Categories: Без рубрики

РФ працює над зброєю, яка могла б уразити супутники Starlink – Forbes

Одночасно з тим як РФ розгортає сучасні винищувачі-бомбардувальники та ракети, аби знищити термінали SpaceX Starlink по всій Україні, країна-агресорка також працює над зброєю, яку можна спрямувати на перемогу в тотальній космічній боротьбі проти Заходу.

Про це у Forbes пише провідний науковець з космічної оборони у Вашингтоні Кевін Голден Платт.

Протисупутникова ракета

Після погроз поплічників російського президента Владіміра Путіна збити західні супутники, які допомагають Україні, пише науковець, Москва випробовує свою протисупутникову ракету «Нудоль». Її вже запускали для знищення космічного апарату радянських часів на низькій навколоземній орбіті. За словами головної директорки з питань космічної безпеки і стабільності Фонду «За безпечний світ» Вікторії Самсон, так само ця ракета теоретично може влучити в будь-який із 7 тисяч супутників SpaceX.

Самсон є один з провідних світових експертів з питань космічної безпеки та космічних озброєнь. Вона розповіла Кевіну Голдену Платту, що російське Міністерство оборони, можливо, розглядає можливість озброєння ракет «Нудоль» ядерними боєголовками. Водночас експертка додає, що докази не є переконливими.

В одній зі своїх доповідей Самсон зазначає, що російський оборонний комплекс, що виробляє ракету прямого підйому, позиціонує «Нудоль» як потенційну загрозу для кожного американського космічного апарату на низькій навколоземній орбіті. У зоні досяжності ракети «Нудоль» перебувають різні космічні апарати – від Міжнародної космічної станції (МКС) до супутників SpaceX Starlink, які передають широкосмуговий зв’язок українським військовим, і космічних апаратів Planet Labs, які роблять фото з рухом російських танків і ракетних бригад, задіяних у вторгненні в Україну.

У доповіді «Глобальний контркосмічний потенціал 2025» Самсон додає, що росіяни за часів СРСР розгорнули подібний перехоплювач з ядерною боєголовкою як частину московської системи протиракетної оборони. У НАТО його тоді назвали «Горгона».

Космічні проєкти Росії

Якщо кремлівські фахівці з озброєнь наввипередки розробляють нові ядерні боєголовки для «Нудолів», це може означати появу другого покоління систем доставки атомної зброї. Росія працює над ними для потенційних космічних воєн із Заходом у майбутньому.

Відтоді, як минулого року Білий дім оприлюднив інформацію про те, що американські спецслужби виявили надсекретний російський проєкт з виробництва ядерних космічних апаратів, що постійно переслідуватимуть західні супутники на низькій навколоземній орбіті, не було жодних ознак відмови Кремля від цих планів.

Самсон, яка раніше працювала старшим науковим співробітником в Коаліції за зменшення ядерної небезпеки та в оборонному аналітичному центрі зазначила що досі незрозуміло, «скільки супутників з ядерним озброєнням запустить Москва».

«Я б припустила, що більше одного, просто щоб мати резервний варіант на випадок, якщо виникнуть проблеми з першим. Але це буде настільки ефективна зброя ASAT, що цілий флот не знадобиться», – каже експертка.

За її словами, детонація потужної ядерної бомби на орбіті може не лише знищити тисячі супутників, але й швидко призвести до загибелі всіх астронавтів, які перебувають поблизу.

Ядерна зброя у космосі

Як розповіла Самсон, експерти з ядерних озброєнь з Агентства Пентагону зі зменшення військової загрози провели серію симуляцій ядерних вибухів на різних висотах орбіти. У своєму звіті заявили, що вибух 5000-кілотонної ядерної бомби поблизу МКС призведе до швидкої загибелі всіх космонавтів там.

Вибух, за прогнозами цих експертів, «викликав би променеву хворобу в астронавтів протягом приблизно однієї години та 90% ймовірність смерті протягом 2-3 годин».

Коли Кремль востаннє випробовував «Нудоль» – без ядерної зброї на борту – він розтрощив масивний неактивний супутник та створив швидкісне мінне поле з уламків. Останнє швидко наблизилося до орбітальної траєкторії МКС та її міжнародного екіпажу.

«Керівництво польотів NASA наказало екіпажу на борту МКС терміново сховатися в рятувальних шлюпках «Дракон» і «Союз». Американські військові засудили це випробування та заявили, що воно продемонструвало свідоме нехтування безпекою, захистом, стабільністю і довгостроковою стійкістю космічної сфери для всіх країн», – розповіла Самсон.

Полювання за Starlink

У РФ неодноразово заявляли, що станції Starlink в Україні нібито є важливими військовими об’єктами. Кремль розгорнув сучасні винищувачі-бомбардувальники Су-34, реактивні системи залпового вогню «Торнадо-С» і безпілотники-камікадзе «Ланцет», щоб знайти та знищити. За словами Самсон, коли засновник SpaceX Ілон Маск почав поставляти станції Starlink в Україні, він попередив користувачів про те, що російські війська можуть відстежувати їхні супутникові передачі наземно-космічного зв’язку і націлитися на ці термінали.

Маск також розповідав, що московські фахівці з радіоелектронної боротьби здійснювали одиничні атаки, спрямовані на глушіння зв’язку Starlink. Він зазначав, що SpaceX бореться з цифровими атаками, оновлюючи програмне забезпечення терміналів, щоб протистояти цим кампаніям.

«Росія надає великого значення інтеграції радіоелектронної боротьби у військові операції та вкладає значні кошти в модернізацію цього потенціалу», – пояснює Самсон у новому звіті «Контрпростір 2025».

Нещодавні модернізації включають тактичні системи, які можуть глушити супутникові термінали користувачів і втручатися в системи наведення безпілотників і керованих ракет. За словами Самсон, Росія має довгу історію використання засобів радіоелектронної боротьби під час конфліктів, і з початком війни в Україні відправила в бій одних з найкращих у цій галузі бійців.

Радіоелектронна боротьба

Країна-агресорка також удосконалює свою систему «Тобол», призначену для атаки на іноземні супутникові передачі.

«Витік американських військових документів свідчить про те, що Росія використовувала щонайменше три установки «Тобол», намагаючись порушити сигнали комерційного супутника Starlink над Східною Україною», – каже Самсон.

За словами експертки, починаючи з минулого року українські військові підрозділи повідомляють про поодинокі переривання зв’язку зі Starlink.

Водночас Кремль розробляє нову технологію атаки під назвою «Калинка», призначену «для виявлення і порушення сигналів, що надходять до супутників Starlink і від них».

Навіть тоді, як Кремль розширює своє розгортання контркосмічної зброї на українських фронтах, додає Самсон, основна увага Росії зосереджена на спробах відновити майже паритет, який вона колись мала зі США в загальній космічній могутності під час холодної війни. За словами експертки, після розпаду Радянського Союзу російська могутність стрімко занепала, але зараз путінські розробники зброї намагаються наздогнати США.

«Російське політичне і військове керівництво почало розглядати військовий аспект космосу як невід’ємну складову сучасної війни та перемоги в нинішніх і майбутніх конфліктах… Російські військові агресивно прагнуть погіршити або знищити космічні засоби супротивника», – зазначає Самсон.

Ядерна домінація РФ

Однак за словами експертки з військової космічної програми Москви і ядерної модернізації на факультеті військових досліджень Королівського коледжу Лондона Олени Гроссфельд, РФ так  і не відновила свій статус космічної наддержави або військового партнера США. Попри це Росія зберігає одну особливість свого наддержавного минулого – як власниця найбільшого у світі запасу ядерної зброї  – і розмахує атомним арсеналом у протистоянні із Заходом.

«Росія дійсно здатна розмістити ядерну боєголовку на своїй багатоступеневій протисупутниковій ракеті повітряного базування (ASAT). Однак, я скептично ставлюся до намірів застосувати її в будь-якому випадку, окрім повномасштабної війни», – каже Гроссфельд.

Хоча деякі експерти з питань оборони прогнозують, що Кремль може підірвати одну або кілька ядерних боєголовок у космосі як асиметричну атаку, здатну знищити принаймні частину американських супутникових кілець, які переважають, Гроссфельд каже, ніби така стратегія несе величезний ризик для Росії.

“Передвісник ядерної атаки”

Якщо атомна атака на орбіті знищить хоча б один американський супутник, розгорнутий для моніторингу московських МБР з ядерними боєголовками, зазначає експертка, то «це саме по собі може розглядатися як передвісник ядерної атаки». Тож такі дії спровокують нищівну американську контратаку, в результаті якої власні термоядерні ракети шахтного і підводного базування будуть вражати цілі по всій Росії.

«Я думаю, що загроза російських ядерних ASAT є більш корисною для брязкання шаблями – з початку російського вторгнення в Україну було багато таких випадків – ніж для фактичного знищення американських супутників», – каже Гроссфельд.

На її думку, Владімір Путін, попри своє ядерне балансування на межі протягом останніх трьох років, не хоче розпалювати атомну війну Судного дня з альянсом НАТО, що складається з 32 країн.

Нагадаємо, що українська компанія Stetman уклала угоду зі шведською Requtech про ліцензійне серійне виробництво супутникових інтернет-терміналів, які працюватимуть як альтернатива Starlink Ілона Маска.

Recent Posts

Росіяни активно покращують і облаштовують свої позиції, використовуючи «режим тиші» — DeepState

Росіяни використовують наказ не стріляти з нашого боку для того, щоб витягнути своїх 200, провести…

17 хв. ago

Росіяни інсценували провокацію з обстрілом у Донецьку — ЦПД

Насправді ж самі росіяни не дотримуються свого так званого перемир'я, продовжуючи штурми та обстріли. 

37 хв. ago

Український боксер Олександр Гвоздик нокаутував американця Голловея

Олександр Гвоздик виграв перший бій 2025 року нокаутом у третьому раунді.

54 хв. ago

Команда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо України наступного тижня

У Лондоні відбудеться зустріч української та американської делегацій для перемовин щодо перемир’я в Україні.

1 годину ago

Російська армія завдала три послідовних удари FVP-дронами по волонтеру на Донеччині

Поранену цивільну жінку та чоловіка, який, на щастя, не отримав ушкоджень, волонтер Євген Ткачов передав…

1 годину ago