Саміт у Лондоні з питань оборони та безпеки Європи завершився після приблизно двогодинної дискусії. Британія виділить £1,6 млрд через програму UK Export Finance на закупівлю понад 5000 ракет для зенітно-ракетних комплексів. Сполучене Королівство, Франція та інші країни разом з Україною працюватимуть над планом припинення війни. Його також обговорять зі США. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що союзники працюватимуть над тим, щоб "перетворити Україну на сталевого дикобраза, який не перетравлюється потенційними загарбниками".
Світові лідери домовилися продовжити військову допомогу Україні та посилити економічний тиск на РФ.
Прем’єр Британії Кір Стармер підтвердив плани зібрати коаліцію для забезпечення ефективності будь-якої мирної угоди. Лондон має відігравати в ній провідну роль.
Стармер анонсував участь Європи в мирному процесі, включно з миротворцями в Україні у форматі “чоботи на землі та літаки в небі”.
Союзники також наполягатимуть на тому, що Україна має бути присутня за столом переговорів.
Стармер повідомив, що Британія виділить £1,6 млрд через програму UK Export Finance на закупівлю понад 5000 ракет для зенітно-ракетних комплексів. Це дозволить Києву придбати понад 5 тисяч зенітних ракет, вироблених у місті Белфаст, а також створить нові робочі місця в межах оборонного сектора.
“Ми маємо вчитися на помилках. Ми не можемо прийняти слабку угоду на кшталт Мінських домовленостей, які Росія може легко порушити”, — сказав Стармер.
Йдеться про 5 тисяч ракет-перехоплювачів LMM та пускові установки до них, уточнив міністр оборони України Рустем Умєров.
Lightweight Multirole Missile — це високоточні ракети-інтерцептори, ефективні проти Shahed. Проєкт фінансується коштом кредиту, гарантованого агенцією UK Export Finance, і має зміцнити українську ППО до 2030 року.
Угода також передбачає локалізацію виробництва та передачу технологій — це посилить стратегічну незалежність України у сфері ППО, каже Умєров.
Окрім цього, Кір Стармер виклав те, що було погоджено на саміті щодо України.
“По-перше, ми продовжимо надавати військову допомогу і посилимо економічний тиск на Росію, щоб посилити Україну зараз.
По-друге, ми погодилися, що будь-який міцний мир має гарантувати суверенітет і безпеку України, і Україна має бути за столом переговорів.
По-третє, у разі укладення мирної угоди ми продовжимо зміцнювати обороноздатність України, щоб стримати будь-яке майбутнє вторгнення.
По-четверте, ми підемо далі, щоб створити коаліцію тих, хто бажає захистити угоду в Україні та гарантувати мир. Не кожна країна буде відчувати себе здатною зробити свій внесок, але це не може означати, що ми будемо сидіти склавши руки. Натомість ті, хто готовий, будуть активізувати планування зараз зі справжньою терміновістю, Велика Британія готова підтримати це ногами на землі та літаками в повітрі разом з іншими. Європа повинна зробити важку роботу”.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн за підсумками саміту щодо України у Лондоні повідомила про “необхідність терміново переозброїти Європу”.
За словами глави ЄК, лідери провели “хорошу і відверту дискусію”, обговоривши, що необхідно для того, щоб поставити Україну в сильне становище. Вона зазначила, що Києву потрібні «всеосяжні гарантії безпеки», що підтримують її економічні та військові позиції.
“Зараз вкрай важливо збільшити інвестиції в оборону на тривалий період часу. Це необхідно для безпеки Європейського союзу, і ми повинні… у тій геостратегічній обстановці, в якій ми живемо, готуватися до найгіршого, а отже, нарощувати оборону”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.
Вона наголосила, що європейцям необхідно працювати над тим, щоб “перетворити Україну на сталевого дикобраза, якого не перетравлюють потенційні загарбники”.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що в України після завершення війни має бути сильна армія — це буде головним завданням союзників: “Вимога Росії про демілітаризацію України неприйнятна”.
Канцлер Німеччини повідомив, що лідери Євросоюзу продовжать обговорення питання збереження міцної підтримки України та збільшення витрат на оборону на саміті в Брюсселі в четвер, 6 березня.
“Для Росії завжди йшлося про те, щоб встановити в Україні уряд, який танцює під російську дудку. Цього не можна допустити. Україна — європейська країна, яка вирішила приєднатися до Європейського Союзу, демократична і суверенна країна, і так має залишатися”, — сказав Шольц.
“Європа прокинулася. ЄС, Україна, Велика Британія, Норвегія, Туреччина — всі в один голос говорять про допомогу Україні, необхідність тісної трансатлантичної співпраці та зміцнення східного кордону”, — написав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск за підсумками саміту щодо України у Лондоні.
Як пише Sky News, Володимир Зеленський вилетів гелікоптером з Лондону на зустріч із королем Чарльзом у маєтку Сандрінгем, графство Норфолк.
Перед самітом він зустрівся з головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні — політики обговорили спільний план дій щодо закінчення війни в Україні та встановлення “стійкого миру”.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) оголосила результати перевірки інциденту біля міста Рафах у секторі Гази наприкінці…
Чотирьом підліткам, які побили військового у Гідропарку, повідомлено про підозру у хуліганстві. Прокуратура просить домашній…
Конституційний суд Литви визнав положення Цивільного кодексу, які передбачають партнерство лише між чоловіком і жінкою,…
У Туреччині завершили першу фазу освоєння газового родовища Сакар’я в Чорному морі. Щоденний видобуток газу…
Віцепрезидент США Джей Ді Венс наступного тижня відвідає Індію з чотириденним візитом та зустрінеться з…
Російські війська вперше були зафіксовані з оновленою реактивною системою залпового вогню M-1991 калібру 240 мм…