Про це розповіла народна депутатка України, Членкиня Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська.
Якщо військовозобов’язаний здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю та спільно з ним проживає, а також має усі підтверджувальні документи про це, то він може отримати відстрочку від мобілізації. Така відстрочка через догляд за інвалідом не надається автоматично.
Що слід робити, щоб отримати відстрочку
Військовозобов’язаний, який здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю повинен звернутись до ТЦК та СП, де він перебуває на обліку, із заявою про надання йому відстрочки. До заяви потрібно додати документи, які підтверджують здійснення постійного догляду.
Військовослужбовець подає лише довідку про інвалідність родича 1-2 ступеня та те, що він перебуває на службі. У такому випадку мова йде про можливість демобілізації.
Або якщо людина є військовозобов’язаною, то має надати довідку про те, що він стоїть на військовому обліку. Після подачі її в ТЦК, відповідальні органи детально досліджують це питання: розглядається, чи справді людина стоїть на обліку, чи дійсно особа першого, другого рівня спорідненості має інвалідність.
У ТЦК детально перевіряють довідку, умови проживання, чи дійсно військовозобов’язаний, який подає заявку на відстрочку, проживає за тією адресою, яка була подана, уточнюють також технічні деталі.
“Але вже на сьогодні на нас насуваються історії про те, чи є хтось інший в сім’ї, хто може доглядати. І, відповідно, військовослужбовець не буде мати право на цю відстрочку або демобілізацію, якщо військовослужбовець.”, — розповіла Соломія Бобровська.
Право на відстрочку: кому надається
Нагадаємо, відстрочку від служби у Збройних силах можуть отримати військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років, зокрема через стан здоров’я, за сімейними обставинами, у зв’язку з професійною діяльністю, з навчанням або набуттям наукового ступеня та через бронь на певних роботах. Водночас варто зауважити, що відстрочка не звільняє від військової служби, а лише відкладає виконання військового обов’язку на певний термін. Особи, які отримали відстрочку, залишаються на військовому обліку.
Також заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку Катерина Черногоренко анонсувала нові функції застосунку “Резерв+”. Мають з’явитись автоматичні відстрочки для студентів та багатодітних батьків, електронні направлення на ВЛК, онлайн-вишколи та рекрутинг. Все це має з’явитися у застосунку впродовж поточного року. Однак наразі оновлення потрібно робити самотужки.
За словами Черногоренко, у відомстві наразі розробляють низку оновлень додатка. Планується, що студенти денної форми навчання і багатодітні батьки отримають автоматичну відстрочку від мобілізації.