Тисячі користувачів Facebook, Instagram, YouTube та інших популярних сервісів стикнулись зі збоями у їх роботі у вівторок, 5 березня. Наскільки руйнівними можуть бути наслідки «зупинки інтернету» та як уберегти себе від кібератак — читайте в нашому матеріалі.
Young Asian business woman using smart phone while logging in personal banking account on laptop. Network security, data protection and privacy.
Масштабний збій стався у вівторок, 5 березня, в роботі низки популярних сервісів, серед яких соцмережі Facebook і Instagram компанії Meta, відеоплатформи YouTube і поштового сервісу Gmail компанії Google, та інші, свідчать дані сервісу Downdetector, який відстежує проблеми у роботі сайтів і застосунків.
Виходячи із даних Downdetector, найбільше від збою постраждали саме сервіси компанії Meta. Користувачі Facebook вже повідомили про складнощі із доступом понад 300 тисяч разів, користувачі Instagram – 40 тисяч.
Події вівторка змусили принаймні частину користувачів замислитися не тільки над тим, що ж сталося і наскільки тривалими можуть бути такі збої, а й над тим, чи варто панікувати? Насправді глобальні збої в мережі траплялися і раніше. Наразі достеменно невідомо, з чим саме вони пов’язані.
Втім, напередодні збою 5 березня гонконзький провайдер HGC Global Communications повідомив, що у Червоному морі були перерізані чотири з понад 15 підводних кабелів, якими проходило близько чверті трафіку. Ця версія, офіційно поки не підтверджена.
Експерт з кібербезпеки Сергій Денисенко, припускає, що пошкодження кабелів — не є основною причиною. За його словами, система влаштована так, щоб убезпечити мережу на критичний випадок:
Система передбачає такі ситуації. У разі перерізання дротів, трафік переналаштовується і йде іншими дротами. Тож в цьому випадку — проблема була комплексна.
Європейські провайдери, або ті, хто надає послуги стосовно майданчиків, чи хмарних сховищ, як правило, мають дзеркальні дата-сховища. Навіть якщо одне зі сховищ повністю зруйноване — інформація залишається на іншому.
До прикладу Google, без сервісів якого ми вже не уявляємо свого життя, надійно захищає сервери. Тож, навіть у випадку надзвичайної ситуації — катастрофи не станеться, наголошує Денисенко.
Я зазначу, що сервери Google, які переважно розміщуються на Amazon, мають репутацію досить захищених. Тож навіть у критичних випадках — їх не зламають і не пошкодять.
Якщо ж збої на зразок того, що стався 5 березня, таки трапляються, пересічним користувачам хвилюватися не варто, проте про захист акаунтів пам’ятати варто завжди.
Про злам під час збою не варто хвилюватися, оскільки жодна інформація, жодні персональні дані під час пошкодження мережі — нікуди не зникають. За умови дотримання правил інформаційної безпеки (до прикладу підключення двофакторної автентифікації, наявності складного пароля) ситуація, коли вас «викидає з акаунту» через збій — зовсім не привід для паніки.
Збій у роботі мережі, попри побоювання користувачів, не стає «ідеальною відмичкою» для кіберзлочинців. А проте для того, щоб переконатись, що ваша персональна інформація в безпеці — перевірте, чи не було внесено змін до даних. Першим, що зробить кіберзлочинець, отримавши доступ — це «обнулить» ваші паролі.
Звичайно, це не всі нюанси, про які вам варто пам’ятати. Тож надійно захищайте свої акаунти й не передавайте стороннім особам дані від них.
Протягом 2020–2022 років українські контент-мейкери на платформі OnlyFans отримали понад $111 мільйонів доходу.
Росія публічно оголосила свої умови на мирних перемовинах для завершення війни з Україною. Вони суперечать мирному…
Російський диктатор Володимир Путін порушив усі обіцянки, які давав президенту США та його переговорникам. Дональду…
Майже єдина вимога Трампа полягає в тому, щоб союзники США взяли на себе набагато більшу…
Це сталося вранці 28 квітня під час виконання бойового завдання з авіаційної підтримки та відбиття…
Державна служба України з надзвичайних ситуацій посилює захист національних парків і заповідників від пожеж —…