Categories: Без рубрики

Китай та США ризикують поновити повноцінну торгову війну — FT

Аналітики очікували, що США та Китай проведуть переговори, щоб уникнути серйозних торгових конфліктів. Спочатку президент США Дональд Трамп заявив, що сподівається поговорити з президентом КНР Сі Цзіньпіном, але після того, як Китай відповів, він сказав, що не поспішатиме, а тарифи є "першим пострілом" із "дуже серйозними" заходами, що будуть далі.

Про це пише Financial Times.

Минулого тижня президент США Дональд Трамп оголосив додатковий 10-відсотковий тариф на китайські товари, щоб змусити Пекін вжити заходів для боротьби з експортом фентанілу до США та Мексики, і погрожував новими тарифами у разі відповіді Китаю.

Коли мита США набули чинності, Пекін одразу відповів, оголосивши додаткові 10-15 відсоткові мита на енергетичний експорт США та сільськогосподарське обладнання.

“Це може бути лише початком цієї фази торгової війни”, — сказав Чжан Яншен, експерт Китайського центру міжнародних економічних обмінів. “Це може стати дуже, дуже поганою ситуацією”.

На питання, чи працює команда Трампа з Китаєм так, як це було з Канадою та Мексикою, які підпали під вищі тарифи, перш ніж Трамп надав їм місячну відстрочку, представник Білого дому заявив, що США “постійно контактують з нашими партнерами як у Пекіні, так і Вашингтоні”.

Представник китайського посольства у Вашингтоні заявив, що з моменту оголошення китайських помітних тарифів “немає нових розробок”.

Експерти в Пекіні зазначили, що тактика Трампа, спрямована на те, щоб змусити Сі Цзіньпіна швидко укласти угоду, могла мати зворотний ефект. Президент США дав лише два дні між оголошенням та впровадженням тарифів — термін, який, ймовірно, був неприємним для Сі Цзіньпіна.

“Китай не хоче такої угоди”, — сказав Ма Вей, дослідник Інституту американських досліджень при китайській урядовій установі CASS. “Треба мати рівні переговори і рівну угоду, а не таку, де спочатку ставлять високий тариф, а потім кажуть, що потрібно домовлятися”.

Ма Вей сказав, що тактика США нагадує китайське прислів’я “чень ся чжи мєн” — мати справу з ворогом під примусом, коли він біля твоїх воріт.

Але аналітики зазначили, що обмежений обсяг китайської відповіді — зокрема антимонопольні розслідування щодо Google та Nvidia, але менш широкий спектр товарів, ніж американські мита — свідчить про можливість для переговорів.

Офіційні особи адміністрації Трампа підкреслили, що президент США хоче, аби Китай зупинив потік фентанілу, смертельно небезпечного опіоїду, який став основною причиною смерті американців віком від 18 до 45 років.

Але експерти в Пекіні вважають, що переговори могли зупинитися через вимоги Трампа щодо співпраці в інших питаннях, таких як тиск на Росію щодо її вторгнення в Україну або передача власності платформи коротких відео “Тікток” американському покупцю.

“Фентаніл — це проблема, яку можна легко вирішити — Китай уже співпрацює зі США з цього питання”, — сказав Джон Гонг, професор Університету міжнародного бізнесу та економіки. “Тому, ймовірно, Трамп хоче щось більше, про що вони не можуть говорити публічно”.

У п’ятницю Трамп заявив, що наступного тижня оголосить “взаємні тарифи” для країн, але не повідомив, які саме країни будуть обрані. Білий дім також тимчасово припинив так звані мінімальні виключення на тарифи для маловартісних вантажів із Китаю, що було вигідно компаніям, таким як Shein та Temu.

Венді Катлер, експертка з торгівлі та віцепрезидентка Азіатського інституту політики, сказала, що на відміну від Канади та Мексики, Китай буде грати в довгу гру.

“Ймовірно, Пекін прийме стратегію “очікуй і побачиш”, перш ніж розглядати можливість залучення до переговорів, включаючи визначення, чи буде він ще більше впливати на нього з додатковими взаємними, секторними або універсальними тарифами”, — сказала Катлер.

Китайські експерти зазначили, що буде складно досягти “великої угоди” за короткий термін, особливо з такими складними питаннями, як війна в Україні, у зв’язку з якою США звинувачують Китай у допомозі Росії.

Кілька експертів на нещодавньому форумі Каліфорнійського університету в Сан-Дієго та Ради з міжнародних відносин щодо Китаю зазначили, що Пекін більше стурбований обмеженнями на експорт технологій до США, ніж тарифами.

Китай також краще підготовлений до витримки тарифів цього разу, сказав Гонг. Експорт до США становив 15 відсотків від загального обсягу китайської торгівлі минулого року, що є меншою часткою, ніж раніше.

“Позиція китайського уряду щодо цих тарифів може бути такою: ‘Ну, і нехай'”, — сказав Гонг. “Основну частину тарифів все одно сплачують американські споживачі, і багато китайських компаній уже перенесли частину своїх операцій за кордон… Тарифи не є такою смертельною зброєю, як їх сприймає Вашингтон.”

Але деякі економісти вважають, що повна сила загроз Трампа щодо тарифів — наприклад, 60-відсотковий тариф, який він пропонував під час президентської кампанії — сильно вдарить по економіці Китаю.

Хуей Шан, головний економіст Китаю в Goldman Sachs, оцінила, що кожне підвищення тарифів США на 20 процентних пунктів зменшить темпи зростання ВВП Китаю на 0,7 процентного пункта.

Пекін міг би частково компенсувати цей удар за допомогою девальвації валюти, стимулювання споживчого попиту та інших заходів, але все одно, ймовірно, понесе удар у 0,2 процентного пункта по зростанню ВВП, додала вона.

Recent Posts

Російська атака: поранені 2 залізничники, пошкоджено колію і будівлі УЗ

Машиніст поїзда та провідник дістали поранення внаслідок російської комбінованої атаки уночі 24 квітня, пошкоджено колію…

4 хв. ago

Внаслідок нічної атаки на Київщині пошкоджені житлові будинки, поранені люди

Внаслідок російської комбінованої атаки РФ у Бучанському районі Київщини постраждали дві жінки. Пошкоджені будинки, авто та…

13 хв. ago

Зеленський дав велике інтерв’ю Бену Шапіро

Президент України Володимир Зеленський дав розгорнуте інтерв'ю відомому американському журналісту Бену Шапіро.

17 хв. ago

Держдеп заперечує плани зняття санкцій з «Північного потоку — 2» та інших енергоактивів РФ

Державний секретар США Марко Рубіо заперечив інформацію в медіа, що Штати працюють над зняттям санкцій…

28 хв. ago

Трамп: Ми маємо угоду з Росією, тепер потрібна згода Зеленського

Під час спілкування з журналістами президент США Дональд Трамп заявив, що Росія нібито готова укласти…

1 годину ago

Шмигаль і глава Мінфіну США домовились продовжити роботу над “угодою про надра”

Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль під час візиту до Вашингтона 23 квітня зустрівся з міністром фінансів…

2 години ago