Китай планує запустити свій перший флагманський безпілотник Jiutian SS ("Цзютянь"), який нестиме понад 100 FPV-дронів для ройових атак, координованих штучним інтелектом.
Про це пише DEFENSE EXPRESS.
Новітній величезний дрон-матка Jiutian SS-UAV від Aviation Industry Corporation of China (AVIC) має вперше піднятися у повітря у межах початку випробувань для постачання на озброєння збройних сил Китаю. Таку інформацію розповсюдила китайська інформаційна агенція CCTV. А у мережі до цієї новини було додано відео з комп’ютерною графікою, на якому Jiutian SS-UAV здійснює запуск десятків, якщо не сотень дронів-камікадзе.
При цьому останні були зображені у вигляді “шахедів”. Враховуючи те, що Shahed-136 має довжину 3,5 метра та розмах крил 2,5 метра, складається враження, що Jiutian SS-UAV – це величезний за розмірами дрон десь з Ан-124 “Руслан”. Але реальність зовсім інша та менш вражаюча.
Jiutian SS-UAV був вперше продемонстрований у листопаді 2024 року на виставці Airshow China, що проходила у місті Чжухай. І він має хоч і значні, але далекі від рекордних габарити: максимальна злітна вага 16 тонн, з яких корисного навантаження до 6 тонн, розмах крила у 25 метрів та довжину у 16 метрів.
Тобто нести дрони типу Shahed-136, тим паче у такій кількості, він не може. А на більш реальних рендерах, він запускає звичайні коптери, хоча це і про ройове використання дронів на полі бою. Але це звісно означає не лише значно менші ударні можливості, а й тактику застосування.
Бо одна справа гігантський дрон-матка, яка може подолати 7 тисяч кілометрів та запустити рій далекобійних дронів, які пролетять ще з тисячу.
Зовсім інший — великий БПЛА, який має запустити дрони-камікадзе над полем бою. І якщо перший виглядає стратегічним рішенням для трансконтинентальних ударів, то другий — це про доволі спірну живучість на сучасному полі бою.Водночас це не скасовує того, що традиційніше бойове оснащення Jiutian SS-UAV, у вигляді крилатих ракет та далекобійних плануючих бомб, є більш ефективним та реальним для використання.
Зрештою цей дрон має загалом вісім точок підвіски, з яких шість можуть бути використані для важкого озброєння, а ще дві для ракет повітря-повітря.Jiutian SS-UAV демонструвався разом із протикорабельною ракетою KD-88 (TL-17 в експортній версії) з дальністю польоту до 200 км. А також китайською копією американської плануючої бомби AGM-154 JSOW – LY-V501 від якої можливо очікувати дальності польоту при висотному скиданні близько 130 км. Обидва види озброєння можливо використати без необхідності заходження у зону дії протиповітряної оборони противника середньої дальності.
Як пише The Economic Times, у безпілотнику реалізовані такі передові технології, як квантово-шифрований зв’язок, водневий двигун, управління роєм за допомогою штучного інтелекту та стелс-дизайн.
“На відміну від безпілотників із вузькою спеціалізацією, Jiutian спроєктований для багатофункціонального застосування. Його модульна система дозволяє адаптувати конфігурацію під конкретні завдання — від ведення радіоелектронної боротьби до транспортування вантажів. Аналітики розглядають його як елемент зростаючого арсеналу Китаю для демонстрації сили в спірних регіонах, таких як Тайванська протока, Південно-Китайське море, а також навіть у районі Гуаму”, — пишуть в The Economic Times.
Крім того, хоча висота польоту Jiutian на рівні 15 тисяч метрів дозволяє йому залишатися поза досяжністю багатьох застарілих систем ППО, сучасні системи все ще здатні його перехопити. Американська система THAAD може перехоплювати цілі на висоті до 150 км. Patriot PAC-3, південнокорейська KM-SAM Block II, японська Aegis BMD і тайванська Sky Bow III — на висоті до 20 км.
“Jiutian — це не просто новий дрон, а втілення масштабніших амбіцій Пекіна. Проєкт, профінансований на понад 3 мільярди юанів і побудований виключно на внутрішній виробничій базі, став значним проривом у сфері штучного інтелекту та модульного дизайну БПЛА”, — додають у виданні.
Хоча Jiutian очевидно створено для досягнення військової переваги, його застосування не обмежується бойовими завданнями. Завдяки модульній конструкції безпілотник можна застосовувати для патрулювання кордонів, пошуково-рятувальних операцій та реагування на природні катастрофи.
Іспанський мовник RTVE вважає, що представники України й Ізраїлю на Євробаченні-2025 отримали високі бали від…
Колишній президент Міжнародного кримінального суду Сон Сан Хьон вважає, що лідер Північної Кореї Кім Чен…
Німеччина відмовилася від своєї тривалої опозиції до ядерної енергетики. Новий німецький уряд Фрідріха Мерца пішов…
Європейський Союз цього тижня запропонує учасникам Великої сімки (G7) змінити поріг цін на російську нафту
За доказовою базою Служби безпеки тюремні вироки отримали ще троє зрадників, які воювали проти Сил…
Дональд Трамп зможе тиснути на українську владу пристати на умови, узгоджені ним із Путіним, під…