Categories: Без рубрики

КМДА закликає посилити взаємодію органів влади, правоохоронців, фахівців та активної громади для захисту культурної спадщини Києва

Для створення ефективного механізму захисту історичного надбання столиці необхідно посилити взаємодію між органами влади, правоохоронцями, фахівцями та громадськістю.

На цьому наголосила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко під час круглого столу, присвяченому захисту культурної спадщини в умовах війни та внутрішніх загроз.

«Влада має діяти системно: забезпечувати правові механізми та оперативно реагувати на факти недобросовісного ставлення до пам’яток. А громада – бути активним партнером, який не дає замовчати знищення нашого спільного надбання. Вирішальну роль повинні відігравати правоохоронні органи. Необхідне постійне залучення поліції та прокуратури до фіксації правопорушень, розслідування фактів знищення або доведення до руйнації пам’яток і притягнення винних до реальної відповідальності. Тільки за таких умов ми можемо говорити про ефективну систему охорони культурної спадщини», – зауважила вона.

Захід став майданчиком для напрацювання рішень, спрямованих на збереження пам’яток, що руйнуються через російську агресію та недбалість недобросовісних власників. В обговоренні взяли участь представники міської влади, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, громадських організацій, Головного управління Національної поліції у місті Києві, КЗ «Центр консервації предметів археології», народні депутати України.

«Повномасштабне вторгнення стало найважчим викликом для культурної спадщини України за новітню історію. Утім, на жаль, пам’ятки зазнають шкоди і через недбалість чи навмисне доведення до руйнації. Так, серйозною проблемою є недосконале законодавство. Зокрема, через відсутність дієвих механізмів притягнення до відповідальності у занедбаному стані лишаються пам’ятки, такі як Гостиний двір, будинок Сікорського чи Національний художній музей. Такий стан речей неприпустимий», – підкреслила Ганна Старостенко.

Директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова поділилася з учасниками круглого столу ключовими аспектами діяльності Департаменту у 2024 році та окреслила основні виклики, з якими зіштовхуються столичні пам’яткоохоронці.

«На жаль, в Україні загалом та в Києві зокрема, складається ситуація з низьким рівнем свідомості власників щодо збереження та утримання в належному стані обʼєктів культурної спадщини. І це одна з великих проблем та викликів сьогодення. Низький рівень санкцій та не співрозмірність між покаранням за заподіяну шкоду чи бездіяльність, тільки ускладнюють вирішення цих проблемних питань. Доволі часто власники не виявляють зацікавленості у збереженні таких об’єктів, не проводять вчасно протиаварійні роботи та реставрацію. Одним із пріоритетів роботи Департаменту є розробка законодавчих ініціатив в цьому напрямі. Відсутність жорсткого законодавства є серйозною проблемою», – зауважила Марина Соловйова.

Під час круглого столу учасники обговорили удосконалення законодавства, розробку нормативних актів щодо зон охорони пам’яток, проблеми археологічних досліджень і музеєфікації, забезпечення доступу до об’єктів для їх збереження.

Нагадаємо, що в серпні 2024 року за ініціативи столиці у Верховній Раді були зареєстровані законопроєкти № 11458 та № 11459. Вони передбачають посилення адміністративної та запровадження кримінальної відповідальності за руйнацію пам’яток, а також механізм примусового викупу об’єктів у комунальну власність.

Також у 2024 році Київрада ухвалила міську цільову програму «Охорона та збереження культурної спадщини м. Києва на 2025–2027 роки». Вона передбачає реставрацію понад 40 пам’яток у комунальній власності, їх інвентаризацію, консервацію й адаптацію до сучасних потреб, зокрема і створення зручного доступу для маломобільних груп.

Також у структурі Департаменту охорони культурної спадщини створено відділ правового забезпечення. Його фахівці представлятимуть інтереси громади у судових справах, оскаржуватимуть незаконні рішення. Крім того, співпрацюватимуть з правоохоронцями задля спільної фіксації правопорушень, розслідування фактів знищення або доведення до руйнації пам’яток та притягнення винних до реальної відповідальності.

Recent Posts

МВФ покращив прогноз щодо курсу долара в Україні

Водночас МВФ погіршив прогноз щодо зростання економіки України у 2025 році до 2,0% з 2,5%…

6 хв. ago

Комітет Ради підтримав законопроєкт про легалізацію криптовалют. Що він передбачає

У документі дається визначення віртуального активу – як особливого цифрового об’єкта, що існує в електронній…

12 хв. ago

Україні доведеться піти на певні поступки в мирних переговорах з РФ — Дуда

Майбутня мирна угода між Україною та Росією передбачатиме компроміси з обох боків. Тому Києву доведеться…

12 хв. ago

Трамп анонсував ексклюзивну вечерю з інвесторами у $TRUMP – мемкоїн зріс у ціні на 60%

Мемкоїн Дональда Трампа зріс у ціні на понад 60% після оголошення про "найбільш ексклюзивне запрошення у світі",…

24 хв. ago

Україна і Чехія затримали хакерів, які крали гроші та криптовалюту громадян ЄС і США

Служба безпеки спільно з Національною поліцією та правоохоронцями Чехії викрила хакерське угруповання, що обкрадало банківські…

36 хв. ago

Новий співвласник купив 33% Карпатнафтохіму менше ніж за $1 млн — розслідування УП

Дрогобицький підприємець Андрій Веселий став власником 33%-ї частки на заводі "Карпатнафтохім" лише за 35 млн грн.

38 хв. ago