Адміністрація президента США Дональда Трампа рекордно скоротила витрати на фінансування науки – тепер витрати найменші принаймні за останні 35 років. Попри те, що в Трампа заявили про зменшення витрат на програми різноманітності, скорочення торкається майже кожної галузі науки.
WASHINGTON, DC - MARCH 25: U.S. President Donald Trump listens to a reporter's question during an Ambassador Meeting in the Cabinet Room of the White House on March 25, 2025 in Washington, DC. During the meeting, Trump answered questions from reporters on the news that Jeffrey Goldberg, the editor-in-chief of The Atlantic magazine, was accidentally added to a Signal group chat of top administration officials, where highly sensitive national security information was discussed. (Photo by Win McNamee/Getty Images)
Про це повідомляє The New York Times.
Якщо у 2015-2024 роках у середньому на науку США витрачали два мільярди доларів щорічно, то у 2025-му ця сума скоротилася до 989 мільйонів.
Хоча в Трампа кажуть, що пріоритетами у фінансуванні науки мають бути штучний інтелект, квантова інформатика, біотехнології та ядерна енергетика, зміни торкнуться маже кожної галузі.
Членкиня наукового комітету Палати представників США Зої Лофгрен заявила, що адміністрація Трампа відмовляє у фінансуванні, яке раніше схвалив Конгрес.
“Те, що вони роблять, не лише незаконно, але й дуже шкодить науковій діяльності та зрештою економіці США”, – сказала вона.
Найбільше скорочення передбачено для науки, технологій, інженерії та математики – STEM. У цій галузі скасували 80% фінансування програм, порівняно з 2015-2025 роками. В інших сферах менше коштів очікують на:
“Це не вплине на прогрес сьогодні, але матиме глибокий вплив на довгі роки”, – сказав про вплив скорочень технологічної галузі колишній керівник Управління комп’ютерних та інформаційних наук при Національному науковому фонді США Грег Гагер.
Журналісти пояснюють, що зменшені видатки означатимуть слабшу підтримку досліджень на ранніх стадіях, які можуть стати основою майбутніх технологічних досягнень та інновацій.
Крім того, менше грошей на початку кар’єри отримають студенти, аспіранти, постдокторанти та професори, що потенційно зашкодить науковим кадрам країни.
“Ці скорочення – вершина шкоди, яку завдають власними руками. Якщо їм (адміністрації Трампа – ред.) дасться досягти змін, то це призведе до повільнішого економічного зростання, меншої кількості інновацій, нових технологічних стартапів та ще більше зниження конкурентоспроможності порівняно з Китаєм”, – вважає президент Фонду інформаційних технологій та інновацій Роберт Аткінсон.
Фахівці установи стверджують, що Китай, ймовірно, вже переважає США в кількості досліджень та розробок.
На тлі реструктуризації та звільнення працівників Національного наукового фонду, який займається розподілом державних коштів, багато відділів не знають, скільки можуть витратити цього фінансового року, що закінчується 30 вересня.
“Панує повне нерозуміння. Існує плутанина щодо того, скільки грошей ми можемо втратити, а ще тому, що процеси фактично паралізували”, – сказав працівник, який не захотів називати свого імені.
Раніше повідомлялося, що Національне агентство безпеки США (NSA) готується скоротити до 2 тисяч цивільних співробітників у рамках ініціативи адміністрації Дональда Трампа щодо зменшення розміру федерального уряду. Скорочення є частиною ширшої реформи оборонного бюджету та розвідслужб США.
Вранці 23 травня у Дніпрі сталася смертельна аварія за участі судді одного з райсудів.
Київ поступово стає більш доступним для всіх, зокрема для людей з інвалідністю та осіб з…
Україна та Сполучені Штати завершили всі необхідні формальності для запуску Американсько-українського фонду відбудови.
Реалізовано першу частину домовленості про обмін полоненими 1000 на 1000, перші 390 полонених українців вже…
У Дніпрі 17-річна місцева жителька зняла на відео, як вона танцює на кладовищі під пісню…
21 травня Повітряні Cили Збройних Сил України завдали успішного удару по передовому командному пункту 3-го…