Categories: Без рубрики

Коштував десятки мільйонів доларів і був підірваний за наказом Сталіна: яким був перший київський хмарочос

Хмарочос Гінзбурга стояв на місці нинішнього готелю «Україна».

Цьогоріч виповнються рівно 80 років з дня знищення будинку, який його сучасники охрестили «першим українським та київським хмарочосом» — мова про так званий хмарочос Гінзбурга, видатного будівельного магната, мультимільйонера Льва Гінзбурга, який свого часу був одним із найбагатших людей в Києві.

Як розповідає на своїй сторінці у Facebook заступник директора Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА Юрій Тацій, для Гінзбурга це був не перший проект висотної споруди. Перед тим він збудував модерний будинок з башточками на вулиці Миколаївський (нині Городецького, 9), який стоїть дотепер.

Хмарочос Гінзбурга у стилі модерн з’явився у самому центрі Києва, на розі вулиць Ольгинської та Інститутської, у 1912 році — на його зведення пішло лише 2 роки, а будівництво тривало авральними темпами.

«Архітекторам вдалося спланувати будинок, який з різних сторін був різним. Річ у тім, що рельєф тут дуже складний, тому з вулиці Миколаївської він мав 11 поверхів, а з Інститутської 9. Вартість будівництва неймовірна – 1,5 мільйонів карбованців (десятки мільйонів доларів в нинішніх цінах)» — пише Тацій.

Будинок прикрашала башта та шпиль, а його загальна висота становила 67,5 метрів — на той час вищими у Києві були лише Лаврська (96,5 м) та Софійська дзвіниці (78 м). Житлові будинки такої висоти, як хмарочос Гінзбурга, на початку ХХ століття існували лише в США, Німеччині, Аргентині та Канаді.

Будинок Гінзбурга на задньому плані
Фасад будинку

«Його було видно з усіх частин міста, а яка чудова панорама на Київ відривалась з його вікон. Він був найвищою житловою спорудою Російської імперії, а згодом СРСР аж до 1941 року. Хмарочос був модерним в прямому сенсі цього слова… На нижніх поверхах будинку були кафе та магазини, а сам він працював, як прибутковий (здача квартир в оренду)» — повідомляє чиновник.

За спогадами сучасників, деякі паломники, які приїжджали з інших міст і прямували до Софійського собору та Києво-Печерської Лаври, хрестилися перед хмарочосом, вважаючи, що це храм.

Вид з вікна хмарочосу, внизу — вулиця Інститутська, що переходить у Михайлівську

Дім містив 90 розкішних квартир та перші в Києві електричні ліфти американської фірми OTIS, що й нині популярні в столиці. Вартість проживання у одній з квартир складала близько 1300 рублів на рік, при тому що середня зарплата киянина на той час складала 230 рублів. Тому селилися тут «вершки» суспільства — генерали, купці, промисловці.

На найвищому поверсі будинку була майстерня-студія, де навчав живопису дітей київських чиновників відомий художник Олександр Мурашко.

Після жовтневого перевороту більшовики націоналізували хмарочос Гінзбурга, а квартири перетворили на комунальні. Згодом будинок Гінзбурга був знищений одним із перших в Києві на початку німецької окупації восени 1941 внаслідок сталінської стратегії «спаленої землі».

У вересні 1945 мешканці Хрещатика обійшли будівлю і поставили свічки у пам’ять про жертв підриву.

Залишки хмарочосу Гінзбурга після підриву радянськими військами. На задньому плані — Жовтневий палац

«...під час пожежі на Хрещатику будинок був підірваний. Від нього залишились самі стіни, які було остаточно прибрані в середині XX століття. А на його місці з’явився інший хмарочос – готель «Україна» — пише Тацій.

Сам Лев Гінзбург помер у злиднях і набагато раніше за своє творіння — 1926 року в київській лікарні. Його підрядною компанією були зведені багато будинків, що ними кияни користуються і досі: серед них — костел святого Миколая на Великій Ваильківській, Національна опера імені Шевченка на Володимирській, Національний академічний драмтеатр на площі Франка, Національний банк на Інститутській, Національна філармонія та багато інших.

Фото: соцмережі

Recent Posts

Море крові та трупів. На Netflix вийшов 5-й і фінальний сезон психологічного трилеру про маніяка “Ти” — що варто знати

Стримінговий гігант Netflix випустив п’ятий і фінальний сезон популярного психологічного трилера «Ти» (You). Прем’єра відбулася…

3 години ago

Частка загиблих в бою в українській армії нижча за російську, — Зеленський в інтерв’ю Шапіру

В українській армії зараз близько 800 або 600 тис. добровольців, кожен випадок мобілізації перевіряється окремо…

3 години ago

З окупації повернули 21-річного хлопця, який опинився під загрозою примусового призову до армії РФ

Хлопця на ТОТ росіяни намагалися мобілізувати, але його вдалося евакуювати на підконтрольну Україні територію.

3 години ago

Шмигаль зустрівся з прем’єр-міністеркою Ліхтенштейну Бріґітте Гаас

Ліхтенштейн виділив 8 млн швейцарських франків на підтримку швидкого відновлення й 800 тис. — на…

3 години ago

Генсек НАТО Рютте закликатиме США не змушувати Україну прийняти мирну угоду проти її волі

Рютте також підкреслить, що примусове прийняття угоди, вигідної для Москви, не лише підриває суверенітет України,…

3 години ago

Якщо ми хочемо запобігти новим звірствам путіна, ми повинні мати довгострокові гарантії безпеки для України — Джонсон

Путін без розбору вбиває все більше українських цивільних, вбив і поранив 100 людей у Києві,…

3 години ago