Categories: Без рубрики

Потік зброї з КНДР забезпечив Росії вирішальну перевагу на полі бою — розслідування Reuters

Країна-агресорка Росія певною мірою покладалася на постачання боєприпасів із КНДР, а потік зброї та північнокорейська робоча сила дали Росії вирішальну перевагу на полі бою.

Про це ідеться в розслідуваннях агентства Reuters і OSC.

Аналіз морських і сухопутних поставок, які Reuters провело разом з Open Source Centre, також підтверджується перехопленими Україною звітами російської артилерії, супутниковими знімками, відео в соцмережах і коментарями трьох високопоставлених джерел в українському уряді та армії.

Розслідувачі з’ясували, що протягом майже 1 року і восьми місяців КНДР постачала мільйони снарядів на передову морем, а потім і залізницею.

За даними агентства, протягом останнього року переважна більшість снарядів, які використовували деякі російські підрозділи, були північнокорейськими. КНДР також передала Росії балістичні ракети, далекобійну артилерію та системи залпового вогню, що стало найсерйознішою прямою військовою допомогою агресору.

Open Source Centre за 1 рік і вісім місяців відстежив 64 поставки близько 16 тисяч контейнерів і мільйонів артилерійських снарядів для використання проти України на полі бою.

Українські офіційні особи, серед яких начальник військової розвідки, повідомили, що КНДР постачає Росії половину необхідних боєприпасів. Ця кількість відповідає висновкам OSC і Reuters. Один експерт в українських ЗС повідомив, що внесок Північної Кореї сягав 70%, і Reuters встановило, що іноді російські артилерійські підрозділи практично повністю залежали від північнокорейських снарядів.

За даними OSC, перші перевезення сотень контейнерів із північнокорейського порту Раджин у російські порти Дунай і Східний почалися у вересні 2023 року. У США заявляли, що в контейнерах була зброя, яку потягами доставляли на склади на заході Росії. Наприкінці 2023 року уряд України припускав, що для поставок використовується міст Дружби часів холодної війни, а також більші перевезення морем, пише Reuters. В OSC припустили, що було поставлено, за скромними оцінками, 4−6 мільйонів тільки артилерійських снарядів.

Поставки швидко зростали і досягли піку в січні 2024 року, коли в Росію відправили сім партій, а потім знизилися до середньої щомісячної кількості близько трьох до березня 2025 року, ідеться в розслідуванні.

Журналісти розглянули таблиці стрільби, які російські військові складають для артилерійських підрозділів після випробувань на Лузькому артилерійському полігоні. В одному технічному документі на 60 сторінок було сказано не тримати певний північнокорейський боєприпас у гарячому стволі понад 3 хвилини, а також рекомендувалися конкретні кути стрільби для заданих відстаней.

Reuters також переглянув дев’ять російських військових документів з таблицями, в яких артпідрозділи звітували про використання і запаси снарядів. Шість із дев’яти звітів показали, що окупанти широко використовували північнокорейські боєприпаси. Судячи з двох звітів за 2025 рік, підрозділи використовували 100% північнокорейських боєприпасів в один день і 75% в інший. Влітку 2024 року підрозділ на Запорізькому напрямку звітував, що майже 50% снарядів для гаубиць Д-20 були північнокорейськими 152-мм боєприпасами, і всі 122-мм снаряди були північнокорейськими. Ще у двох звітах без відсоткового співвідношення сказано про великі запаси снарядів із КНДР, а в трьох звітах північнокорейські боєприпаси не згадуються.

«Без допомоги КНДР обстріли українських оборонних позицій російською армією скоротилися б удвічі», — заявили в Головному управлінні розвідки Міноборони України на запит Reuters.

У ГУР повідомили агентству, що з середини 2023 року КНДР поставила Росії 4 мільйони тільки артилерійських снарядів, більша частина яких — боєприпаси калібру 122 мм і 152 мм. Також Росія отримала мінометні снаряди, які не входять до цієї цифри. Керівник ГУР Кирило Буданов наприкінці лютого заявив, що Північна Корея з кінця 2024 року також поставила в Росію 120 самохідних артилерійських установок великої дальності і 120 реактивних систем залпового вогню, деякі з яких були зафіксовані в Курській області.

Як пише Reuters, одним з основних пунктів призначення, куди прибували боєприпаси з КНДР, був Тихорецьк — пункт постачання російських військ приблизно за 100 км на південь від Ростова-на-Дону. 21 вересня 2024 року об’єкт зазнав удару і, за даними OSC, близько 90% потужностей було знищено.

Військовий експерт з Інституту політичних досліджень Асан у Сеулі Ян Ук зазначив, що Північна Корея має одну з найбільших армій у світі й десятиліттями накопичувала величезну кількість боєприпасів, готуючись до потенційної війни з Південною Кореєю. І хоча деякі боєприпаси сумнівної якості, більша частина з них все ж забезпечує країні-агресору вирішальну перевагу.

«Оскільки російський спосіб ведення війни ґрунтується на вогневій перевазі, для цього потрібні тонни боєприпасів. І єдина країна, яка може надати такий обсяг, крім Росії, — це Північна Корея», — сказав він.

Українські чиновники також розповіли, що КНДР здатна розв’язувати проблеми з точністю та ефективністю своїх боєприпасів. Наприкінці 2023 року Росія почала завдавати ударів по Україні північнокорейськими балістичними ракетами, які виявилися неточними та ненадійними. За даними ГУР, до початку 2025 року Пхеньян поставив Росії 148 балістичних ракет КN-23 і КN-24.

У лютому два високопоставлених українських джерела повідомили Reuters, що нові північнокорейські ракети стали значно точнішими. Одне з джерел розповіло, що останні модифікації були точними в межах 50−100 метрів від цілі. Пізніше цю інформацію в інтерв’ю південнокорейським медіа підтвердив керівник ГУР Кирило Буданов.

Reuters також пише, що незабаром у країни-агресора і КНДР може з’явитися простіший спосіб переміщення зброї та людей між країнами. Посол РФ у Пхеньяні нещодавно оголосив про будівництво нового автомобільного мосту через річку Туманган поруч зі старим мостом Дружби.

11 квітня Генштаб ЗСУ повідомив, що Північна Корея втратила понад 4 тисячі солдатів у боях проти українських військових у Курській області, з них понад 3 тисячі — пораненими. Загалом до Росії відправили понад 12 тисяч північнокорейських солдатів. З чотирьох умовних північнокорейських бригад одну було знищено, а ще три втратили боєздатність.

Нагадаємо, що Дональд Трамп назвав північнокорейського лідера Кім Чен Ина “дуже розумним”, сказав про “дуже гарні стосунки” і намір провести з ним розмову.

Recent Posts

У Сербії затвердили склад нового уряду

У Сербії у середу затвердили склад нового уряду на чолі з професором медицини без політичного…

12 хв. ago

Зеленський заявив, що “базові юридичні речі” щодо угоди зі США майже доопрацьовані

Базові юридичні речі щодо угоди між Україною та Сполученими Штатами про економічне співробітництво майже доопрацьовані.

14 хв. ago

ЄС відклав заборону імпорту російського скрапленого газу — Reuters

Європейські посадовці відмовилися від включення до нового пакета санкцій російського скрапленого природного газу (СПГ) через розбіжності…

17 хв. ago

Гегсет заспокоював союзників після скандальної заяви щодо України на “Рамштайні” – Politico

Глава Пентагону Піт Гегсет намагався заспокоїти союзників по НАТО в лютому після того, як його…

19 хв. ago

Індонезія заперечує можливість розміщення військової бази для російських літаків

Міністерство оборони Індонезії заявило, що не надаватиме дозвіл на розміщення російських військових літаків у країні.…

25 хв. ago

У Білому домі пояснили заяву про 245% мита проти Китаю

Лише деякі китайські товари, такі як електромобілі та шприци оподатковуються митом у 245%. Це не…

40 хв. ago