Джерела у Вашингтоні та Києві стверджують, що документ тепер відповідає українському законодавству та має більше шансів на ухвалення. За інформацією обізнаного співрозмовника, кілька помічників Зеленського закликали його підписати оновлену угоду, щоб уникнути подальшого конфлікту з Трампом і створити підґрунтя для продовження підтримки України з боку США.
Володимир Зеленський і міністр фінансів США Скотт Бессент у Києві
Про це повідомляє Axios.
За словами обізнаного джерела, кілька помічників президента України Володимира Зеленського закликали його підписати оновлену угоду, щоб уникнути подальшого зіткнення з Трампом.
«В останньому проєкті є значне покращення, і він відповідає українському законодавству», — зазначило джерело, яке говорило на умовах анонімності.
Як повідомили український та американський чиновники, а також два обізнані джерела, в оновленій версії угоди були враховані деякі занепокоєння Зеленського.
За словами іншого джерела, деякі статті, які викликали занепокоєння в України, зокрема про те, що угода підпадає під юрисдикцію нью-йоркського суду, були вилучені.
Раніше агентство Reuters з посиланням на двох людей, знайомих з цим питанням, повідомляло, що адміністрація Трампа може спробувати укласти з Україною спрощену угоду про корисні копалини, а потім узгодити детальні умови.
20 лютого радник президента США з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Україна повинна «пом’якшити тон» та підписати угоду із США щодо рідкісноземельних металів.
12 лютого 2025 року Володимир Зеленський за результатами зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом у Києві заявив, що Штати передали Україні проєкт угоди про партнерство у видобутку корисних копалин.
Канал CNN повідомив, що глава держави відмовився підписувати документ. Агентство Reuters повідомляло, що Україна 14 лютого передала Сполученим Штатам свої пропозиції щодо двосторонньої угоди.
The Telegraph із посиланням на проєкт попереднього договору писала, що варіант угоди про корисні копалини, який США запропонували Україні і який не підписав Зеленський, фактично передбачав «економічну колонізацію». Зокрема в документі було сказано, що «для всіх майбутніх ліцензій США матимуть пріоритетне право купівлі експортованих корисних копалин». Також США мали б отримати майже повний контроль над більшою частиною сировинної та ресурсної економіки України, а спільний інвестиційний фонд мав би виключне право визначати метод, критерії відбору, строки та умови всіх майбутніх ліцензій і проєктів. Автор матеріалу припускає, що проєкт укладали приватні юристи, а не Держдеп чи Міністерство торгівлі США.
19 лютого Володимир Зеленський під час брифінгу назвав угоду США щодо рідкісноземельних копалин нечіткою, в якій не було нічого про гарантії безпеки. Втім у документі було зазначено, що Україна має віддати 50% від того, що перераховано в ньому.
19 лютого Майк Волц заявляв про «ескалацію риторики» і «опір» укладенню угоди про розробку українських корисних копалин, чого Трамп, за його словами, «не збирається терпіти». Він також стверджував, що відносини між американським та українським президентами погіршуються.
Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…
Українська делегація у Лондоні у середу, 23 квітня, провела переговори з колегами з Великої Британії,…
Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…
Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…
Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…
Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…