Добудова ХАЕС-3 і ХАЕС-4 дозволить замінити енергоблоки, що вичерпають свій ресурс після 2030 року, та знизити залежність України від імпорту електроенергії, який у 2024 році сягнув 2,1 ГВт.
Центр протидії дезінформації Spravdi спростовує аргументи проти добудови атомних блоків і називає це спростоуванням російської ІПСО.
Міф. «Для добудови ХАЕС-3 і ХАЕС-4 Україна придбає атомні реактори у «Росатома».
Реальність. Насправді Україна повністю відмовилася від співпраці з «Росатомом» після початку повномасштабної війни, розірвавши всі угоди з російською стороною в атомній сфері. Натомість ведуться прямі комерційні переговори з болгарським урядом щодо придбання обладнання та реакторів АЕС Belene, яке є власністю державної енергетичної компанії Болгарії («Natsionalna Elektricheska Kompania EAD»).
Міф. «Енергоблоки ХАЕС-3 і ХАЕС-4 працюватимуть на російському паливі».
Реальність. Україна повністю відмовилася від імпорту російського ядерного палива для своїх АЕС. Завдяки співпраці НАЕК «Енергоатом» з американською компанією Westinghouse було розроблено паливо, яке вже успішно використовується на реакторах ВВЕР-440 та ВВЕР-1000. Компанія Westinghouse офіційно підтвердила, що реактори ВВЕР-1000, які планується встановити на енергоблоках №3 та №4 ХАЕС, зможуть працювати на американському паливі.
Міф. «Технічна документація та розрахунки добудови ХАЕС-3,4 застарілі».
Реальність. 3 лютого 2025 року «Енергоатом» уклав угоду з «Київенергопроєктом» щодо актуалізації техніко-економічного обґрунтування та кошторисної вартості будівництва. Проєкт передбачає використання сучасних технологій, актуальні ціни на обладнання та матеріали, а також врахування вартості першого завантаження свіжого ядерного палива.
Міф. «Україні не потрібні нові великі атомні енергоблоки».
Реальність. Нові потужності в атомній енергетиці необхідні вже сьогодні. Добудова ХАЕС-3 і ХАЕС-4 дозволить замінити енергоблоки, що вичерпають свій ресурс після 2030 року, та знизити залежність України від імпорту електроенергії, який у 2024 році сягнув 2,1 ГВт. Крім того, нові енергоблоки допоможуть компенсувати втрати, спричинені російськими ударами по енергетичній інфраструктурі.
Міф. «Для експлуатації нових енергоблоків немає підготовленого персоналу».
Реальність. Насправді Україна має понад 5000 висококваліфікованих атомників, які залишилися вірними своїй країні та переїхали з тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вони продовжують підтримувати свою кваліфікацію, працюючи на інших українських АЕС. Крім того, “Енергоатом” активізував співпрацю із закладами вищої освіти для підготовки нових спеціалістів.
Міф. «Ядерна енергетика втрачає популярність у світі».
Реальність. Насправді ядерна енергетика залишається важливою складовою світового енергобалансу. Попит на електроенергію зростає, і очікується, що до 2030 року лише для роботи штучного інтелекту знадобиться понад 200 ТВт·год додаткової електроенергії. На кліматичному саміті СОР29 у Баку 31 країна визнала ключову роль атомної енергетики у досягненні міжнародних екологічних цілей. Бельгія та Іспанія переглядають рішення щодо закриття АЕС, а в Німеччині розпочалися експертні дискусії щодо можливого повернення до атомної енергетики.
У Центрі протидії дезінформації Spravdi додали, що розвиток ядерної енергетики не суперечить розвитку відновлюваних джерел енергії, а, навпаки, доповнює їх, забезпечуючи стабільність енергосистеми.
Нагадаємо, Верховна Рада України 11 лютого підтримала закупівлю у Болгарії вироблених в Росії реакторів для Хмельницької атомної станції. За це проголосував 261 депутат. Витрати на них складуть віж 600 до 1,2 мільярд доларів. Підтримав рішення і президент Зеленський. Це потрібно, щоб “не росли тарифи на електроенергію для людей”.
Рішення щодо купівлі радянських енергоблоків у Болгарії викликало чимало обурення.
Дипломатка і колишня радниця міністра енергетики Лана Зеркаль вважає, що це рішення депутатів – “чудовий аргумент критикам, який пояснює, чому Україні не варто допомагати. Бо ми витрачаємо кошти, яких у нас мало, не на американську зброю чи технології, а на російські, прикриваючись «болгарськими»”.
Напередодні експосол України в США Валерій Чалий розкритикував плани придбати реактори.
“Як громадянин України я не хочу вислуховувати зауваження партнерів, що в України (як кажуть їм) немає коштів на виплати компенсації сім’ям загиблих воїнів, натомість безсоромно, з особливим цинізмом, проштовхується закупівля за 47500000000 обладнання (ще й не весь комплект) від російських атомних реакторів… Викинути такі величезні фінансові ресурси з корупційними ризиками на сумнівне російське обладнання… не відповідає зараз ані пріоритетам, ані першочерговим цілям, ані здоровому глузду і по суті – не в національних інтересах України!”, – написав він у фейсбуці.
The Legend of Ochi — це американська фентезійна пригодницька стрічка, яка поєднує міфологічні мотиви, візуальну…
Фільм «The Accountant 2» — це американський екшн-трилер, який є продовженням стрічки «The Accountant» (2016).…
«Until Dawn: До світанку» — це кінематографічна адаптація популярної відеогри, яка вперше вийшла у 2015…
25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів,…
24 квітня у Києві відкриють виставку «Іканича»: маріупольська писанка — перша фізична експозиція, присвячена культурній…
У грудні французький президент заявив лідерам партій, що він намагатиметься уникнути позачергових виборів до закінчення…