Співробітники й підрядники Міжнародного кримінального суду скаржаться, що американські санкції ускладнюють їхню роботу навіть у повсякденних завданнях, не кажучи вже про досягнення справедливості для жертв воєнних злочинів чи геноциду.
Карім Хан
Про це пише AP.
Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан втратив доступ до своєї електронної пошти, а його банківські рахунки заморожені. Усередині МКС співробітники жартують, що навіть не можуть позичити Хану ручку, бо ризикують потрапити під «радари» Вашингтону.
Американським співробітникам суду в Гаазі заявили, що якщо вони приїдуть до США, їх можуть заарештувати. Шестеро високопосадовців суду звільнилися через побоювання щодо санкцій.
Робота МКС гальмує ще й тому, що він суттєво залежить від підрядників і неурядових організацій. Частина неурядових організацій припинила роботу з МКС, а очільники однієї з них навіть не відповідають на електронні листи від посадовців суду.
«Ці санкції не дозволять жертвам отримати доступ до правосуддя», — наголосила директорка з міжнародного правосуддя Human Rights Watch Ліз Евенсон.
Санкції, які ввела адміністрація президента США Дональда Трампа, забороняють Каріму Хану й іншим 900 співробітникам МКС вʼїзд до Сполучених Штатів, а також загрожують штрафами та тюремним увʼязненнями за будь-яку «фінансову, матеріальну чи технологічну підтримку» головному прокурору.
Суд зараз розглядає три позови від співробітників та консультантів суду США проти адміністрації Трампа, які стверджують, що санкції обмежують їхнє право на свободу слова. Нещодавно адвокат, який займається розслідуванням геноциду в Судані, отримав тимчасовий захист від переслідування, але інші громадяни США, які працюють у суді, мають подати власні позови, щоб отримати такі ж гарантії.
Через сукупний вплив таких проблем співробітники МКС почали відкрито сумніватися, чи зможе суд пережити період президентства Трампа. Про це кажуть посадовці МКС, які побажали залишитися анонімними через страх переслідувань. Один із таких чиновників зазначив: «Важко уявити, як суд зможе протриматися ще чотири роки».
Президент США Дональд Трамп 6 лютого підписав указ про санкції проти МКС звинувачуючи його в «неналежних діях» проти Сполучених Штатів, Ізраїлю та інших американських союзників. Санкції стосуються і прокурора Каріма Хана, який видав ордер на арешт Путіна.
Указ передбачає фінансові санкції та візові обмеження проти посадовців МКС, які допомагали в розслідуваннях проти американців й ізраїльтян, а також проти членів їхніх родин.
Міжнародний кримінальний суд зреагував на санкції США проти своїх працівників і заявив, що це завадить незалежній і неупередженій роботі. Водночас суд «твердо підтримує свій персонал».
На підконтрольну Україні територію з російської окупації вдалось повернути трьох підлітків.
ЄС готовий погодитися на торговельну угоду зі США, яка включатиме універсальне мито у 10% на…
Американський мільярдер Ілон Маск обіцяє створити нову політичну партію, якщо законопроєкт Республіканської партії про податки…
У США конгресмени Грегорі Мікс і Майкл Маккол внесли до Палати представників двопартійну резолюцію, яка…
Продажі російських базових металів до Китаю за п’ять місяців 2025 року зросли різко, підкреслюючи економічну…
Спецпредставник президента США Кіт Келлог заявив, що саме Росія, а не Штати чи Україна, тягне…