Міністерство оборони Фінляндії (PLM) із червня 2021 року почало видавати експортні дозволи на зброю та військову техніку в засекреченому вигляді. У таких дозволах приховано дані про експортера, кінцевого користувача та саму продукцію, що унеможливлює визначити, яку саме зброю фінські компанії продають і кому.
Про це пише Yle.
Перший засекречений дозвіл було надано в червні 2021 року компанії Sensofusion, яка розташована у Вантаа та спеціалізується на системах захисту від дронів. За інформацією Yle, дозвіл стосувався експорту до Ізраїлю. Sensofusion відмовилася коментувати справу.
З того часу PLM видало 19 засекречених експортних дозволів до 8 різних країн. У міністерстві пояснили, що рішення про засекречення ухвалюються на прохання експортера або країни-отримувача – з міркувань комерційної або національної безпеки.
Ізраїль був серед країн, які офіційно просили засекретити інформацію про постачання зброї, що підтверджується рішенням, яке бачила Yle. Представниця міністерства Рійкка Піткянен пояснила, що аргументація Ізраїлю відповідала положенням фінського закону про публічність інформації. Також секретність може бути обумовлена двосторонніми угодами про захист інформації, які Фінляндія має більш ніж з 20 країнами.
Аналіз ситуації доктором наук Карі Паасоненом з Тамперського центру дослідження миру свідчить про значну зміну курсу: у 2000–2020 роках Фінляндія видала тисячі дозволів на експорт зброї, жоден із яких не був засекречений. Чому саме у 2021 році почалася нова практика — дослідник не може точно пояснити, але вважає це негативним сигналом для демократичної прозорості.
«Якщо громадяни не можуть знати, яку зброю, куди і в яких обсягах експортує держава, то вони не можуть належно оцінювати дії політиків», — заявив Паасонен.
У Міноборони підкреслюють, що засекречені дозволи становлять малу частину всіх виданих. Наприклад, у 2023 році з кількох сотень дозволів лише 8 були засекреченими. Проте експерти зауважують: один дозвіл може охоплювати як дрібну деталь, так і доставку десятків броньованих машин.
Зміна політики щодо прозорості у сфері експорту зброї викликає занепокоєння в суспільстві, особливо в умовах глобальної нестабільності та зростаючого інтересу до питань міжнародної безпеки.
Фонд Іннопрактика Катєріни Тіхонової, дочки російського диктатора Владіміра Путіна, відкриє технохаб для російських IT-компаній у столиці Індії Нью-Делі.
Прем'єр-міністр Канади Марк Карні заявив, що Китай є однією з найбільших загроз для безпеки країни…
Керівник апарату міністра оборони США Піта Гегсета Джо Каспер найближчими днями залишить свою посаду на…
Іран подав позов до Міжнародного суду ООН проти України, а також Канади, Швеції та Великої…
Ставка Кремля на парламентських виборах у Молдові полягає в тому, щоб замінити керівництво країни людьми,…
У Києві 18 квітня поліція затримала двох 17-річних хлопців, які побили військовослужбовця в Гідропарку.