Categories: Без рубрики

Кіпр хоче приєднатися до НАТО. Попри окуповану Туреччиною територію

Уряд Кіпру прагне приєднатися до НАТО для забезпечення гарантій безпеки та покращення політичного становища.

Про це пише видання Kathimerini.

Відповідна розмова між президентом Кіпру Нікосом Христодулідісом та президентом США Джо Байденом відбулася під час жовтневої зустрічі у Вашингтоні. Тоді особливу увагу приділили модернізації оборонного потенціалу Кіпру для відповідності стандартам НАТО.

На думку видання, саме те, що у Кіпру є необхідна інфраструктура і потенціал робить країну привабливою для Вашингтона. Крім того, Кіпр звернувся до США з проханням про закупівлю військової техніки, а також висловив бажання відправляти своїх офіцерів Національної гвардії на навчання в американські військові академії.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив наявність у Кіпру довгострокового і стратегічно обґрунтованого плану щодо інтеграції в НАТО. За його словами, у Вашингтоні цей план називають «безпрограшним варіантом». Ключовими елементами плану є прогрес у кіпрському врегулюванні та поліпшення відносин між Кіпром і Туреччиною.

Нагадаємо, з 1983 року  Кіпр в результаті конфлікту між грецькою і турецькою громадами був розділений на дві частини — південну і підконтрольну Туреччині ніким більше не визнану Турецьку Республіку Північного Кіпру (ТРПК).

Сьогодні Республіка Кіпр у грецькій частині острова — член Євросоюзу, 20 відсотків її ВВП дає туризм. А Північний Кіпр перебуває під міжнародним ембарго.

Туреччина формально не проти обʼєднання Кіпру. Але є кілька каменів спотикання. Перший — це статус турецьких солдатів на острові. Турецький військовий гарнізон у ТРПК налічує понад 40 тисяч людей. Анкара хоче їх залишити, а уряд Республіки Кіпр вимагає негайного виведення. Остання спроба переговорів про обʼєднання наприкінці 2019 року зірвалася через заяви Туреччини про те, що вона хоче побудувати військово-морську базу на території ТРПК.

Другий фактор — біля берегів Кіпру знайшли великі запаси газу й нафти. І в разі обʼєднання острова Туреччина може втратити до них доступ. А так турецькі компанії вже отримали «дозвіл» на розробку від невизнаної ТРПК. Військові кораблі Туреччини не пускають на кіпрський шельф європейських бурильників. Цим незадоволені греки-кіпріоти, Євросоюз і навіть США.

 

Recent Posts

Віллем Дефо співає українську народну пісню. 24 квітня у прокат виходить американське пригодницьке фентезі “Очі. Легенда Карпат”

The Legend of Ochi — це американська фентезійна пригодницька стрічка, яка поєднує міфологічні мотиви, візуальну…

15 хв. ago

Страх і напруга, що лоскочуть нерви. 24 квітня у прокат виходить горог «Until Dawn: До світанку»

«Until Dawn: До світанку» — це кінематографічна адаптація популярної відеогри, яка вперше вийшла у 2015…

22 хв. ago

До роковин Чорнобильської трагедії у Києві пройдуть міжнародний форум та мистецька виставка

25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів,…

25 хв. ago

У Києві відкриють виставку відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею

24 квітня у Києві відкриють виставку «Іканича»: маріупольська писанка — перша фізична експозиція, присвячена культурній…

29 хв. ago

Макрон розглядає можливість розпуску парламенту та дострокових виборів восени — Bloomberg

У грудні французький президент заявив лідерам партій, що він намагатиметься уникнути позачергових виборів до закінчення…

31 хв. ago