Categories: Без рубрики

Експерти розповіли, чи зможе пошуковик meta.ua відсудити гроші у Цукерберга через перейменування Facebook на Meta

Деякі експерти не виключають, що угода між компаніями цілком реальна.

Засновник Facebook Марк Цукерберг днями оголосив про зміну імені компанії — вона називатиметься Meta. Видання dev.ua опитало експертів з приводу того, що тепер чекає на український однойменний пошуковик meta.ua, і чи може Цукерберг викупити домен і «відвоювати бренд».

Український пошуковик з’явився у 1998 році. Станом на 2020 рік, за даними з відкритих джерел, компанією володіло ТОВ «Мета Юей» зі статутним фондом в 1,6 млн грн, керує яким Вадим Лисий. Компанія зареєстрована в Києві.

Основний вид діяльності компанії — робота в області комп’ютерного програмування, а також консультаційні послуги в області комп’ютерних технологій та ін.

В meta.ua на журналістський запит повідомили, що, за інформацією компанії, у Facebook відсутнє юридичне або фактичне представництво в Україні й предмета для спору, відповідно, немає.

«При наявності обґрунтованих претензій ми готові відстоювати свої права на торгову марку, реєстрацію якої ми, після повного придбання порталу Meta.ua українськими інвесторами в минулому році, оновили», — повідомили в meta.ua.

Щодо продажу бренду, повідомили в компанії, там ще не міркували, оскільки пропозицій від Facebook не надходило.

Думки експертів, яких опитало видання, розійшлися.

Олег Богатов, власник ТМ ДТЕК, Рrivat, «Укрнафта», вважає, що продаж українського домену малоймовірний.  Цукербергу таке придбання, за його словами, не потрібно, оскільки Facebook не використовує свій домен .ua.

«Крім того, META — погано-добре, але працюючий бізнес», ― говорить він.

Макс Благонравін, заступник директора зі зв’язків з громадськістю компанії «Хостмастер», каже, що в декількох доменах верхнього рівня Facebook вже купив доменні імена (основне з них — meta.com, але можуть бути й інші).

«При цьому я сумніваюся, що Цукерберг зацікавлений в покупці всіх доменних імен типу meta.** Припустимо, що соціальна мережа буде використовувати доменні імена подібно до того, як використовує доменні імена типу facebook.**», — пояснює він.

Крім основного свого доменного імені facebook.com, соціальна мережа використовує ще кілька імен, таких як facebook.de, -. fr або -. ca в доменах Німеччини, Франції та Канади. Але далеко не у всіх доменах верхнього рівня: соцмережа не представлена в доменах Великобританії, Китаю та України.

«Зазначу, що Facebook не звик домовлятися про покупку вже існуючих доменних імен. У тих випадках, коли доменне ім’я схоже на назву соціальної мережі, фейсбук використовує всі доступні юридичні можливості», — говорить експерт.

Він наводить як приклад ситуацію кількарічної давності, коли в Україні в рамках позасудового розгляду Facebook домігся скасування реєстрації імені facebook.com.ua (але саме доменне ім’я соцмережа так і не стала використовувати).

«Але у випадку з доменним ім’ям meta.ua це навряд чи можливо, у «мети» в Україні сильна правова позиція», — говорить Благонравін.

На думку Катерини Олійник, партнерки АТ «Арцінгер», доменні імена в Інтернеті делегуються за системою пріоритету подачі заявки (first come — first served).

«Домен складається з відмінної частини й назви відповідної доменної зони (.com, .ua та ін.). Тому в мережі Інтернет можуть з’являтися домени з однаковою назвою, але в різних зонах. Так, вже зараз зареєстровано більш ніж 100 доменів „meta“ в різних доменних зонах. Найдорожчий — meta.com — вже зареєстрований, і схоже, що Facebook, оскільки з цього домену вже здійснюється переадресація на сайт з проєктом Цукерберга Всесвіту Meta», ― пояснює вона. Тому, пояснює юристка, до старту виходу в публічну площину і створення його віртуального простору Цукерберг і його команда готувалися.

Водночас Олексій Семеняка, експерт з доменних імен, вважає, що угода між Meta Цукерберга і українською META цілком можлива.

«Думаю, ціна там може в дуже широких межах плавати, як домовляться. Точку рівноваги можна було б оцінити, виходячи з оцінки вартості всього бренду і частки України в прибутку Facebook» — зазначив він.

Богатов уточнює, що навіть якщо перекупка бренду і доменного імені й відбудеться, що це буде за домовленістю.

«Я не бачу перспектив у можливого судового процесу. Батогом обуха не перешибеш. Кейсів типу Meta достатньо в багатьох юрисдикціях — домовляться і поділять послуги всередині класу ТМ», ― вважає він.

Керуючий партнер АО Juscutum Артем Афян каже, що в теорії угода можлива.

«Але ФБ працює через додаток. Помилка в домені мінімальна, тому може виявитися і так, що українській домен нікому не потрібен. Домени давно вмирають через пошуковики», — говорить він.

Він допускає, що у Цукерберга можуть бути складнощі з реєстрацією.

«Найцікавіше питання, чи може МЕТА перешкодити працювати Facebook, якщо ті вирішать не проводити локальну реєстрацію», — пояснює Афян. За словами юриста, американці не зможуть домогтися через провайдерів заборони на трансляцію. «Це — єдиний шлях, але по ньому, впевнений, не вистачить аргументів. Проблеми можуть бути тільки в частині операцій з рекламою, але теж не дуже великі. Самому цікаво, чи захочуть Facebook розв’язувати ці питання з дрібними локальними гравцями», — говорить Афян.

Олійник не виключає, що медіагігант у майбутньому почне зачищати доменний простір, як з метою позиціювання, так і з метою запобігання паразитування на гучному проєкті метавсесвіту.

«І в цьому випадку під пильну увагу потраплять всі домени з назвою Meta. Але домен — це тільки віртуальний актив, якому кореспондують найчастіше зареєстровані права на товарні знаки, фірмове найменування, і в який вкладені кошти на його просування», — говорить вона.

За словами Олійник, для атаки й у цілому переговорної позиції Цукерберг має показати свої права інтелектуальної власності на бренд Meta як підставу для пред’явлення вимог.

І в такому випадку він може говорити з позиції сили, і якщо не вдасться досягти домовленостей по доменах, пробувати інші інструменти для передачі домену.

«Зокрема, в домені .UA запущена альтернативна процедура вирішення спорів UA-DRP, але стандарт доказування включає не тільки обґрунтування прав на бренд, але і доказ недобросовісності реєстрації або використання. З доменом <meta.ua> довести відсутність законних прав або недобросовісність його власника практично неможливо», — говорить юристка.

Вона додає, що якщо Цукербергу заважатиме країновий домен <meta.ua>, то йому доведеться вести переговори не тільки про покупку домену, але й про покупку торгової марки, до якої прив’язаний цей домен, бо в країновому домені .UA доменом можуть володіти тільки власники товарних знаків, зареєстрованих в Україні, говорить партнер AO «Арцінгер».

«А покупка торгової марки також буде тягти за собою в переговорах повного ребрендингу. У такому випадку стане питання або викупу портфеля активів, або цілого бізнесу», ― говорить Олійник.

Анастасія Фінко, юристка юридичної фірми Jurimex каже, що Facebook після ребрендингу може співіснувати з meta.ua паралельно і не перетинаючись.

«Якщо врахувати, що Facebook «застовпить» за собою домен facebook.ua, то ймовірність купівлі домен meta.ua не можна виключати», — каже вона.

За її словами, до моменту визнання свідоцтва «meta» недійсним, остання може достатньо протистояти зазіханням на домен.

«Більше того, власник ТМmeta (він власник домену) може навіть забороняти Facebook однорідний або суміжний з його видом діяльності на території України на підставі прав на ТМ», — робить висновок юристка.

Нагадаємо, нещодавно засновник Facebook Марк Цукерберг оголосив про зміну імені компанії — вона називатиметься Meta. Він підкреслив, що мета нової платформи полягає в реалізації «метасвіту», заснованому на програмних продуктах, сервісах та пристроях, які відтворюватимуть віртуальну реальність. Кожний користувач може створювати свій робочий простір у віртуальному світі, спілкуватися в таких «кімнатах» з друзями, а також відвідувати цілком реальні події, наприклад, концерти – через VR-технології. При цьому, користувачі матимуть змогу обирати свої аватари, щоб підкреслити власну сутність.

Роботу метавсесвіту забезпечуватимуть нові розробки компанії на платформі Horizon, які отримали назви Horizon Home, Horizon Workrooms, Horizon Worlds.

Розробники також стверджують, що новий продукт може розширити можливості для людей, які займаються продажем власної продукції. Адже у віртуальному режимі вони зможуть представити свій товар на відстані, а також в умовах, карантинних обмежень.

Фото: Фейсбук

Recent Posts

Зеленський після заяви Трампа про Крим опублікував Кримську декларацію і висловив сподівання, що США будуть діяти «згідно зі своїми рішеннями»

Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…

6 години ago

Переговори у Лондоні. Сибіга повідомив про підсумки, Єрмак розповів про розмову з Келлогом

Українська делегація у Лондоні у середу, 23 квітня, провела переговори з колегами з Великої Британії,…

7 години ago

У Білому домі прокоментували заяву Трампа про Крим. Вважають, що Зеленський «рухається в неправильному напрямку»

Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…

7 години ago

25-27 квітня у Києві пройдуть чотири безоплатні екскурсії. Як долучитись

Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…

7 години ago

У Кремлі вимагають від України для завершення війни вивести війська з чотирьох областей

Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…

7 години ago

Іран у всій “красі”. 24 квітня у прокат виходить політичний трилер, що вразив світ — “Насіння священного інжиру”

Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…

7 години ago