Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що уряд країни надасть невизнаному Придністров’ю 3 млн кубічних метрів газу.
Про це пише NewsMaker.
У понеділок, 27 січня, Речан оголосив про виділення 3 млн кубометрів газу для Придністров’я, необхідних для підтримки тиску в системі природного газу.
Йдеться про термінове втручання влади на період 1-10 лютого 2025 року.
На запитання, хто заплатить за 3 млн кубічних метрів газу, Речан заявив, що “Європейська комісія готова бути частиною цього грантового пакета, який буде запропонований ЄС”, якщо Придністров’я погодиться.
“Якщо лівий берег Дністра не погодиться, то він повинен буде повернути ці 3 млн кубічних метрів або заплатити за них”, – заявив він.
Зазначається, що раніше Тирасполь запросив цей обсяг для збереження працездатності системи. Якщо газ закінчиться повністю, у систему потрапить повітря і її перезапуск може зайняти кілька місяців.
Також Речан проінформував, що Європейський Союз пропонує грант у розмірі 30 млн євро на закупівлю газу, виробництво електроенергії для Молдови за антикризовою ціною та забезпечення споживання лівого берега.
Окрім цього, молдовський прем’єр-міністр розповів про ухвалення комплексної програми підвищення енергетичної стійкості на найближчі два роки, включно зі зниженням тарифу на електрику у Молдові.
Прем’єр країни підкреслив, що витрати буде покрито коштом гранту Євросоюзу.
Нагадаємо, російський “Газпром” припинив постачання газу в Придністров’я з 1 січня 2025 року, коли закінчився транзитний контракт між Україною й Росією. У компанії є технічна можливість постачати газ південним маршрутом через Туреччину, але вона відмовляється його використовувати, посилаючись на відмову Молдови “врегулювати” газову заборгованість Придністров’я у понад $700 мільйонів.
8 січня “влада” самопроголошеної республіки повідомила, що газу у Придністровʼї вистачить ще на 24 дні, тобто на довше, ніж показували проведені раніше розрахунки.
Влада Молдови вважає, що лівий берег Дністра (Придністров’я) досі сподівається на безплатний газ з Росії й тому відмовляється купувати його на біржі, попри критичний стан в енергетиці.
Після припинення подачі газу у Придністров’ї відключили центральне опалення у містах, а газ залишився лише для приготування їжі. Промислові підприємства призупинили роботу.
З третього січня у Придністров’ї запровадили віялові відключення електрики, тоді як решта Молдови отримує електрику переважно з Румунії.
Раніше і Молдова, і Україна стверджували, що готові допомогти Придністров’ю.
25 січня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова постачати вугілля на ДРЕС у Придністров’ї за низькою ціною або навіть безоплатно, якщо в обмін на це отримає електроенергію для України та Молдови.
Водночас він попередив, що ситуація може ускладнитися через можливе втручання Росії. Зеленський припустив, що Кремль може використати газ як важіль впливу на ситуацію в регіоні.
27 січня російський “Комерсант” написав, що компанія Moldovagaz веде переговори з угорськими MOL та MVM щодо можливих закупівель газу для Придністров’я.
За інформацією співрозмовників видання, постачання можуть розпочатися у лютому, якщо угоди вдасться досягти найближчим часом. Поки що йдеться про постачання до кінця березня-початку квітня. Маршрут та вартість постачання незрозумілі.
Придністров’ю потрібно близько 3 млн кубометрів газу на добу.
Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…
22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.
На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…
Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…
У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…
Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.