З моменту початку повномасштабної війни в Україні ЄС оголосив своєю метою відмовитися від поставок енергоносіїв з Росії. Для цього з 2022 року Євросоюз запровадив численні санкції проти РФ. До 2027 року він хоче повністю відмовитися від викопного палива з Росії.
Про це пише видання Berliner Zeitung.
На відміну, наприклад, від США, щодо інших енергоносіїв, таких як СПГ, обмежень з боку ЄС щодо Росії поки що немає.
Навпаки, у 2024 році ЄС імпортував більше російського СПГ, ніж будь-коли раніше. У результаті експорт СПГ з РФ минулого року досяг рекордного рівня. І це попри те, що транзит через Україну, настільки важливий для російського експорту енергоносіїв, було зупинено через більш ніж 50 років.
Але Росії цього рекорду, схоже, недостатньо. Путін заявив, що Москва продовжить збільшувати частку на світових ринках СПГ. Згідно з його планами, експорт СПГ має потроїтися до 2035 року.
У 2024 році імпорт СПГ в ЄС зріс до більш ніж 16,5 млн тонн — більше, ніж у будь-який попередній рік. Для порівняння, за 2023 рік цей показник становив близько 15,2 млн тонн. Постачання СПГ також перевищували обсяг газу, що постачається Росією по українському транзиту, який було припинено 1 січня 2025 року. Загалом експорт російського газу в європейські країни минулого року зріс на 18-20%, згідно з російськими даними.
“Європа продовжуватиме потребувати газу, оскільки всі спроби відмовитися від російського газу не увінчалися успіхом. В кінцевому підсумку Європа, ймовірно, буде закуповувати більше російського скрапленого природного газу, щоб компенсувати скорочення імпорту природного газу з Росії“, — заявила Bloomberg Тетяна Орлова, економістка Oxford Economics.
Оскільки більшу частину поставок російського газу в Європу вже зупинено, закриття українського газопроводу не матиме серйозного впливу на економіку, вважають німецькі аналітики.
Окрім продажу СПГ, у Росії є й інші варіанти транспортування газу трубопроводами, які допоможуть компенсувати втрату маршруту через Україну. Наприклад, постачання російського газу до Китаю трубопроводом “Сила Сибіру” торік сягнуло рекордного обсягу в 31 мільярд кубометрів, а 2025 року зростуть ще більше і становитимуть загалом 38 мільярдів кубометрів.
Це компенсує половину обсягів, втрачених через припинення транзиту через Україну. У 2025 році Росія також може ще більше збільшити експорт газу трубопроводом “Турецький потік”.
На відміну від ЄС, США напряму запровадили санкції проти кількох російських СПГ-проєктів. Наприклад, термінал “Арктик СПГ 2”. Минулого року США ненадовго призупинили роботу об’єкта через введені ними обмеження. Однак Росія намагається обійти американські санкції за допомогою “тіньового флоту” СПГ і змогла запустити проєкт наприкінці 2024 року з обмеженим експортом.
“Тепер залишається тільки здогадуватися, який вигляд матиме санкційна політика майбутнього президента США Дональда Трампа, адже від цього залежатиме дуже багато“, — роблять висновок у Berliner Zeitung.
Нагадаємо, що Велика Британія та США вперше запровадили прямі санкції проти “Газпром нафти” та ПАТ “Сургутнафтогаз”, двох російських нафтових гігантів.
Активісти «Спадщини» показали ще один зразок київської жовтої цегли, яку можуть використовувати для реставрації історичних…
Президент України Володимир Зеленський відреагував на смерть Папи Римського Франциска.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) оголосила результати перевірки інциденту біля міста Рафах у секторі Гази наприкінці…
Чотирьом підліткам, які побили військового у Гідропарку, повідомлено про підозру у хуліганстві. Прокуратура просить домашній…
Конституційний суд Литви визнав положення Цивільного кодексу, які передбачають партнерство лише між чоловіком і жінкою,…
У Туреччині завершили першу фазу освоєння газового родовища Сакар’я в Чорному морі. Щоденний видобуток газу…