Кліщі не падають з дерев на голову - запевняє лікар Дубровський.
Про це повідомив лікар-інфекціоніст Євген Дубровський.
Зокрема, лікар зазначив, що кліщі дійсно переносять інфекційні захворювання. Їх декілька, але особливо актуальним є кліщовий борреліоз (Хвороба Лайма).
Євген Дубровський заспокоює – кліщі не падають з дерев на голову. Вони сидять на траві чи кущах, невисоко, на рівні зросту дрібних чи середніх ссавців.
“Бо саме ссавці є їх головною мішенню для полювання. Людина їх не цікавила б, якби не заходила не в свій ареал існування. На думку кліщів, ми маємо сидіти вдома та не вештатись по лісах та парках. Тому винні самі“, – іронізує лікар.
“Є декілька дуже важливих моментів. Якщо дотримуватись адекватного алгоритму, все буде добре й можна попередити всілякі негаразди. Важливо: кожного кліща, який вкусив, треба розглядати як потенційно зараженого. Це робиться не для накручування паніки, не для морочення голови пацієнтам. Просто таким чином можна уникнути пізнього звернення до лікаря та не допустити хронізації бореліозу“, – пояснює інфекціоніст.
Водночас від зазначає, що більшість кліщів НЕ Є ЗАРАЗНИМИ. Так, навіть у найбільш ендемічних регіонах частота заражених кліщів становить не більше 25%. А в більшості випадків цей показник досить незначний.
“Тому боятись присмоктаного кліща не варто, вірогідність отримати захворювання через нього є невисокою. Але безпечність та нехтування – не кращі дії в цьому контексті. Це міф, що при зараженні завжди буде на шкірі характерна пляма (кільцева еритема). Нічого подібного. У багатьох (40-60%) еритеми не буває, або вона має абсолютно нехарактерний вигляд. Саме так робляться основні помилки. Тим паче, що не завжди видно місце укусу (спина, сідниці)“, – роз’яснює лікар.
Євген Дубровський додає, що підтвердити чи спростувати зараження можутть лабораторні аналізи. Якщо виявити бореліоз своєчасно – то він добре лікується.
“Своєчасно – це умовно встигнути до 4-5 місяців від зараження. Якщо в цей проміжок часу підтвердити захворювання, пролікуватись та закрити всі питання нічого не станеться”, – заспокоює медик.
Що робити, якщо вкусив кліщ?
Перше – через 21 день треба здати кров на антитіла до бореліозу.
“Це золоте загальноприйняте правило. Не треба здавати раніше, це нічого не дасть. Це марна трата часу та грошей. Ще не встигнуть виробитись імунні клітини, нічого в крові не видно. 21 день – це не пізно, це нормально. Якщо аналіз негативний – все добре. Можна забути про кліща. Якщо позитивний – не повезло, але теж нічого страшного, треба просто вчасно пролікуватись“, – заявив лікар.
Він додав, що є альтернативний варіант, при якому не потібно чекати аж 21 день.
“Сучасні лабораторії вже навчились здавати на аналіз не тільки кров хворого, а й самого кліща. Це дуже зручно. Так не треба чекати 21 день. Не треба колоти дітей. Можна одразу дізнатись, заражений був кліщ, чи ні. Більшість лікарів радять все рівно, для підстраховки, потім здати на 21 день кров. Але ж одна річ чекати 21 день та переживати (захворів ти чи ні), і зовсім інша – спокійно собі жити, знаючи, що кліщ був чистий“, – підкреслює лікар Дубровський.
Висновок – кліщів боятись не потрібно. Більшість із них не заразні. Якщо вже вкусив, просто треба вчасно перевіритись та закрити це питання.
“Питання хронічного, запущеного бореліозу вирішуються окремо. Це вже дійсно проблема. Саме щоб такого не сталося, закликаю дотримуватись чіткого адекватного алгоритму, який озвучений вище“, – резюмував інфекціоніст.
Раніше ми розповідали, як захистити своїх чотирилапих улюбленців від небезпечних кліщів. Сезон активності кліщів у столиці починається з першими весняними теплими днями.
Фото: pixabay
Стримінговий гігант Netflix випустив п’ятий і фінальний сезон популярного психологічного трилера «Ти» (You). Прем’єра відбулася…
В українській армії зараз близько 800 або 600 тис. добровольців, кожен випадок мобілізації перевіряється окремо…
Хлопця на ТОТ росіяни намагалися мобілізувати, але його вдалося евакуювати на підконтрольну Україні територію.
Ліхтенштейн виділив 8 млн швейцарських франків на підтримку швидкого відновлення й 800 тис. — на…
Рютте також підкреслить, що примусове прийняття угоди, вигідної для Москви, не лише підриває суверенітет України,…
Путін без розбору вбиває все більше українських цивільних, вбив і поранив 100 людей у Києві,…