Колишній радник президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван розповів, чому США не передали Україні ракети ATACMS одразу після початку повномасштабного вторгнення РФ
US National Security Advisor Jake Sullivan is speaking during a news briefing with Head of the Office of the President of Ukraine Andriy Yermak, following the results of Jake Sullivan's visit to Ukraine, in Kyiv, Ukraine, on March 20, 2024, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)
Про це він повідомив в Інституті політики Гарвардської школи Кеннеді.
Салліван наголосив, що рішення не було пов’язане зі страхом перед Третьою світовою війною, як дехто припускав. На той момент армія США не мала достатньої кількості ATACMS, щоб одночасно забезпечити і себе, і Україну.
“Причина, через яку ми не надали їх спочатку — міністр оборони і військові США повідомили президенту, що в нашому арсеналі недостатньо ATACMS для базового стримування”, – заявив він.
Тоді воєначальники, за словами Саллівана, попередили президента Байдена, що не рекомендують передавати установки іншим державам. Та протягом двох років Штати виробили необхідну кількість озброєння, що дозволило їм передати його, в тому числі, й Україні.
“Ми виробили достатньо, щоб надати Україні кілька сотень ATACMS. Це була перша частина. Друга частина: у квітні-травні 2022 року питання ескалації було іншим, ніж у 2024 році”, – додав він.
Салліван наголосив, що за цей час Америка багато чому навчилася в цій війні і готова була ризикувати.
“Наш підхід до рішень президента базувався на розумінні допустимого рівня ризику при постачанні Україні необхідного, уникаючи ескалації. Ми надали Україні значну кількість цих систем. Ідея про те, що вони суттєво вплинули на перебіг війни, не підтверджується доказами.
Багато хто каже: “Якби ви дали ATACMS, війна пішла б інакше”. Але досвід використання ATACMS Україною на полі бою свідчить про те, що це не так”, – підсумував він.
88-річний понтифік за порадою лікарів не очолив традиційну великодню месу у Ватикані, але він привітав…
Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у…
Тактика: заманити Трампа – та ізолювати Зеленського, пише видання.
Україна була змушена збільшити відбір газу зі сховищ та наростити імпорт цієї зими й навесні…
Обмеження стосується ділянки до бульвару Тараса Шевченка.
Проти віцепрезидента США протестували у Римі.