Categories: Без рубрики

«Не хочемо, щоб росіяни тут заробляли гроші»: Зеленський розповів про ймовірну долю транзиту газу з РФ

Контракт на транзит російського газу через Україну був підписаний на п'ять років і вже цьогоріч термін його дії закінчується. Протягом останніх місяців європейські партнери чекали на офіційну позицію України щодо продовження контракту, однак заяви президента Володимира Зеленського дають чітко зрозуміти, що цього не станеться.

Свою позицію щодо продовження контракту на транзит газу з РФ до Європи президент України Володимир Зеленський висловив в інтерв’ю Bloomberg TV.

Україна розвернулася до Азербайджану

Володимир Зеленський зазначив, що наразі Україна веде переговори про відправлення природного газу з Азербайджану до Євросоюзу. Це роблять з двох причин:

  • Україна прагне зберегти свою транзитну роль та допомогти західним партнерам забезпечити енергетику;
  • Азербайджан у 2024 році заявив, що хоче збільшити експорт свого газу до Європи, але ще не забезпечив достатньо довгострокових угод, щоб інвестувати в подальший видобуток. Однак поки країна не наростить потужності, доведеться відвантажувати газ через Росію, адже по-іншому доставити паливо з одного місця до іншого неможливо.

Зараз розглядаються альтернативні кроки, як ми можемо використовувати трубу з іншим постачальником газу, іншою країною. Тривають переговори. Ми не хочемо продовжувати газовий контракт з Російською Федерацією. Ми не хочемо, щоб вони тут заробляли гроші.

Угода про заміну транзиту газу з РФ на азербайджанський є “однією з пропозицій”, що розглядається. Зараз це питання обговорюють на урядовому рівні.

Гострі кути у транзиті газу з РФ

Транзитна угода між Росією та Україною завершується наприкінці 2024 року й багато європейських спостерігачів очікують, що потік газу припиниться. Оскільки не всі країни ЄС зможуть обійтися без російського палива, потрібно або шукати інший видобуток (до прикладу – Азербайджан), або ж інші шляхи транзиту, що зовсім невигідно для України. Використання розгалужених трубопроводів України допомогло б забезпечити важливе фінансування зруйнованої війною економіки, де доходи від транзиту становили близько 1 мільярда доларів у 2021 році.

Окрім того, є ще й військова загроза. Щойно Росії перекриють транзит газу до Європи, газопроводи можуть стати військовими об’єктами та зазнають чималої руйнації в ході обстрілів. Це вплине не тільки на саму систему, а також на місцевість навколо. Найголовніше — відновлення транзитної системи може коштувати дуже дорого для країни, що знаходиться у стані війни.

До того ж прецедент вже був: у квітні 2024 року Росія атакувала українські газосховища, що призвело до стрибка цін на паливо та таким чином “нагадало” про загрозу для енергетичного сектору.

Договір про транзит газу з РФ: що варто знати

Договір про продовження транзиту газу з РФ до Європи через Україну було підписано 30 грудня 2019 року, він дійсний п’ять років. Таким чином, вже у грудні 2024 року термін дії документа спливає. Про намір не продовжувати транзит ще у березні цього року повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він зауважив, що транзит газу з РФ можливий лише “за ініціативою європейських партнерів”.

Ми, зрозуміло, не плануємо переговорів із країною-агресором про те, щоб продовжувати (транзитний контракт) і ставити свої підписи під угодою, але ми мали неодноразові переговори з європейськими лідерами на базі Єврокомісії. Якщо європейські країни виступлять або консорціумом, або хтось із європейських партнерів виступить транзитером уже свого газу — ми готові таку послугу надавати. Тут ініціатива на боці ЄС і наших європейських партнерів.

Володимир Зеленський в інтерв’ю також наголосив, що Україна планує дослухатися до думки європейських партнерів.

Якщо це звичайний контракт на поставку неросійського газу до прихильних до нас європейських країн, то ми, як майбутні члени ЄС, повинні підтримувати наших друзів.

Варто зауважити, що й думка європейських партнерів наразі не є одностайною. Фінляндія взагалі відмовилась від російського газу, знайшовши альтернативу. Також у січні 2024 року в ЗМІ з’явилася інформація, що Євросоюз все ж не планує повертатися до цієї угоди.

Recent Posts

Апеляційна палата ВАКС знову залишила депутата Бондаря під вартою

8 квітня було подано скаргу про продовження народному депутату України строку дії запобіжного заходу у…

9 хв. ago

В Іспанії є загиблі внаслідок раптового відключення електроенергії 28 квітня

Іспанські медіа повідомили про щойнайменше одну загиблу через блекаут.

31 хв. ago

Військовослужбовці ТЦК без бойового досвіду та обмежень за станом здоров’я направлятимуть на службу в зону бойових дій — Генштаб

На їхні посади призначатимуть осіб, які отримали поранення, контузії та мають інші проблеми зі здоров'ям,…

47 хв. ago

Європейські лідери відмовилися від поїздки до Києва 9 травня — Politicо

Володимир Зеленський запросив лідерів країн ЄС до України для протиставлення параду Путіна, однак, здається, ця…

1 годину ago

3 та 4 травня на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тваринок AdoptMe Days

У відвідувачів буде можливість знайти улюбленця в одному із 60 притулків Києва та області.

1 годину ago

Марина Хонда спростувала причетність до відео з Управління туризму та промоцій та ініціювала звільнення директорки

Заступниця голови Київської міської державної адміністрації Марина Хонда заявила про чергову спробу дискредитації з боку…

1 годину ago