Categories: Без рубрики

Казахстан продає більше ядерного палива Росії та Китаю — Financial Times

Казахстан, найбільший у світі виробник урану, продає більше ядерного палива Росії та Китаю, що викликає побоювання стосовно можливого дефіциту постачання.

Про це пише FT.

Загроза майбутніх нестач пов’язана з тим, що найбільший у світі виробник урану – Казахстан – постачає все більше сировини до Росії та Китаю, тоді як частка експорту до США та Європи скорочується.

“Російські та китайські компанії дуже активно прагнуть отримати доступ до ресурсів у Центральній Азії та Африці, створюючи надзвичайно жорстку конкурентну боротьбу”, – зазначив Бенджамін Годвін із Prism Strategic Intelligence.

“Ми рухаємося до виснаження запасів, і я не думаю, що багато споживачів це усвідомлюють”, – сказав Корі Кос, віцепрезидент канадської компанії Cameco. За його словами, більша частина матеріалу нині спрямовується до Китаю.

Після аварії на АЕС “Фукусіма” у 2011 році на світовому ринку спостерігався надлишок урану, але ці запаси поступово вичерпуються.

“Ми живемо у борг… Залишки запасів, що добігають кінця, досі підтримували ланцюг постачання”, – зазначив колишній представник галузі.

Країни, зокрема США, Велика Британія та Південна Корея, пообіцяли до 2050 року потроїти світові ядерні потужності. Водночас технологічні компанії все активніше використовують атомну енергію для забезпечення роботи центрів обробки даних, зокрема у сфері штучного інтелекту.

Росія та Китай, які межують із Казахстаном, також суттєво розширюють власну ядерну енергетику. Казахстан нині забезпечує близько 40% світового видобутку урану.

Центр стратегічних і міжнародних досліджень США (CSIS) цього місяця попередив, що Китай і Росія “швидко нарощують закупівлі урану в міжнародних партнерів”.

В організації також зазначили, що існує “розрив” між зусиллями західних урядів із забезпечення стабільного ланцюга постачання урану та їхніми планами щодо розширення використання атомної енергетики.

“Виробництво урану є слабким місцем, на яке ми поки що не звертаємо достатньої уваги”, – наголосила Грейселін Баскаран, директорка CSIS.

За даними компанії, у 2023 році приблизно дві третини продажів казахстанської державної гірничодобувної компанії “Казатомпром” припали на покупців у Росії, Китаї та внутрішньому ринку. Для порівняння, у 2021 році цей показник становив лише третину.

Водночас на США, Канаду, Францію та Велику Британію у 2023 році припало лише 28% продажів “Казатомпрому”, тоді як у 2021 році ця частка становила 60%.

Однак ці дані не охоплюють весь казахстанський уран, оскільки частина продукції реалізується через спільні підприємства компанії.

“Казатомпром” заявив, що має намір і надалі дотримуватися диверсифікованої стратегії продажів. Також у компанії зазначили, що частка постачань урану до Китаю нині є нижчою, ніж до 2018 року.

Окремим фактором ризику є Нігер, який хоч і забезпечує лише 5% світового видобутку урану, є ключовим постачальником для європейських АЕС.

Однак у 2023 році ця країна скоротила поставки в ЄС на третину порівняно з 2021 роком, свідчать дані “Євратому”.

 

Recent Posts

Понад сотню керівників вишів США підписали заяву проти освітньої політики Трампа

Автори заяви, які представляють американські виші, розповіли про "безпрецедентне й надмірне політичне втручання, яке тепер…

3 хв. ago

Європа позначила для США «червоні лінії» щодо України — МЗС Франції

Глава МЗС Франції сказав, що план припинення вогню залежатиме не стільки від лідера США, скільки…

9 хв. ago

У Києві вперше здали в оренду місця під водомати через онлайн-аукціон

У столиці провели перші аукціони на Прозорро.Продажі з оренди місць під автомати з водою. Переможці…

10 хв. ago

КМДА запобігла нераціональному використанню коштів під час будівництва укриття в закладі освіти Дніпровського району

Фахівці Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА викрили суттєве завищення вартості будівельних матеріалів у договорі…

12 хв. ago

Путін виділив мільярд рублів на “Юнармію”

Російський військово-патріотичний рух «Юнармія» у 2025 році отримає з держбюджету майже мільярд рублів. Це вдвічі…

17 хв. ago

У Донецьку вода з’являється раз на три доби, у деякі райони її підвозять машинами — ЦПД

У тимчасово окупованому Донецьку ще більше загострилася проблема з водопостачанням.

23 хв. ago