За останні пів року, з травня 2024, 93 компанії в Україні «позбулися російського сліду», попри заборону законом. Вони продовжують вести бізнес та навіть вигравати державні тендери.
Про це повідомляє Опендатабот.
Станом на початок повномасштабного вторгнення РФ в Україну понад 18 тис. українських компаній мали російських власників. До травня 2024 року таких бізнесів було 621.
Сервіс «Опендатабот» вже направив звернення до Міністерства юстиції із проханням перевірити законність таких перереєстрацій. У 2024 році Опендатабот уже звертався до Мін’юсту з інформацією про подібні бізнеси. Було проведено лише 10 перевірок, у 8 з яких реєстраційні дії визнали незаконними.
«Втім, зміни не були скасовані через пропущений термін, а компанії з вибіленою репутацією продовжують працювати на ринку України», — йдеться у повідомленні.
Найбільше компаній, які позбулися російського сліду, зареєстровано у Києві — 47 або 50,5%. Далій йдуть Одеська — 8 (8,6%), та Полтавська — 5 (5,4%) області.
19,4% таких компаній займаються гуртовою торгівлею. Ще 12,9% спеціалізуються на операціях з нерухомим майном, а 9,7% на будівництві.
Майже у половини компаній з російським слідом дохід у 2023 році становив до 10 млн грн. Від 10 до 100 млн грн заробляли 12,9% бізнесів. Понад 100 млн грн змогли отримати лише дві компанії.
Від початку повномасштабної російсько-української війни ці бізнеси активно брали участь у тендерах. Лідирують за держзакупівлями такі компанії з російським минулим:
ТОВ «Текстер Лтд» — 7 тендерів загально на суму 19,6 млн грн;
ТОВ «Велесгард» — 1 тендер на суму 19,3 млн грн;
ТОВ «Ера Мобайл» — 37 тендерів загально на суму 1,9 млн грн;
Товариство з додатковою відповідальністю «Брацлав» — 27 тендерів загально на суму 1,7 млн грн;
ТОВ«Тепловентмонтаж» — 10 тендерів загально на суму 1 млн гривень.
Від початку повномасштабної війни в Україні діє мораторій на зміну реєстраційних даних у компаніях з власниками з Росії — окрім кількох, чітко визначених законом, випадків. Якщо зміни власників були здійснені незаконно, це означає, що російський бізнес продовжує діяти в Україні, обходячи законодавчі обмеження.
«Опендатабот не прибирає позначення про наявність власників з РФ/РБ у картках компаній навіть після їх зміни. Така позиція полягає в тому, що є непоодинокі випадки формальної зміни власників, а не реальної, яка заборонена законодавством. Втім бізнес, який на законних підставах позбувся російського сліду, може безоплатно розмістити документи про це на своїй сторінці в Опендатаботі завдяки платформі публікації документів», — повідомили у сервісній компанії.
Нещодавно до списку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, опублікованого ДПС, потрапили компанії, що мають зв’язки із підсанкційними особами.
"Tati Part Time" – це румунська комедія, режисером якої виступила Летішія Роскулет. Фільм розповідає про…
"Borderline" – це комедійний трилер із елементами жахів, режисером якого виступив Джиммі Ворден. Фільм розповідає…
"The Present" – це американський комедійний фентезійний фільм, режисером якого виступив Крістіан Діттер. Стрічка розповідає…
"The Balconettes" – це нестандартний фільм, який поєднує гумор, жахи та соціальну сатиру. Він викликає…
Світова прем'єра фільму відбулася 22 квітня в Лондоні. Фільм завершує П’яту фазу кіновсесвіту Marvel. У…
Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин зазначив, що напруження зберігається і на Оріхівському напрямку, зокрема…