Україна пропонувала Словаччині компенсувати втрати від припинення транзиту російського газу, а також допомогу з пошуком альтернативних постачань газу з ЄС, але прем'єр Роберт Фіцо відмовився від варіантів Києва.
Slovakia's Prime Minister Robert Fico walks during the European Council summit at the EU headquarters in Brussels, on April 18, 2024. (Photo by KENZO TRIBOUILLARD / AFP) (Photo by KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)
Про це написав президент Володимир Зеленський в соцмережі “Х”.
«Ми дали йому пропозицію і щодо можливої компенсації для словаків – саме для словаків – втрат від російського транзиту, і щодо альтернатив по транзиту – будь-якого іншого газу, не російського, на запит Єврокомісії. Ми готові були це робити. Фіцо не захотів компенсації для словаків. І не хоче співпрацювати з Єврокомісією. Йому в Москві чомусь вигідніше», — повідомив Зеленський.
Він звинуватив Фіцо в тому, що той має тіньові домовленості з Путіним і «бореться за гроші», дбаючи за свій інтерес.
«Ми боремося заради життя, Фіцо бореться заради грошей, причому навряд чи заради грошей для Словаччини. Тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню», – зазначив Зеленський.
Він додав, що всі в Європі розуміють це, «немає тих, хто не розуміє».
Заява українського президента стала реакцією на поїздку Фіцо до Москви, а також заяву словацького прем’єра про те, що Київ нібито пропонував Братиславі 500 млн євро із заморожених російських активів в обмін на схвалення членства України в НАТО. Фіцо наголосив, що він «ніколи» не погодиться на приєднання України до військового Альянсу.
22 грудня Фіцо здійснив візит до Росії та зустрівся у Кремлі з Путіним. Переговори проходили у форматі віч-на-віч. З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Фіцо став третім європейським лідером, який відвідав Москву. До нього на переговори з Путіним їздили прем’єри Угорщини та Австрії. За словами сторін, Фіцо та Путін обговорювали транзит російського газу та нафти до Європи, а також війну в Україні.
Зеленський у зв’язку з цим заявив, що Фіцо не хоче брати участі у спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю та шукати заміну російському газу.
«Швидше навпаки – він хоче допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи, а це означає, що він хоче допомогти Путіну заробляти гроші для фінансування війни й послабити Європу», – зазначив український президент.
Контракт між Україною та Росією на транзит газу спливає о 7 ранку 1 січня 2025 року. Київ не раз заявляв, що не планує продовжувати дію угоди. При цьому українська влада зазначала, що готова транспортувати газ своєю газотранспортною системою, якщо паливо буде не з Росії.
Додамо, днем раніше Зеленський, коментуючи зустріч Фіцо з Путіним у Москві 22 грудня, повідомив, що прем’єр Словаччини Роберт Фіцо не хоче брати участь у спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю від російського газу. Натомість він отримує знижки на ресурс від диктатора Путіна, за які країні-агресору «платять суверенітетом або тіньовими схемами». Український лідер зауважив, що після переговорів Фіцо та Путін не робили спільних заяв і не відповідали на запитання ЗМІ. Зеленський вважає, що вони не можуть нічого публічно сказати про те, що обговорювали, бо бояться реакції громадськості.
Нагадаємо, напередодні в Братиславі пройшли протести проти Фіцо. Опозиційні партії Словаччини збираються скликати позачергове засідання для винесення вотуму недовіри уряду Роберта Фіцо. Депутати вважають, що він вчинив державну зраду, зустрівшись із Путіним.
Адміністрація Трампа докладає спільних зусиль, щоб скасувати ініціативи, спрямовані на притягнення Росії та її лідера…
Президент США Дональд Трамп допустив зниження мит на товари з Китаю та наголосив, що Пекіну…
Росіяни знищили енергетичний об’єкт, який забезпечував електроенергією Херсон. Ворог дві доби обстрілює енергетичну інфраструктуру міста.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація президента Дональда Трампа може відмовитися від посередництва…
Європейська комісія оцінює, чи може вона законодавчо заборонити фірмам Європейського Союзу підписувати нові контракти на…
Нідерланди все частіше стикаються з гібридними атаками, які намагаються дезорганізувати і послабити суспільство