Categories: Без рубрики

Президентка Єврокомісії вимагає збільшення витрат на оборону

Європа стикається з кризою безпеки і більше не може покладатися на захист з боку США, тож має "взяти на себе велику відповідальність за власну оборону".

Про це заявила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляйєн (Ursula von der Leyen) під час виступу у Європарламенті у Страсбурзі у вівторок, 11 березня.

«Путін доводив знову і знову, що він є ворожим сусідом. Йому не можна довіряти, його можливо лише стримувати. І ми знаємо, що російський оборонний комплекс перевищує нас у виробництві. Якщо ми поглянемо на військові витрати у реальних показниках, Кремль витрачає більше, ніж вся Європа разом. Виробництво в Європі все ще є нижчим за рівнем», – зазначила президентка Єврокомісії.

Вона зауважила, що мета плану із розвитку оборонних спроможностей Європи, який Єврокомісія представила на розгляд лідерів ЄС минулого тижня, полягає у використанні всіх наявних фінансових важелів для прискорення європейського оборонного виробництва. Саме у цьому суть плану REARM Europe (Переозброєння Європи), в рамках якого є можливим мобілізувати для таких цілей інвестиції на суму у 800 мільярдів євро.

Для досягнення такої мети, за словами Урсули фон дер Ляєн, країни ЄС мають збільшити оборонні бюджети від наявного цільового показника у 2 відсотки до близько 3 відсотків від ВВП. Потенціал країн-членів у фінансуванні оборонних потреб буде збільшений завдяки скоординованим та послідовним фіскальним заходам на рівні ЄС, які дозволять швидко трансформувати оборонні бюджети. Завдяки таким заходам країни-члени ЄС зможуть мобілізувати для оборони до 650 мільярдів євро протягом наступних чотирьох років, що означатиме збільшення оборонних бюджетів на додаткові 1,5 відсотка (від ВВП).

Другий інструмент – заснування в ЄС спеціального фінансового механізму під назвою SAFE. (Security Action for Europe – Безпекові дії для Європи – ред.), що запропонує країнам-членам доступ до кредитних ресурсів на 150 мільярдів євро, – для задоволення негайних потреб в оборонних спроможностях, від протиповітряної оборони й дронів до стратегічної зброї та кібернетичних засобів. Ці кредитні ресурси дозволять збільшити спільне замовлення та закупівлю оборонної продукції у європейських виробників, що сприятиме прискоренню європейської оборонної промисловості.

«Ці контракти мають бути багаторічними, щоб надати промисловості передбачуваність, якої вона потребує. Ми маємо зосередити увагу на спільному замовленні, і ми вже бачили, наскільки потужним це може бути. Згадаємо про Чеську та про Данську ініціативи з надання зброї й боєприпасів для України. Одна держава бере на себе лідерство, інші приєднуються, щоб розмістити більші замовлення. В результаті обсяг виробництва зростає, а ціни знижуються», – зауважила президентка Єврокомісії.

Вона підкреслила, що додаткове фінансування на оборону буде мобілізовано за надзвичайною процедурою, що викладена в статті 122 Угоди ЄС, та передбачає невідкладні фінансові заходи у випадку, коли «виникають суттєві труднощі у постачанні певної продукції».

Третій інструмент – це використання європейських фондів регіонального розвитку на потреби оборони. Цей шлях, за словами Урсули фон дер Ляєн, розглядається як добровільний, та може надати країнам-членам додаткові можливості у розвитку власних виробничих спроможностей або критичної інфраструктури, або у проведенні досліджень та у впровадженні інновацій.

Крім цього, програма REARM Europe включає заходи із залучення приватних інвестицій в оборону, із використанням інструментів Європейського інвестиційного банку.

Всі згадані заходи, за задумом, матимуть позитивний ефект для всієї європейської економіки та для її конкурентоспроможності, дозволять створити в Європі нові робочі місця, прискорять розвиток у різних секторах, – від виробництва сталі до космосу, та до впровадження новітніх технологій й штучного інтелекту.

«Разом ми маємо розмір, щоб стримати будь-яку ворожу країну. Ми маємо економічну потужність. І зараз, нарешті, ми маємо також і політичну волю…. Прийшов час для розбудови Європейського оборонного союзу, який забезпечить мир на нашому континенті, завдяки єдності та силі. Це європейський момент, і Європа підійметься до нього», – наголосила Урсула фон дер Ляєн.

Нагадаємо, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала план переозброєння ЄС з бюджетом у 800 мільярдів євро, залучення 150 мільярдів євро кредитів на системи протиповітряної оборони в межах ЄС та виробництво зброї для України.

Recent Posts

Карта DeepState показує окупацію росіянами села Калинове на Донеччині. Втрати ворога на 25 квітня

Військові Російської Федерації окупували Калинове на Донеччині. Окрім цього, ворог просунувся біля Березівки та Тарасівки…

18 секунд ago

Китай здійснив запуск космічного корабля “Шеньчжоу-20”

Китай успішно запустив пілотований космічний корабель "Шеньчжоу-20" з трьома космонавтами на борту. Вони відправлені на…

20 секунд ago

Король Нідерландів закликав країну “озброїтися до зубів”

Війна в Україні та інші конфлікти доводять, що мир і безпека більше не є чимось…

8 хв. ago

TikTok посилює боротьбу з дезінформацією перед виборами в Румунії

TikTok оголосив про нові заходи безпеки перед виборами президента у Румунії. Вони заплановані на 4…

8 хв. ago

Кличко вважає, що Україні ймовірно доведеться тимчасово поступитися територіями заради досягнення миру

Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що Україні, ймовірно, доведеться залишити окуповані території під контролем…

16 хв. ago

25 квітня не є Днем доньки. Міжнародний день доньки відзначають у четверту неділю вересня

25 квітня не є Днем доньки в Україні, хоча ця дата і відзначається в деяких…

18 хв. ago