Французьке шампанське та італійський сир пармезан входять до числа європейських делікатесів, які можуть опинитися під загрозою, якщо президент США Дональд Трамп введе мита на імпорт з ЄС, оскільки виробники попереджають, що американським споживачам буде важко їх собі дозволити.
Про це повідомляє The Financial Times.
Як пише Financial Times, в той час, як США залежать від Мексики в плані свіжих продуктів, таких як авокадо та полуниця, і від Канади в плані основних продуктів, таких як пшениця та яловичина, Європа постачає їм найвишуканіші імпортні товари. До них належать сир та вино, які, як попереджав звіт Rabobank минулого місяця, стануть двома секторами, які найбільше постраждають від 25-відсоткових мит.
ЄС експортував до США харчові продукти та напої на суму 38 млрд євро у 2024 році, але імпортував з Америки всього 14 млрд євро. Трамп пригрозив 25-відсотковим митом на імпорт з блоку минулого місяця, скаржачись, що він “був створений, щоб надурити Сполучені Штати”. Європейські виробники готуються до удару.
“Удар з точки зору обсягу (продажів – ред.) може бути дуже, дуже великим”, – попередив генеральний директор італійської молочної компанії Granarolo, яка експортує пармезан до США Філіппо Маркі.
Зазначається, що європейські виробники продуктів та вина відносно не постраждали у 2019 році, коли Трамп встановив 25-відсоткові імпортні мита на ряд їх продуктів, хоча й не на шампанське, під час суперечки з ЄС щодо державної допомоги виробнику літаків Airbus.
Але Маркі сказав, що пармезан був більш доступним у 2019 році — близько 13 євро/кг з урахуванням мит — тоді як пармезан, експортований до США минулого року, зріс до 15 євро/кг через вищі витрати на сировину.
За словами Маркі, новий 25-відсотковий тариф підвищить оптову ціну пармезану майже на 50% вище, ніж два роки тому, зробивши його недоступним для всіх, крім найзаможніших споживачів.
FT зазначає, що США є найбільшим експортним ринком Франції для вина та спиртних напоїв, обсяг продажів досяг 3,8 млрд євро минулого року. У 2023 році до США було відправлено 26,9 млн пляшок шампанського на суму 800 млн євро.
“Нам доведеться експортувати в інші місця”, – сказав Олександр Шартонь, чий дім шампанського Chartogne-Taillet продає 30% свого річного виробництва ігристих вин у США.
Coldiretti, впливове лобі італійських фермерів, підрахувало, що американським споживачам доведеться заплатити додатково 2 млрд євро за свої улюблені імпортні італійські делікатеси, включаючи вино, сир, оливкову олію та прошуто, якщо Трамп виконає свою загрозу введення тарифів.
Окрім європейських виробників та американських споживачів, постраждають також американські імпортери харчові продукти, роздрібні торговці продуктами та ресторани, якщо високі тарифи призведуть до зростання цін.
“Це вдарить по всіх, від спеціалізованих сирних магазинів до елітних ресторанів”, – попередив Андреа Берті, генеральний директор Alimentias, великого торговця сиром, додавши, що у його компанії “не буде іншого вибору, окрім як перекласти витрати на роздрібних торговців та ресторани”, якщо тарифи будуть введені.
Старший економіст ING, що займається питаннями продовольства та сільського господарства Тейс Гейер сказав, що багато американських торговців харчовими продуктами та вином прискорили імпорт з минулого року, щоб спробувати випередити потенційні мита.
Деякі виробники та торговці також сподіваються, що їх товари можуть бути збережені, як у 2019 році, коли Трамп, вводячи мита на європейський сир, зробив винятки для гауди та едаму. “Навіть люди в голландському молочному секторі не знали, чому це так”, — сказав Гейер.
Але виробники та торговці прекрасно розуміють, що американські споживачі, які не хочуть або не можуть платити набагато більше за імпортні ласощі, перейдуть на місцеві замінники.
Економіст Rabobank Оуен Вагнер сказав: “Коли справа доходить до вина, споживачі можуть вірити, що певний урожай відмінний, але якщо він стане на 25% дорожчим, вони, можливо, не кліпнуть оком, щоб перейти на вино з Каліфорнії”.
В той час як Трамп стверджує, що мита збільшать внутрішнє виробництво, європейські виробники харчових продуктів та вина стверджують, що їх продукція відрізняється.
Шартон, який говорить, що його село виробляє шампанське з восьмого століття, погодився. “Вони можуть спробувати скопіювати, але це завжди буде лише імітація. Вони можуть робити дуже хороше ігристе вино, але воно не матиме нічого спільного з шампанським”.
У переговорах про угоду зі США про видобуток корисних копалин"був досягнутий прогрес", але перемовини ще…
За даними МАГАТЕ, усі три атомні електростанції на підконтрольній Україні території – Хмельницька, Рівненська та…
Китай розглядає можливість звільнення частини імпорту зі США від 125% мит і просить компанії визначити…
З моменту запровадження мобілізації та воєнного стану в Україні близько 600 000-800 000 українців добровільно…
Глава Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до домовленості з Вашингтоном…
У Києві завершено пошуково-рятувальні роботи на місці російського ракетного удару по житловому будинку.