Чекаємо повернення додому, до України, кримців чи кримчан, чи, можливо, кримчаків? У рубриці «Перемикай на українську» з'ясуємо, як правильно називати мешканців півострова.
Крим — це 100-відсотково Україна. А як правильно назвати мешканців півострова? Кримчани, кримці, кримські татари, киримли, кримчаки чи, може, караїми? Нумо з’ясовувати.
Перш за все варто відкинути слова, які іменують не сукупність людей, які проживають у Криму, а називають окремі конкретні народи чи народності.
Кримські татари — точно ні, бо це народ тюркського походження, що сформувався на території півострова та в степовій Україні в 13-14 століттях. Вони мають власну мову, культуру традиції. Це значно вище, ніж просто населення. Ця назва закріпилася в українській і російській мовах у часи Російської імперії та замінила історичну – “кримці”, бо тоді всі народи тюркського походження асоціювалися з татарами.
Киримли — друга історична й сучасна самоназва кримських татар, дослівний переклад якої “ті, що проживають у Криму”.
Також відкинемо слово кримчаки, адже це назва найменшого корінного народу, визнаного законодавчо, що сформувався на основі давнього місцевого населення, представники якого сповідують юдаїзм. Саме через віру в часи Другої світової винищили близько 80% кримчаків.
Не підходить також й лексема караїми, бо це найменування народності, що є спорідненою з кримськими татарами, але відрізняється своєю релігією (видозмінений юдаїзм). Караїми також мають свою мову й традиції.
Нарешті залишилися кримчани та кримці. Обидві лексеми, якщо зазирнути до словників, мають значення “мешканці Криму”. Щоправда, до кримців дописують ще одне пояснення (первинне й застаріле) — кримські татари. Тож який варіант все-таки ідеальний?
Усі секрети відкриє структура слів.
Якщо лексему кримець розібрати за будовою, то чітко побачимо суфікс -ець-, одна з функцій якого утворювати назву особи за національністю. Порівняймо, українець, німець, литовець. Отже, кримець, кримці мають асоціюватися із найменуванням людини конкретної національності, як у первинному значенні – кримські татари.
Натомість слово кримчани має трансформований суфікс -ан-, одне зі значень якого – особа за територіальною приналежністю. Наприклад, вінничани, харків’яни, кияни. Саме тому правильно мешканців Кримського півострова називати саме кримчанами незалежно від їхньої національності.
Тож глибше пізнаваймо українську і незрадливо чекаймо повернення кримчан під синьо-жовтий стяг.
Автор: Ірина Коваленко
Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…
Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…
Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…
Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…
Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…
Згідно з розрахунками Фонду, загальний держборг України у 2024 році, після двох років повномасштабної війни…