17 квітня 2025 року Міністерство освіти і науки України в рамках реформи «Нова українська школа» представило нові підходи до облаштування шкільних просторів, лабораторій та майстерень.
Урбан-бюро Big City Lab презентувала рекомендації щодо наповнення та оформлення навчальних кабінетів.
Уряд планує інвестувати до мільярда гривень у розвиток природничих і математичних напрямків освіти, або STEM (наука, технології, інженерія, математика).
Під час презентації наголошували, що в Україні зростає потреба в спеціалістах цих галузей, але більшість учнів обирають гуманітарні спеціальності. Це особливо помітно в сільських громадах, де учні частіше обирають філологічні напрямки.
Причиною цього є те, що школи не завжди можуть запропонувати технічні профілі через нестачу вчителів та обладнання. Міжнародне дослідження PISA-2022 показало, що учні з сіл відстають від міських у математиці та природничих науках на майже чотири роки.
Зараз лише 6% випускників обирають технічні спеціальності, тому мета уряду — збільшити цей показник до 20%.
Важливим кроком є обладнання сучасних кабінетів з фізики, хімії, біології та математики, що допоможе залучити учнів до цих предметів і вибору технічних спеціальностей. У 2025 році планують створити понад 100 лабораторій у школах по всій Україні, для чого виділили 499,4 мільйона гривень на обладнання. Ще 500 мільйонів гривень витратять на оснащення кабінетів у ліцеях.
Як зазначають у владі, вони не просто оснащують STEM-кабінети, а створюють простір, де може з’явитись перший український нобелівський лауреат. До 18 квітня органи місцевого самоврядування та ОВА подають заявки на облаштування кабінетів фізики, хімії, біології, географії, математики й STEM-лабораторій. Після цього обласні адміністрації визначать пріоритети, а МОН затвердить остаточний список. Закупівлі та ремонтні роботи розпочнуться в травні – червні.
Гайдлайн для оснащення лабораторій розробило Big City Lab. Загалом там прописані рекомендації щодо облаштування кабінетів, так вони повинні бути просторими, зручними та гнучкими для різних форм навчання. Передбачено організацію окремих зон для роботи викладача, учнів і зберігання матеріалів.
Кабінети повинні бути оснащені необхідними меблями (столи, стільці з регулюванням висоти та нахилу), демонстраційним обладнанням, такими як дошки, екрани, фліпчарти, проєктори, а також лабораторними столами та спеціальними системами для роботи з хімічними, фізичними і біологічними матеріалами. Там має бути природне освітлення. Передбачено встановлення систем безпеки, таких як датчики диму, вогнегасники, а також спеціальні приміщення для зберігання небезпечних матеріалів.
Раніше в Міносвіти задумались над створенням умов для раннього повернення жінок на роботу. Одним із ключових рішень, за словами заступниці міністра з питань дошкільної освіти Анастасії Коновалової, є адаптація дитячих садків для малюків від трьох місяців.
8 квітня було подано скаргу про продовження народному депутату України строку дії запобіжного заходу у…
Іспанські медіа повідомили про щойнайменше одну загиблу через блекаут.
На їхні посади призначатимуть осіб, які отримали поранення, контузії та мають інші проблеми зі здоров'ям,…
Володимир Зеленський запросив лідерів країн ЄС до України для протиставлення параду Путіна, однак, здається, ця…
У відвідувачів буде можливість знайти улюбленця в одному із 60 притулків Києва та області.
Заступниця голови Київської міської державної адміністрації Марина Хонда заявила про чергову спробу дискредитації з боку…