Categories: Без рубрики

Букерівську премію отримала британська книжка про 6 космонавтів, серед яких двоє росіян, які «сумують за домом». Українці — проти

У книжці зображено виключно позитивний образ росіян. Російські космонавти сумують за Батьківщиною, їдять борщ і дивляться на Землю з космосу, де за Румунією настає відразу Росія.

12 листопада у Лондоні оголосили переможницю однієї з найпрестижніших нагород у літературному світі — Букерівської премії. Лауреатом стала англійська письменниця Саманта Гарві, авторка роману «Орбіта», який розповідає про шістьох астронавтів, що перебувають на Міжнародній космічній станції. Двоє із них – росіяни, яких авторка наділила виключно позитивними якостями. Це викликало обурення української спільноти в мережі.

“Я радий повідомити, що лауреатом Букерівської премії за 2024 рік стала Саманта Гарві за роман “Орбіта”, — оголосив голова журі Букерівської премії, письменник та скульптор Едмунд де Ваал на церемонії у Лондоні. Він додав, що вся команда одностайно надала перевагу книзі Гарві.

“Орбіта” – п’ятий роман у бібліографії Гарві. Це науково-фантастичний твір, який досліджує тему людських відносин, особистої та колективної ідентичності на тлі глобальних змін. Він розповідає про один день життя шести космонавтів на одній з останніх місій космічної станції. Книга показує їхні зв’язки з родинами, побут у невагомості, тренування, а також спостереження за планетою через шістнадцять світанків і заходів Сонця. Шість космонавтів спостерігають за сходами й заходами сонця і милуються льодовиками, вершинами гір і хвилями океанів.

“Крихкість людського життя наповнює розмови космонавтів, їхні страхи, їхні мрії. Знаходячись дуже далеко від Землі, вони як ніколи ясно відчувають себе її частиною чи захисниками”, — йдеться на сайті премії.

Скандал

На неоднозначність роман в контексті україно-російської війни звернула увагу українська літературознавиця, кандидатка філологічних наук, літературна критикиня Ганна Улюра. Критикиня пише про позитивний образ росіян у романі, «голубів миру у вакуумі» і закликає до замирення і пацифізму.

“Їх шестеро. Американець Шон, японка Ші, британка Нелл, італієць П’єтро, росіяни Роман і Антон. Керівник місії — росіянин. Ноти протесту, які висувають британці та американці, і просять команду бути обережними щодо росіян, в носі команда мала (про причини таких попереджень від урядів — взагалі ані слова). Розбіжності і відстані між ними в космосі стираються, вони начебто родина, не та, яку можеш обирати, але та, з якою вчишся ідентифікуватися. Італієць, американець, британка, японка, два росіянина. Уже в першій спільній розмові американець розкаже японці про свою подорож до Хіросіми, та розкаже, що американські християни розповзлися по всій землі, росіяни пообіцяють, що струсять з землі цю заразу і взагалі що там ваша Нагасакі (де загинула бабуся Ші), ми от розпад Союзу пережили… Всі розбіжності в космосі зникають, а в ілюмінаторі — матінка-Земля”, – пише критикиня.

У романі також росіяни їдять борщ, а Росія межує одразу із Східною Європою, де “за Румунією починається Москва”.

Скрін посту Ганни Улюри

На переможницю премії звернула увагу низка українських “книжкових” блогерів. У мережі також закликають українців донести свою позицію щодо неоднозначності такого вибору організаторам – зробити дописи на офіційній сторінці премії в соцмережі Х. 

Деталі

Роман «Орбіта» складається всього зі 136 сторінок — це на чотири сторінки довше за найкоротшу книгу, яка будь-коли була удостоєна Букерівської премії

Саманта Харві стала першою жінкою, яка здобула Букерівську премію з 2019 року. Ставши володаркою «Букера» Саманта Гарві отримає премію в розмірі $66 тисяч. Трофей переможниці їй вручив переможець Букерівської премії 2023 року, ірландський письменник Пол Лінч.

У шорт-листі на здобуття нагороди було одразу п’ять жінок — це рекорд за всю історію Букерівської премії. Загалом фіналістами стали шість авторів: Рейчел Кушнер («Озеро творіння»), Яель ван дер Вуден («Охоронець»), Саманта Гарві («Орбіта»), Енн Майклс («Гелд»), Шарлотта Вуд («Молитва на кам’яному подвір’ї») і Персіваль Еверетт («Джеймс»). Фаворитами у букмекерів були Персіваль Еверетт і Саманта Гарві.

Букерівська премія (The Man Booker Prize) — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом. Перше вручення відбулося 1969 року. На Букерівську премію художньої літератури можуть претендувати твори письменників будь-якої національності, написані англійською мовою та опубліковані у Великій Британії чи Ірландії.

Recent Posts

У Києві з 22 до 27 квітня у районних Vcentri HUB пройде низка заходів. Перелік

Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…

5 години ago

У Києві 22–27 квітня пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки. Перелік локацій

22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.

5 години ago

Спершу майже літня спека, а потім дощ. Якою буде погода у Києві на тижні з 21 по 27 квітня

На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…

5 години ago

Пані посол США в Україні Брінк опублікувала щемливий пост прощання

Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…

5 години ago

АРМА оголосило новий конкурс на відбір управителя ТРЦ «Гуллівер»

У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…

5 години ago

Дружина керівника Державної служби фінмоніторингу працює з фірмою Фірташа — Bihus.Info

Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.

5 години ago