За підсумками 2024 року «Роскосмос» здійснив лише 17 космічних пусків - на 2 менше, ніж у 2023-му, і на 4 менше за показник 2022-го. Від США, які запустили на орбіту 145 апаратів, Росія відстала більш ніж у 8 разів, а від Китаю (68 пусків) - учетверо, випливає з даних порталу Payloadspace.
Про це пише портал Payloadspace.
План «Роскосмосу» щодо 40 космічних пусків за рік виявився виконаним менше ніж наполовину, а підсумковий річний результат став практично найгіршим у сучасній історії країни: менше пусків (16 за рік) здійснювали лише під час пандемії та локдаунів 2020-21 рр. Згідно з історичною статистикою, яку публікує ВВС, кількість космічних пусків із російських космодромів торік опустилася до рівня першої половини 1960-х рр. – епохи Юрія Гагаріна, коли СРСР першим відправив у космос людину.
Ще чверть століття тому Росія посідала лідируючі позиції із запусків на орбіту: «Роскосмос» здійснював понад 30 пусків на рік проти 28 у США, 12 – у Європи і 5 – у Китаю (за даними на 2000 рік). Але відтоді США наростили кількість пусків у 5,2 раза, а Китай – майже в 14 разів. У результаті Росія відкотилася на третє місце серед космічних держав і ледь випереджає Нову Зеландію, яка минулого року провела 13 пусків.
Порівняно з піком могутності радянської космонавтики наприкінці 1970-х, коли СРСР учетверо випереджав США за кількістю пусків, їх кількість скоротилася майже в 6 разів.
Опинившись під санкціями через війну з Україною, «Роскосмос» втратив майже всіх іноземних замовників, а масові розриви контрактів завдали йому втрат на 180 млрд рублів, скаржився торік заступник глави держкорпорації Андрій Єльчанінов. Накопиченим підсумком за 2020-23 рр. «Роскосмос» отримав понад 100 млрд рублів чистого збитку, а минулого року почав розпродавати активи, щоб наповнити свій бюджет.
В умовах технологічної ізоляції Росія приречена на відставання від космічних лідерів, вважає експерт з космонавтики Іван Тимофєєв. Сподіватися на Китай, який Кремль називає стратегічним партнером, у космосі не слід, вважає експерт:
«Китай не хоче кооперуватися, він буде все сам робити. Та й нічого [Росії] йому запропонувати», – зазначив експерт.
Нагадаємо, що сьомий тестовий запуск космічного корабля Starship із ракетою-носієм Super Heavy, створених для пілотованих місій на Місяць, закінчився невдачею.
Державний секретар США заявив, що "НАТО — це добре, поки НАТО є справжнім оборонним альянсом,…
23 квітня на зустріч у Лондоні, формальним організатором якої є британська сторона, прибула українська делегація у складі глави Офісу президента…
Централізована закупівельна організація – це фактично маркетплейс державних закупівель з відбудови.
Китай розглядає можливість будівництва атомної електростанції на Місяці для живлення Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS),…
У суботу, 19 квітня, в одному з житлових будинків Шевченківського району столиці на вул. Січових…
Рада директорів Всесвітнього економічного форуму одностайно підтримала рішення Комітету з аудиту та ризиків розпочати незалежне…