Лекція присвячена геополітичним питанням, включно з осмисленням Революції Гідності.
Бельгійський політик, колишній голова Європейської ради (2010-2014 рр.) Герман ван Ромпей прочитав першу лекцію студентам у якості почесного професора Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Про це повідомляє прес-служба вишу.
Лекція має назву “Україна – ЄС: у нас так (!) багато спільного”, вона була проведена онлайн. Повний текст — за посиланням.
Вона стала вступом до нового курсу “Європейські студії”, що відкривається 2022 року спільно НаУКМА та Католицьким університетом Лювену (Бельгія). Лекція присвячена геополітичним питанням, включно з осмисленням Революції Гідності.
Саме з спогадів про Євромайдан ван Ромпей почав лекцію — він недвозначно натякнув, що росія напряму причетна і до тих подій.
“… уже з літа 2013 року було зрозуміло, що Росія виступає проти європейського майбутнього вашої країни не менш рішуче, ніж проти її членства в НАТО. Це призвело до трагічної загибелі понад сотні людей на Майдані та 13 000 на Сході – навіть не кажучи про все, що сталося після фатальної дати 24 лютого 2022 року” — починає він.
У промові, зокрема, ван Ромпей висловив переконання, що європейські союзники допоможуть Україні вистояти у війні з рф.
“Європейський Союз і Захід загалом допоможуть вашій країні підвестися з нинішніх руїн. Для цього вже мобілізуються ресурси. Здебільшого це буде ваша власна робота, але друзі вашої країни допомагатимуть вам, що вони роблять і вже зараз, в ході цієї війни. Це також буде унікальна можливість побудувати нову економіку та інфраструктуру, передову в технологічному відношенні, екологічно стійку та створену відкритим і прозорим способом, який приносить користь усім, а не збагачує небагатьох” — вказує він.
Також він наголошує на абсолютній відсталості російської державної політики.
“Євросоюз не ідеальний, але ви не знайдете француза, німця чи італійця, що мріють відновити свою імперію, наскільки б величною вона не була. Цієї ностальгії більше не існує, вона поступилася прагненню тривалого миру. Росія діє за колоніальними схемами минулого. Трагічно, що у світі є великі країни, настільки історично травмовані колоніальним ярмом, що вони досі не наважуються засудити російський неоколоніалізм. Це неможливо зрозуміти. Як можна бути другом ворогу всього людства” — йшлося в лекції.
Також політик вважає, що зняття санкції з рф не буде.
“Загалом, після 24 лютого світ уже не буде таким, як раніше. Довіра вирушає на коні, а повертається пішки. Це справедливо як для людей, так і для націй. Недовіра вбиває, а довіра дає життя. Можливо, колись у нас будуть нормальні відносини з Росією – коли сама Росія врешті-решт стане нормальною країною. Тому західні санкції залишатимуться в силі, доки не буде відновлено нормальность, доки не буде відновлено суверенітет і територіальну цілісність України” — вважає ван Ромпей.
Політик також розкритикував людей, які вважають, що миру необхідно досягнути будь-якою ціною і що росію “не можна принижувати” (слова президента Франції Макрона).
“Не менше лицемірство говорити, що «мир має настати якомога швидше». Хіба ж хтось проти миру? Мир повернеться, щойно припиниться агресія. Такі безпідставні заяви ігнорують питання провини. Дехто намагається триматися на відстані від обох ворогуючих сторін, видаючи цей нейтралітет за мудрість і зваженість, – але це просто помилка. Ще одне твердження подібного кшталту: «Росію не можна принижувати». Але хто кого намагається принизити в цьому збройному конфлікті? Поставити питання – це відповісти на нього! Вершиною цинізму є твердження, буцімто до ескалації війни призвела загроза нападу на російську територію – неначе існує моральне право на вторгнення в іншу суверенну країну. Ще один аргумент – НАТО загрожує безпеці Росії. Ніхто в Європі чи на Заході й гадки не мав про вторгнення в Росію ані після 1945, ані після 1989 року. Радянський Союз розпався без жодного пострілу” — зазначає він Ромпей.
Попри все сказане, закінчив ван Ромпей словами про важливість зберігати людяність.
“Багато людей у світі віддають шану українському народу, захоплюючись його мужністю. Звичайно, це не допомагає вам переживати щоденні проблеми та страждання, але я все ж сподіваюся, що це теж справляє свій невидимий вплив. Ви не самотні, ми повністю розділяємо ваше знання про битву, що точиться тут. Різниця між диктатурами і демократіями в тому, що ми не вдаємося до порожніх слів і гасел, спрямованих на маси, а говоримо їх спокійно або затамувавши подих, але тим більше щиро і по-людськи. Людяність має переважати попри всі злочини, націлені проти людства” — підсумовує він.
У кінці лекції політик зачитав куплет з пісні Віри Лінн часів Другої світової війни:
Ми побачимось ще
Я не знаю, коли І не відаю, де
Але в той ясний день ми побачимось ще
Тільки ти збережи
Цей твій усміх легкий
Аж до дня, коли небо
Прожене геть хмарки
В НаУКМА повідомляють, що у жовтні 2022 року чекають на приїзд ван Ромпея у Київ.
Зауважимо, що звання професора НаУКМА Герман ван Ромпей отримав у травні цього року.
Фото: Фейсбук
Зокрема, наступного тижня у столиці відбудуться культурні події музеїв, театрів і бібліотек, серед яких –…
Генсек НАТО запропонував членам Альянсу збільшити витрати на оборону до 3,5% ВВП і виділити ще…
На запитання, які саме пропозиції передала українська сторона Угорщині 29 квітня під час візиту в…
Посол США при НАТО на кожній зустрічі послів НАТО підкреслює вимогу американської адміністрації, аби держави-члени…
Зеленський провів нараду, присвячену винищувачам F-16.
2 травня Федеральна служба захисту конституції Німеччини класифікувала ультраправу партію Альтернатива для Німеччини як правоекстремістську. Державний…