Як зазначає професор політології та старший науковий співробітник Інституту Гувера, експосол США в РФ у 2012-2014 роках Майкл Макфол, війни зазвичай закінчуються двома способами: або одна сторона перемагає, або війна заходить у глухий кут. За його словами, в Україні жодна зі сторін, схоже, не близька до перемоги, але війна ще не зайшла в глухий кут.
Про це йдеться у статті Майкла Макфола для Foreign Affairs.
Для досягнення мирної угоди Трамп має спочатку прискорити доставку військової допомоги Україні, яка вже була схвалена, а потім заявити про намір надати більше зброї, щоб зупинити нинішній наступ Росії на Донбасі, де триває запекла боротьба, і тим самим створити тупикову ситуацію на полі бою.
Путін почне серйозні переговори лише тоді, коли російські збройні сили більше не мають можливості захоплювати нові українські території, або, що ще краще, хоча й менш ймовірно, коли російські солдати почнуть втрачати позиції. “Щоб розпочалися серйозні переговори, Путін має спочатку повірити, що США не залишать Україну“, – пише Макфол.
Переконавши Путіна у необхідності переговорів, Трамп також має переконати Зеленського припинити воювати. Віддаючи землю, Зеленському також доведеться відмовитись від своїх громадян у цих зайнятих регіонах або знайти спосіб гарантувати їм можливість емігрувати на захід України.
Зеленський та український народ не підуть на таку жертву, не отримавши чогось цінного — членства в НАТО. Негайний вступ до НАТО допоміг би компенсувати гірку поступку — дозволити величезному шматку своєї країни залишитися під контролем Росії. Це єдина карта, яку Трамп може розіграти, аби переконати українців припинити воювати.
“Альянс має направити офіційне запрошення того дня, коли Зеленський і Путін домовляться про припинення бойових дій. Після того, як НАТО запропонує Україні приєднатися до альянсу, країни-члени мають швидко ратифікувати рішення щодо вступу. Трамп повинен особисто заявити про свою беззастережну підтримку, щоб інші лідери НАТО не затягували процес ратифікації“, – зазначає Макфол.
Скептики сильно переоцінюють стурбованість Путіна вступом України до НАТО. Путін розпочав конфлікт в Україні у 2022 році не для того, щоб зупинити розширення НАТО. Напередодні 2022 року членство України в НАТО було далекою мрією, і всі у Брюсселі, Києві, Москві та Вашингтоні знали про це. Путін мав іншу мету — об’єднати українців і росіян в одну слов’янську націю, повалити демократичний та орієнтований на Захід уряд у Києві та демілітаризувати країну.
“Путін ледве повів бровою, коли Фінляндія та Швеція вступили до НАТО у 2023 та 2024 роках, незважаючи на те, що Фінляндія має 830-мильний (1335 км) кордон із Росією. Його дії підштовхують Україну дедалі ближче до НАТО, а не навпаки“, – акцентує Макфол.
Трамп зможе пояснити Путіну, що членство в НАТО стримуватиме Україну. Зеленський, звісно, ніколи офіційно не визнає російської анексії української території. Однак можливість членства в НАТО може змусити його погодитися на формулу, в якій Київ визнає, що прагнутиме возз’єднання України лише мирними засобами.
У свою чергу, Трамп міг би пояснити американському народу, що членство України в НАТО дозволить США менше витрачати на європейську оборону і звільнить ресурси для стримування впливу Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Такий крок має отримати підтримку багатьох «яструбів» щодо Китаю у новій адміністрації Трампа.
Про поставки Києву двох літаків Saab 340 AEW&C оголосили в травні 2024 року.
Загальна вартість поставленого "IT-коаліцією" обладнання склала майже 2 млн євро. Це третя поставка у 2025…
Очікується, що держсекретар США Марко Рубіо, спеціальні посланники Трампа Стів Віткофф і Кіт Келлог зустрінуться…
В складі української делегації на переговорах в Лондоні, які відбудуться 23 квітня, буде присутній керівник…
Сама Ноем під час великоднього заходу в Білому домі підтвердила журналістам, що її сумку вкрали,…
На питання про можливі деталі "мирної домовленості", яку США пропонують укласти між Україною та Росією,…