Categories: Без рубрики

Рада запропонувала поправки до законопроєкту про мобілізацію. Арахамія розкрив деталі

Верховна Рада України повернула на доопрацювання законопроєкт про мобілізацію. У документі є низка положень, які порушують права людини, зокрема щодо мобілізації транспорту в ФОПів, інвалідів III групи та розсилки повісток електронною поштою. Верховна Рада також запропонувала внести зміни щодо обов'язкового навчального курсу для мобілізованих.

Про це народний депутат повідомив у ефірі телемарафону “Єдині новини”.

За словами голови фракції “Слуга народу” Давида Арахамії, комітет з нацбезпеки та оборони ВР провів низку засідань, на яких розглянув документ. За результатами обговорення було внесено низку пропозицій, які стосувалися, зокрема таких питань:

  • мобілізації транспорту в ФОПів;
  • мобілізації інвалідів III групи;
  • розсилки повісток електронною поштою;
  • обов’язкового навчального курсу для мобілізованих.

За словами Арахамії, у межах обговорення документа відбулося закрите засідання, на яке запросили військове керівництво України.

“Законопроєкт резонансний. Дуже багато до нього уваги, він великий — понад 200 сторінок. Ми на комітеті працювали десь 5 днів у режимі нон-стоп, аби проаналізувати кожну норму, яка там. Ви знаєте, що омбудсмен виступив, що там є норми, які порушують права людини. Є проблеми, їх немало”, — зазначив голова фракції “Слуга народу”.

Нардеп вказав, що військові запевнили парламентарів у необхідності провести мобілізацію, аби поповнити резерви.

Однак, як наголосив Арахамія, той спосіб, який запропонував уряд, не влаштовує багато партій, тому вирішили повернути ініціатору законопроєкт. Кабмін має з військовими напрацювати нове рішення з урахуванням пропозицій Ради.

Голова фракції “Слуга народу” розповів, що Комітет з нацбезпеки надав багато пропозицій. Наприклад, стосовно питання мобілізації транспорту в ФОПів. Парламент виступив проти цього.

“Ми сказали, що такого не може бути. Ми сказали про інвалідів (людей з інвалідністю — Ред.) — ми не допустимо того, щоб інваліди III групи могли йти до призову, тому що там багато людей, які не мають одного з органів, чи хворі на туберкульоз. Навіщо це в армії”, — пояснив нардеп.

Арахамія підтвердив, що також є низка запитань до пропозиції розсилати повістки електронною поштою.

“Взагалі не можна обговорювати, яким чином, надіславши повістку, починається кримінальна відповідальність за ухиляння, хоча людина може просто не мати такого доступу”, — сказав голова фракції “Слуга народу”.

Нардеп підкреслив, що у комітеті багато часу присвятили темі навчання мобілізованих. Рада хоче, аби в новому законі була норма про обов’язковий навчальний курс.

“Багато отримуємо історій, коли людину мобілізували, він навчився нібито, має пройдений курс, на передовій, а потім виявляється, що вони одну гранату кинули й більше ніяких навичок. Таким чином не будемо більше пропускати. Прямо в законі в рекомендаціях записали, що має бути обов’язковий курс. Ненавчені солдати — російська модель. Ми не хочемо таку модель застосовувати в Україні”, — зауважив Арахамія.

Голова фракції “Слуга народу” поінформував, що в Україні було декілька хвиль мобілізації, які не були такими резонансними як ця.

“Ми не обговорювали терміни, сказали так — розуміємо, якщо військовим потрібно, ми зберемось у будь-який день чи вночі, й всі будемо голосувати. Просто дайте якісний документ”, — додав нардеп.

Мобілізаційний законопроєкт: деталі

Нагадаємо, що ввечері 25 грудня 2023 року Уряд вніс до Парламенту законопроєкти № 10378, № 10379. Перший документ передбачає зміни до мобілізації та проходження військової служби, а другий — посилення відповідальності за військові правопорушення. У проєкті йшлося, що всі чоловіки від 18 до 60 років матимуть 30 днів, щоб звернутися до ТЦК, уточнити свої дані, місце проживання тощо. Вони також будуть зобов’язані носити при собі військово-облікові документи й показувати їх на вимогу працівників ТЦК чи поліціянтів. У разі порушення — чоловіків мали заносити до реєстру боржників, обмежувати у праві купувати та продавати, а також блокувалися б усі банківські картки.

19 грудня на пресконференції, присвяченій підсумкам року, Володимир Зеленський повідомив, що військове командування має потребу у додатковій мобілізації близько 400 000 — 500 000 тисяч людей.

11 січня український парламент прийняв рішення повернути на доопрацювання цей документ. Водночас президент України Володимир Зеленський закликав українських чоловіків мобілізаційного віку повернутися до України, щоб підтримати економіку країни та захищати її.

Recent Posts

UniCredit не сподобалися умови Італії для купівлі Banco BPM, серед яких – піти з Росії

Італійський банк UniCredit заявив, що не може ухвалити остаточне рішення щодо поглинання Banco BPM через умови,…

3 хв. ago

Через скандал Трампа з головою ФРС вартість золота зросла до рекордних $3500 за унцію

У вівторок, 22 квітня 2025 року, вартість золота зросла до рекордних $3500 за унцію на…

5 хв. ago

Гетманцев розповів, як нараховуватимуть податки з криптовалюти

У четвер, 24 квітня, парламентський Комітет із питань фінансів, податкової та митної політики розгляне законопроєкт…

11 хв. ago

Мирослава Гонгадзе поділилася фото з весілля доньки Нани

Журналістка, юристка, вдова українського журналіста грузинського походження Георгія Гонгадзе Мирослава Гонгадзе (раніше керівниця мовлення Голосу…

12 хв. ago

Росіяни атакували Запоріжжя: є постраждалі

Російські окупанти атакували Запоріжжя. Унаслідок удару в одному із районів міста виникла пожежа.

30 хв. ago

23 та 24 квітня на станції метро «Позняки» відбудеться ярмарок вакансій

23 та 24 квітня на станції метро «Позняки» відбудеться ярмарок вакансій. Із 9:00 до 13:00…

52 хв. ago