Вітаміни — ключ до здоров'я та енергії. Вони відіграють центральну роль у підтримці функцій організму. Оскільки більшість вітамінів не виробляється нашим організмом, їх потрібно отримувати з їжею або добавками. Можливі ознаки дефіциту вітамінів включають зміни в стані шкіри, волосся, почуття втоми та зниження імунітету.
Які ознаки можуть вказувати на нестачу вітамінів, і які сигнали допомагають виявити потребу в корекції раціону або лікуванні, розберемося разом із сімейним лікарем Дмитром Пемком.
Але перш ніж ми розглянемо різні прояви організму, мусимо нагадати:
А тепер, поїхали.
Погіршення стану шкіри і волосся
Вітамін A сприяє здоров’ю шкіри, а вітамін E є антиоксидантом, який захищає клітини від пошкодження і підтримує здоров’я волосся.
При дефіциті вітаміну D виникає схильність до атопічного дерматиту та псоріазу.
А при недостатності вітамінів групи B (В2, B3, B7) можуть виникати себорейний дерматит, ангулярний стоматит та випадіння волосся.
Що робити?
Порушення зору
Одним з ключових вітамінів для підтримки здоров’я очей є вітамін A. Недостатній його рівень може призвести до таких проблем, як нічна сліпота (погіршення зору в умовах низького освітлення) та ксерофтальмія (сухість рогівки очей, що може викликати інші ускладнення).
Що робити?
М’язові спазми, болі в суглобах
Ознаки, що можуть свідчити про недостатнє споживання вітаміну D, кальцію, та магнію. Ці мікроелементи відіграють важливу роль у функціонуванні м’язів, і їхній дефіцит може призводити до дискомфорту та м’язових спазмів, особливо вночі, ламкість кісток, рахіт у дітей.
Що робити?
Запаморочення та утруднення з концентрацією можуть бути ознаками недостатності вітамінів групи B, які є життєво необхідними для підтримки нервової системи та оптимального функціонування мозку.
Можливі ознаки дефіциту: часті і тривалі відчуття втрати рівноваги, проблеми з пам’яттю та концентрацією, неможливість зосередитися на завданнях або запам’ятовуванні інформації, можливий розвиток деменції та нейропатії.
Що робити?
Підвищена чутливість до інфекцій
Однією з ключових ролей вітаміну C є підтримка імунної системи. Недостатність якого, може зробити вас більш схильними до інфекцій (часті застуди, тривалий період одужання, повільне загоєння ран).
Що робити?
Зміни на нігтях
Зміни у вигляді та структурі нігтів можуть сигналізувати про недостатність певних вітамінів та мінералів, зокрема вітаміну B12 та заліза. Недолік цих поживних речовин може призвести до ламкості нігтів, появи білих плям або поздовжніх борозен.
Можливі ознаки дефіциту: ламкість та розшарування нігтів, блідість або білі плями.
Що робити?
Психологічні зміни
Недолік певних вітамінів, особливо з групи B, може впливати не тільки на фізичне, але й на психічне здоров’я. Вітаміни D, B6, B12, та фолієва кислота відіграють важливу роль у виробництві нейротрансмітерів, які регулюють настрій та емоційний баланс.
Можливі ознаки дефіциту: зміни настрою, дратівливість, зниження мотивації, загальне почуття пригніченості, проблеми з концентрацією та пам’яттю, відчуття тривоги та депресії.
Що робити?
Здоров’я нашого організму тісно пов’язане з рівнем вітамінів та мінералів, які ми отримуємо з їжею чи добавками. Як ми побачили, дефіцит певних поживних речовин може призвести до широкого спектра проблем — від змін у стані шкіри та волосся до серйозних змін настрою та психологічних розладів. Збалансоване харчування, багате на всі необхідні вітаміни та мінерали, є ключем до здоров’я.
Не ігноруйте сигнали свого тіла та не зволікайте звернутися до лікаря за професійною порадою, якщо помічаєте тривалі зміни вашого самопочуття – зверніться за консультацією до вашого лікаря. Пам’ятайте, що своєчасна діагностика стану можуть допомогти уникнути багатьох проблем зі здоров’ям. А перед тим як розпочати приймати будь-які ліки чи харчові добавки — проконсультуйтесь із сімейним лікарем, або скористайтесь терміновими консультаціями у застосунку Helsi.
Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…
22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.
На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…
Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…
У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…
Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.