До Дня Незалежності України, замість герба СРСР із зіркою, серпом і молотом, який демонтували 1 серпня, на скульптурі вже буде український тризуб.
Як розповіли журналісти КИЇВ24, сьогодні із самого ранку розпочались роботи з монтажу. До цього кілька днів тривала підготовка встановлення символу країни на щит монумента.
Також скульптуру хочуть перейменувати на «Україна-мати».
Нагадаємо, що 2 липня міністр культури Олександр Ткаченко анонсував заміну герба Радянського Союзу на щиті «Батьківщини-мати» на герб України.
7 липня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики запустило опитування про долю київського монумента «Батьківщина-Мати». Зокрема, треба було вирішити, що робити зі щитом статуї, де досі зображено символ тоталітарної епохи – герб СРСР. 85% опитаних хочуть замінити символіку СРСР державним гербом України. За варіант просто демонтувати радянський герб проголосували 9% опитаних. Ще 6% нічого не хочуть змінювати в зовнішньому вигляді.
Демонтувати герб СРСР почали наприкінці липня, а вже 1 серпня «Батьківщина-мати» остаточно позбулася радянської спадщини. Роботи переносили декілька разів через сильний вітер.
Для виготовлення тризуба було вирішено використовувати європейську та вітчизняну сировину – з металургійного комбінату «Запоріжсталь».
Проте партія, що надійшла з комбінату, показала відчутну різницю із закордонним аналогом та вимогами проєкту. Матеріал, який надіслала «Запоріжсталь» мав різну товщину. Це могло змінити вагу всієї конструкції. Крім того, сталь з комбінату мала значну кількість пошкоджень, що ускладнило та сповільнило б підготовчі роботи.
Тому для тризуба використали сталь європейського виробника. У Мінкульті зазначили, що це ніяк не змінює кошторис проєкту: вартість металу залишається такою ж – 400 тисяч грн.
Загалом вартість проєкту заміни радянського герба на український тризуб складає 28 млн грн, наданих виключно донорами та меценатами.
Монумент «Батьківщини-мати» споруджено в 1981 році, він є пам’яткою науки й техніки місцевого значення та вважається найвищою монументальною скульптурою в Європі.
Автор монумента — народний художник СРСР скульптор Василь Бородай. Спочатку монумент замислювався як символ не Батьківщини, а Перемоги, проте назва «Батьківщина-Мати» увійшла до ужитку майже одразу ж після зведення.
Спочатку передбачалося, що на постаменті підноситиметься 90-метрова бронзова з позолотою фігура жінки. Біля підніжжя статуї з 30-метрової висоти повинен був текти до Дніпра водоспад, з обох боків якого воїни форсували річку.
Статуя ліплена з образу скульпторки Галини Кальченко.
Фото: КИЇВ24
Прем'єр-міністр Словаччини заявив, що одноголосної підтримки дорожньої карти REPowerEU не буде.
Туреччина готова взяти на себе обов’язок стежити за потенційним режимом припинення вогню в Україні.
Угорська сторона перенесла заплановані на 12 травня консультації з українською делегацією щодо питання нацменшин, які…
У Швейцарії провели переговори віцепрем'єр Китаю Хе Ліфен та міністр фінансів США Скотт Бессент. Посадовці…
Документ включає, зокрема, пропозицію 30-денного припинення вогню. Водночас, за словами одного з посадовців, план враховує…
Служба безпеки України затримала "злодія в законі" Сергія Олійника на прізвисько "Умка". На автомобілі затриманого…