Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у разі порушення правочину
Москва може отримати ключову роль в іранській ядерній угоді в міру просування переговорів із США, пише The Guardian.
Росія розглядається як можливий пункт призначення для іранських запасів урану, а також як арбітр у разі порушення правочину.
Росія може відіграти ключову роль у угоді щодо майбутнього іранської ядерної програми, причому Москву називають не тільки можливим місцем призначення іранських запасів високозбагаченого урану, а й можливим арбітром у разі порушення угоди.
Дональд Трамп, який відмовився від ядерного пакту 2015 року між Тегераном та світовими державами під час свого першого терміну, пригрозив напасти на Іран, якщо він не досягне нової угоди у найкоротші терміни, яка не дозволить йому створити ядерну зброю.
Чотири години непрямих переговорів між США та Іраном у Римі в суботу за посередництвом Оману дозволили досягти значного прогресу, за словами американських чиновників. Подальші технічні переговори мають відбутися цього тижня у Женеві, після чого найближчими вихідними в Омані відбудеться ще одна зустріч на високому рівні.
Спецпосланник Трампа Стів Уіткофф хоче укласти угоду протягом 60 днів, але, ймовірно, зіткнеться з опором з боку глави МЗС Ірану Аббаса Арагчі, який вважає, що рівень недовіри та технічний характер переговорів роблять таку швидку угоду малоймовірною.
Два найбільш складні питання — зберігання або знищення іранських запасів високозбагаченого урану та зовнішні гарантії, які можуть бути надані Ірану, якщо США порушать угоду про зняття санкцій в обмін на те, що Іран поверне свою цивільну ядерну програму під зовнішній контроль інспекції ООН, МАГАТЕ.
Іран хоче зберегти запаси урану всередині країни, але США відкидають це і вимагають або знищення запасів, або їх передачі третій країні, наприклад, Росії.
Що стосується гарантій, Іран вважає, що єдиною надійною угодою є договір, підписаний Конгресом США, але Арагчі заявив, що ніхто не знає, чи зможе Трамп провести таку угоду через Конгрес, враховуючи силу проізраїльської думки в ній.
Інший варіант — згода США покрити збитки Тегерана, якщо Вашингтон вийде з угоди. Іранці вже висували ідею фінансових санкцій, але механізм їх застосування у відсутності договору залишається проблематичним. Третій варіант, якщо США порушать угоду, полягає в тому, що Росія уповноважена повернути Тегерану передані запаси високозбагаченого урану, щоб Іран не став стороною, покараною за недотримання.
Така угода потенційно дає Росії ключову роль у майбутніх відносинах між США та Іраном і може витіснити Німеччину, Францію та Великобританію – нинішніх гарантів угоди 2015 року.
На Віткоффа та Трампа чиниться тиск з метою добитися результатів на одній із трьох переговорів, у яких вони беруть участь — Іран, ХАМАС-Ізраїль та Росія-Україна. Одне з джерел сказало: «Хоч би ви не думали про Іран, це раціональні гравці, і вони з більшою ймовірністю підуть на угоду».
Нагадаємо, 19 квітня у Римі розпочався другий раунд непрямих переговорів між США та Іраном щодо відновлення ядерної угоди.
Україна може зіткнутися з необхідністю імпорту до 6,3 млрд кубометрів природного газу на опалювальний сезон…
Понад рік російська оборонна промисловість майже наполовину залежала від постачань хрому з Німеччини, який використовується…
На тлі побоювань з приводу скорочення підтримки з боку США Україна нарощує виробництво ключової зброї…
Президент США Дональд Трамп призупинив введення мит після спілкування з представниками Мінфіну та Міністерства торгівлі.
Президент Франції Еммануель Макрон отримав запрошення від британського монарха відвідати Сполучене Королівство цього травня. Цей…
Росія активізує пропаганду заради підготовки до можливої війни з НАТО — ISW