Categories: Без рубрики

Асад вивіз до Росії дві тонни доларів та євро

Стало відомо, що Центральний банк Сирії у 2018-2019 роках відправив у Москву близько 250 мільйонів доларів готівкою, хоча країна гостро потребувала іноземної валюти для стабілізації економіки.

Про це пише Financial Times.

Через західні фінансові санкції для режиму Башара Асада був лише один напрямок виводу грошей з країни – через союзну Росію.

“Поставки готівки в Росію збіглися з тим, що Сирія стала залежною від військової підтримки Кремля, в тому числі від найманців “групи Вагнера”, а велика родина Асада розпочала купівлю розкішної нерухомості в Москві”, – йдеться у публікації.

До рук журналістів потрапили записи, які свідчать про брутальний вивіз валюти зі зруйнованої війною Сирії. Банкноти у 100 доларів і 500 євро літаками вивезли в Росію. Йдеться про еквівалент 250 мільйонів доларів. При цьому загальна маса готівки склала майже дві тонни, свідчать документи.

Гроші вивезли не за один раз, а 21 рейсом – з березня 2018 року по вересень 2019 року. Рейси здійснювалися від імені Центрального банку Сирії. Хоча у період з 2012 року (документи доступні з цієї дати) по початок 2018 року таких рейсів з Дамаска до Москви не було. Записи показують, що готівку, доставлену ​​до Москви, отримав банк “Російська фінансова корпорація”, який контролюється “Рособоронекспортом”.

Як пише FT, попри те, що державна скарбниця Сирії була спустошена війною, Асад і його близькі соратники протягом останніх шести років взяли під особистий контроль критично важливі частини зруйнованої економіки. Наприклад, перша леді Сирії Асма аль-Асад “сіла” на потоки міжнародної допомоги. Сам Башар Асад і його помічники отримували доходи від міжнародної торгівлі наркотиками та контрабанди пального.

Починаючи з 2013 року велика родина Асада придбала щонайменше 20 розкішних квартир у Москві через складну схему підставних компаній.

“Режим був змушений вивести свої гроші за кордон у безпечну гавань, щоб мати можливість використати їх для забезпечення прекрасного життя… для режиму та його найближчого оточення”, – сказав Девід Шенкер, який був помічником держсекретаря США у справах Близького Сходу з 2019 по 2021 рік.

У той час як російські фінансові установи отримували готівку з Сирії, інший міжнародний спонсор режиму Асада, Іран, створив схеми передачі твердої валюти своєму сателіту. Гроші передавалися через ліванську компанію Hokoul SAL Offshore, яка керується Корпусом вартових ісламської революції Ірану. Через цю ж структуру гроші отримували бойовики Хезболли, які взяли активну участь у боях проти сирійських повстанців.

Як пише The Wall Street Journal, точний розмір багатства сімʼї Асадів невідомий. Як і те, хто з її членів контролює ті чи інші активи. Останніми роками родичі Башара Асада робили чимало міжнародних покупок, серед яких елітна нерухомість у РФ, бутик-готелі у Відні та приватний літак у Дубаї.

Часто ці гроші родина отримувала через державні монополії та торгівлю наркотиками, особливо амфетаміном, а потім частково реінвестувала їх в юрисдикції, недоступні для міжнародного права (там не діють санкції проти Асадів).

«Буде полювання на активи режиму на міжнародному рівні. У них було багато часу до революції, щоб відмити гроші. У них завжди був «план Б», і тепер вони добре оснащені для вигнання», — зазначив колишній чиновник Білого дому, який шукав активи членів родини Асада під час роботи над санкціями США, Ендрю Тейблер.

Однак знайти й заморозити активи, ймовірно, буде важко. Сполучені Штати ведуть тривалу санкційну кампанію проти режиму Асада, що змусило його ховати багатство за межами Заходу та за допомогою податкових гаваней.

Командам юристів вдалося заморозити активи, повʼязані зі статками Асадів — суд Парижу у 2019 році заморозив майно на суму $95 мільйонів, яке контролював дядько Башара Асада Ріфаат Асад (він відповідальний за жорстке придушення опозиції в 1982 році). Суд постановив, що активи Ріфаат отримав, відмиваючи розікрадені державні гроші.

У Держдепі США вважають, що вартість бізнесів та активів, повʼязаних з Асадами, може сягати як $12 мільярдів, так і лише $1 мільярда. Це дані станом на 2022 рік.

Recent Posts

Віллем Дефо співає українську народну пісню. 24 квітня у прокат виходить американське пригодницьке фентезі “Очі. Легенда Карпат”

The Legend of Ochi — це американська фентезійна пригодницька стрічка, яка поєднує міфологічні мотиви, візуальну…

58 хв. ago

Страх і напруга, що лоскочуть нерви. 24 квітня у прокат виходить горог «Until Dawn: До світанку»

«Until Dawn: До світанку» — це кінематографічна адаптація популярної відеогри, яка вперше вийшла у 2015…

1 годину ago

До роковин Чорнобильської трагедії у Києві пройдуть міжнародний форум та мистецька виставка

25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів,…

1 годину ago

У Києві відкриють виставку відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею

24 квітня у Києві відкриють виставку «Іканича»: маріупольська писанка — перша фізична експозиція, присвячена культурній…

1 годину ago

Макрон розглядає можливість розпуску парламенту та дострокових виборів восени — Bloomberg

У грудні французький президент заявив лідерам партій, що він намагатиметься уникнути позачергових виборів до закінчення…

1 годину ago