Майже 19% житлового фонду України не відповідає вимогам щодо вмісту радону у повітрі приміщень. Це офіційні дані МОЗ.
Кабінет міністрів торік затвердив план заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях на 2020—2024 роки. Одним з пунктів цього документу є інформування населення про небезпеку опромінення.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України більше 75% сумарної дози від усіх джерел опромінення у населення формується за рахунок природного радіоактивного газу – радону. Високі дози опромінення спричиняють додатковий ризик захворювання на рак легень.
Газ радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння. Згідно зі звітом ВООЗ, до 14% усіх захворювань на рак легень у світі пов’язані з впливом на людину саме цього радіоактивного газу.
За результатами досліджень і прийнятими у світовій практиці методами оцінки, смертність від раку легень спричиненого радоном у повітрі приміщень на території України обумовлює до 8 тисяч випадків щорічно.
Прямі збитки для країни шляхом скорочення працездатного населення через смертність складають понад 440 мільйонів гривень у рік. Непрямі збитки складають 0,8 – 1 мільярд гривень у рік. Таким чином, сумарний збиток від радону у повітрі приміщень для України може сягати 1,5 мільярдів гривень у рік.
Як зазначають у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки, радон легко проникає в такі матеріали як папір, шкіра, пластик низької щільності (наприклад, пластикові пакети), в більшість фарб і будівельних матеріалів, таких як гіпсокартон, бетонний блок, будівельний розчин, дерев’яні панелі та більшість утеплювачів.
Крім того, джерелом радону також можуть бути самі будівельні матеріали – і це не тільки граніт або гранітні піски в бетоні. Найнебезпечніший варіант – фосфогіпс, який складається з відходів виробництва фосфорних добрив. Нерідко його додають в «звичайний» гіпс – так джерелом радону стає навіть штукатурка.
Знизити концентрацію радону у приміщенні в десятки разів допомагає звичайне і регулярне провітрювання приміщень.
Фото: МОЗ
The Legend of Ochi — це американська фентезійна пригодницька стрічка, яка поєднує міфологічні мотиви, візуальну…
Фільм «The Accountant 2» — це американський екшн-трилер, який є продовженням стрічки «The Accountant» (2016).…
«Until Dawn: До світанку» — це кінематографічна адаптація популярної відеогри, яка вперше вийшла у 2015…
25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів,…
24 квітня у Києві відкриють виставку «Іканича»: маріупольська писанка — перша фізична експозиція, присвячена культурній…
У грудні французький президент заявив лідерам партій, що він намагатиметься уникнути позачергових виборів до закінчення…