Справа Павла Лебедя
Нагадаємо, 10 березня Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» повідомив монастирю УПЦ МП, що з 29 березня 2023 року договір 10-річної давнини (від 19 липня 2013 року) про безоплатне користування культовими будівлями та іншим майном, що є державною власністю, буде розірвано, у зв’язку із порушенням умов оренди.
Міністерство культури та інформаційної політики під час перевірки на території заповідника виявило низку порушень договору оренди, укладеного між УПЦ (МП) та заповідником «Києво-Печерська лавра». Серед них: самовільна перебудова, добудова, перепланування пам’яток культурної спадщини, спорудження новобудов на території заповідника.
1 квітня наміснику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ МП Павлу Лебедю Служба безпеки вручила підозру. Шевченківський районний суд Києва обрав митрополиту Павлу запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту терміном на 60 днів. Електронний браслет підозрюваному наділи в залі суду.
7 квітня захист намісника Києво-Печерської лаври митрополита УПЦ МП Павла подав апеляційну скаргу на обраний йому запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Проте суд продовжив запобіжний захід для екснамісника Києво-Печерської лаври ще на 2 місяці.
13 липня СБУ повідомила митрополиту Павлу про нову підозру. Було встановлено, що за день до оголошення священнослужителю першої підозри від СБУ він дав відеоінтерв’ю одному з українських медіа. У ньому Павло (Лебідь) заперечив існування України як суверенної держави. Після цього суд змінив йому запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на тримання під вартою до 14 серпня або заставу у розмірі понад 33 мільйони гривень.
Проте 7 серпня митрополита УПЦ МП Павла Лебедя випустили під заставу у 33 мільйони гривень. За словами адвоката, близько тисячі людей «долучилися» до збору застави. Лебідь перебував у СІЗО з 14 липня.
Втім, до суду звинувачувальний акт щодо настоятеля Києво-Печерської лаври Павла скерували тільки 20 жовтня.