Categories: Без рубрики

Ми не дамо Росії приводу звинуватити нас у зриві мирного процесу — Єрмак

Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, пропозиція Путіна провести переговори 15 травня в Стамбулі без перемир’я — це спроба затягнути час і вплинути на порядок денний. Якщо росіяни не погодяться на перемир'я, США застосують новий дуже жорсткий пакет санкцій.

Про це розповів глава Офісі Президента Андрій Єрмак в інтерв’ю РБК-Україна.

Він вважає, що Путін  намагається тягнути час.

“Росія намагатиметься вийти з-під санкцій, використовуючи переговорний процес як прикриття. Цей формат зумовлений очевидним прагненням водити всіх за ніс. Чи хочуть у Вашингтоні, щоб Америку водили за ніс? Чи хочуть цього європейці? Безумовно ні. Тому в нас із партнерами підхід спільний: спочатку ceasefire – потім переговори. Це підтверджують і всі останні заяви по обидва боки Атлантики”, – сказав Єрмак.

Україна продовжить наполягати: якщо Росія справді готова до переговорів, необхідно прийняти пропозиції США та європейських партнерів про всеосяжне 30-денне припинення вогню.

“Думаю, ви вже бачили твіт президента. Так чинять тільки сильні лідери. Сьогодні м’яч на боці Москви. Якщо Кремль дійсно зацікавлений у мирі – він знає, що потрібно робити. Україна – за мир, але не за його імітацію”, – сказав Єрмак.

За його словами президент Зеленський і президент Трамп вже спілкуються у форматі, коли їм не потрібно багато часу на якісь формальності, вони говорять про абсолютно конкретні речі.

За його словами, анонсований сенатором Ліндсі Гремом законопроєкт про санкції буде застосовано, якщо росіяни не підуть не припинення вогню.

“Дуже важливо, що сьогодні підготовлено законопроєкт про нові санкції, автором якого є Ліндсі Грем. Ці санкції будуть застосовані негайно, коли стане зовсім вже очевидним те, що Росія остаточно відкинула будь-які пропозиції про перемир’я. Сьогодні на столі абсолютно конкретна пропозиція про 30-денне припинення вогню, яка була запропонована ще в процесі наших переговорів у Джидді нашими американськими партнерами, і підтримана Україною”, – зазначив глава ОП.

Після припинення вогню, може початися узгодження формату переговорів.

“Весь перелік питань, які потрібні для закінчення війни, стане предметом цих переговорів. Україна має бути сильною на цих переговорах. Україна точно не дозволить із собою розмовляти мовою будь-яких ультиматумів. Основою цих переговорів має бути міжнародне право, статут Організації Об’єднаних Націй. Відповідно, Україна займає проактивну позицію, чітку позицію. Якщо Росія згодна, значить, ми переходимо до наступного етапу, який теж зрозумілий і до якого готові наші партнери. Якщо ні, то будь ласка, має бути тиск на Росію і санкціями, і іншими діями, абсолютно конкретно і чітко. Тому що ми не віримо Росії. Ми вважаємо, що вони розуміють тільки мову сили. Питань до України немає, і тому на сьогодні питання в позиції Росії”, – пояснив Єрмак.

Водночас Єрмак відкинув опубліковані раніше, зокрема  агентством Reuters,  документів, які були позначені як американські пропозиції, які передбачають, згідно з текстом, де-юре визнання Штатами окупації Криму, де-факто – частин Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей тощо.

“Жодних так званих “американських пропозицій” українська сторона не отримувала. На цих консультаціях, які були в Парижі, які були в Лондоні, які відбуваються онлайн, відбувається обмін певними думками, ідеями. Ми вдячні президенту Трампу та його адміністрації за зусилля, спрямовані на припинення війни. Президент Трамп узяв на себе місію людини, яка хоче зробити все для того, щоб зупинити цю війну. І десь особисто, десь за допомогою членів своєї адміністрації веде консультації і з Україною, і з Росією. Позиція американців – закінчити цю війну. Але все, що з’являється в інформпросторі, може належати або одній стороні, або іншій. Американці не є учасниками цієї війни. Американці хочуть цю війну закінчити. Усе, що періодично з’являється в медіа, походить від двох сторін. Від сторони, яка почала агресію, і від сторони, яка себе захищає. Коментувати те, що виходить від сторони агресора, мені здається, це невдячне заняття. Від них часто з’являються абсолютно нічим не обґрунтовані заяви”, – наголосив Єрмак.

“І є чітка, послідовна українська позиція. З червоними лініями. Причому ці червоні лінії – це не просто якісь хотєлки. У всіх документах, які Україна представляла, від формули миру президента Зеленського, від плану перемоги до плану внутрішньої стійкості, – це все на 100% базується на тому, що декларативно поважають усі країни світу”, – додав він.

Єрмак пояснив, що припинення вогню, не запрацює з першого дня, навіть якщо росіяни погодяться, оскільки є питання моніторингу режиму тиші.

“Але в будь-якому разі перший крок – це має бути політична декларація про те, що оголошується ceasefire. Він не може запрацювати на 100% з першої хвилини. Але коли є політична воля і коли це зафіксовано, можна переходити до кроку номер два – до проведення безпосередніх переговорів для того, щоб запускати цей механізм. А також паралельно можна говорити про те, щоб формувати адженду, формувати рамки, формувати предмет майбутніх потенційних переговорів тощо”, – сказав він.

При цьому він додав, що українська сторона не вірить в те, що Росія погодиться на припинення вогню і не буде просто тягнути час.

“Не віримо. Але ми зобов’язані бути готові почати справжній мирний процес”, – пояснив Єрмак.

Він також прокоментував заяви, які лунають від адміністрації Трампа, про можливий вихід із переговорів про мир в Україні, якщо вони зайдуть у глухий кут.

“Я точно вважаю, що президент Трамп, Сполучені Штати не захочуть бути в процесі, у якого немає успішного завершення. І точно можу сказати, що Україна ніколи не дасть Америці таке відчуття. Якщо таке відчуття в них і може з’явитися, то тільки з вини Російської федерації. А якщо це відчуття буде тільки з вини російського агресора, то я вважаю, що Америка буде з Україною. І останні події, підписана і ратифікована конституційною більшістю угода про надра, свідчить про те, що все-таки в нас набагато більше шансів бути з Америкою партнерами і друзями”, – сказав Єрмак.

Він також пояснив, що  угода про надра, яка за його словами запрацює найближчими тижнями, стала способом для України стати партнером США

“Тобто бути не просто країною, яку Сполучені Штати так чи інакше підтримують, а бути країною, яка цікава Сполученим Штатам, цікава на перспективу. Це був непростий, довгий процес, і тут я хотів би відзначити команду, яку очолювала перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко. Вони зробили велику роботу. Це також є одним з елементів майбутньої структури гарантій, тому що американські гроші, американські інвестиції — це дуже серйозний елемент гарантії безпеки”, – сказав Єрмак.

Він також додав, що новий санкційний пакет проти РФ, який можуть застосувати США, дуже жорсткий.

“Я знаю деталі нового санкційного пакета, який може бути застосований. Він дуже жорсткий, і він у разі застосування може бути скоординований із таким самим європейським, британським, канадським тощо пакетами, і це буде дійсно дуже боляче. Російська економіка не в тому стані, щоб ще переносити і нові санкції. Нові санкції посилять усі ці всі процеси”, – сказав глава ОП.

Recent Posts

“Слузі народу” Тищенку змінили запобіжний захід на нічний домашній арешт

Шевченківський райсуд Дніпра змінив запобіжний захід нардепу Миколі Тищенку та експоліцейському Богдану Писаренку, яких обвинувачують…

6 хв. ago

На Київщині відкрили мозаїку, присвячену трипільській культурі

На фасаді торгового центру Obriy Trypil у місті Українка відкрили мозаїку, створену за мотивами трипільської…

7 хв. ago

В Овальному кабінеті з’явилася статуя, що зображує Трампа після замаху

Президент США Дональд Трамп прикрасив Овальний кабінет статуєю, що зображує невдалий замах на нього.

13 хв. ago

Банки знизять ліміти за грошовими операціями: замість 150 тис. грн буде 100 тис.

Банки знизять ліміти за грошовими операціями для українців з 1 червня 2025 року. Це стосується…

18 хв. ago

На Київщині стартував культурний проєкт “КнижКут” для ВПО

На Київщині розпочався перший в Україні масштабний культурно-соціальний проєкт для внутрішньо переміщених осіб "КнижКут".

21 хв. ago

У Верховній Раді ініціювали опитування про прозорість місцевого самоврядування

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ініціював масштабне…

24 хв. ago