Categories: Без рубрики

Рада ухвалила закупівлю реакторів у Болгарії для Хмельницької атомної станції

Верховна Рада України підтримала закупівлю у Болгарії вироблених в Росії реакторів для Хмельницької атомної станції.

Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко.

Рішення підтримали 269 депутатів, зокрема фракції “Слуга народу” та “Батьківщина”, та групи “Платформа за життя та мир”, “За майбутнє”, “Довіра” і “Відновлення України”.

Саме Верховна Рада має надавати дозвіл на проєктування та будівництво ядерних об’єктів, які мають загальнодержавне значення. Зараз цей дозвіл наданий. І хоча в самому законі не названа сума контракту, критики кажуть, що може йтися про сотні мільйонів доларів.

Принаймні парламент Болгарії дав дозвіл на проведення перемовин з продажу обладнання за не менше 600 млн євро.

Ухвалений Радою документ ще має підписати президент, але він напередодні його публічно підтримав.

Напередодні експосол України в США Валерій Чалий розкритикував плани придбати реактори.

“Як громадянин України я не хочу вислуховувати зауваження партнерів, що в України (як кажуть їм) немає коштів на виплати компенсації сім’ям загиблих воїнів, натомість безсоромно, з особливим цинізмом, проштовхується закупівля за 47500000000 обладнання (ще й не весь комплект) від російських атомних реакторів… Викинути такі величезні фінансові ресурси з корупційними ризиками на сумнівне російське обладнання… не відповідає зараз ані пріоритетам, ані першочерговим цілям, ані здоровому глузду і по суті – не в національних інтересах України!”, – написав він у фейсбуці

Деякі опозиційні депутати, зокрема з ЄС, твердять, що із проєктом про придбання у Болгарії реакторів сталася “афера”.

10 січня під час години запитань до уряду в парламенті виникла гостра суперечка між народною депутаткою, членкинею Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Інною Совсун (“Голос”) та міністром енергетики Германом Галущенком. Причиною конфлікту стала добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

Совсун наголошувала, що публічні заяви про всебічну підтримку цього проєкту з боку американських партнерів не відповідають дійсності.

Вона заявляла, що пропозиція про добудову енергоблоків на ХАЕС є неадекватною.

Очільник Міненерго відповів, що в законі щодо добудови блоків прямо зазначено, що вони працюватимуть на американському паливі. Міністр також розкритикував Совсун, звинувативши її у створенні негативного враження про енергетичну політику України за кордоном.

Також Галущенко зазначив, що в ЄС немає єдиної позиції щодо розвитку атомної енергетики, посилаючись на різні підходи серед країн-членів. За його словами, представниця ЄС в Україні Катаріна Матернова підтвердила, що ЄС не коментує питання добудови українських блоків, оскільки це не входить до компетенції Європейського Союзу.

Цей конфлікт став приводом для запуску процедури відставки Галущенка з посади міністра енергетики.

Пізніше Матернова в інтерв’ю Інтерфакс-Україна підтвердила, що “ЄС не висловив офіційної позиції ні за, ні проти будівництва нових блоків Хмельницької АЕС. Рішення про будівництво нових атомних генерувальних потужностей в Україні має ухвалювати виключно її влада.

16 січня на засіданні енергокомітету Верховної Ради його голова Андрій Герус заявив, що Україна має менш ніж два місяці, щоб ухвалити рішення про купівлю у Болгарії реакторів для третього і четвертого енергоблоків ВВЕР-1000 на Хмельницькій АЕС.

Галущенко, який брав участь у засіданні енергокомітету онлайн, сказав, що на це будуть залучені кредитні кошти.

Перед цим нардеп Ярослав Железняк (“Голос”) заявив, що Галущенко на зустрічі з депутатами повідомив, що фінансувати будівництво нових атомних блоків будуть коштом підняття тарифів, і 21 млрд грн, згенерованих підняттям тарифів минулого року — вже підуть на це.

У 2006 році “Росатом” виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС “Белене” у Болгарії, але через три роки проєкт було зупинено. У 2012 році Болгарія взагалі відмовилась від будівництва станції й тепер готова продати реактори Україні.

 

 

Recent Posts

27 квітня — Провідна неділя. Все про традиції, значення та чому неварто нести на могили штучні квіти

Провідна неділя — це особливий день у християнській традиції, коли люди вшановують пам’ять померлих, відвідують…

38 хв. ago

Угода про рідкоземельні мінерали має бути підписана негайно — Трамп

Також американський президент додав, що «робота над загальною мирною угодою між Росією та Україною йде…

50 хв. ago

Росія під час удару по Павлограду знищила базу медичного батальйону «Госпітальєри»

Російські війська знищили базу батальйону "Госпітальєри" у Павлограді, Яна Зінкевич оголосила збір коштів на відновлення.

1 годину ago

Макрон не проводитиме жодних дипломатичних зустрічей на похороні Папи Римського

Раніше стало відомо, що на похороні Папи Римського очікується присутність 50 президентів та 10 монархів. Загалом у Ватикані в суботу…

1 годину ago

Слухала російську музику в День жалоби. У Києві жінку притягнуто до адміністративної відповідальності

Все це відбулось в день, коли столиця перебувала в жалобі за жертвами масованої ракетної атаки…

1 годину ago

Посол Росії в Німеччині Нечаєв прийшов без запрошення на пам’ятні заходи у Німеччині

Минулого тижня Нечаєв без запрошення з'явився на меморіалі Зеєловських висот з охороною, російським вінком та білоруським колегою.

1 годину ago