Близькі до правителя РФ Володимира Путіна мільярдери продовжують заробляти на експорті товарів на Захід, оминаючи санкції, завдяки лазівці, яка дає змогу компаніям працювати на ринках ЄС, якщо частка акцій у бізнесменів, які потрапили під санкції, становить менше ніж 50%.
Про це свідчить дослідження The Insider.
Як пише видання, мільярдні прибутки від торгівлі з Європою отримують найодіозніші російські олігархи, такі як Геннадій Тимченко, Алішер Усманов і Олег Дерипаска.
Якщо бізнесмен потрапляє під санкції, це не означає, що автоматично обмеження запроваджуються і щодо його активів. Для цього він має контролювати щонайменше 50% компанії. Другий варіант: якщо підсанкційних співвласників кілька, то вони в сумі мають володіти половиною акцій.
Тому деякі олігархи для обходу санкційних обмежень просто знижують свою частку в проєкті. Олег Дерипаска скоротив свою частку в En+ і в “Русалі”. Сьогодні Дерипаска контролює En+ на 35%. En+, зі свого боку, володіє майже 57% акцій “Русала”, великого виробника алюмінію.
Як пише видання, на гроші від Заходу Дерипаска утримує свою власну ПВК, що воює в Україні. За час повномасштабної війни, з 2022 по 2024 рік, статки Дерипаски зросли більш ніж у півтора раза. Зараз вони становлять, за даними Forbes, $2,8 мільярда.
Другий основний акціонер “Русала”, Віктор Вексельберг, санкцій Євросоюзу уникає і продовжує вести бізнес у Європі. Він залишається безкарним, попри те, що у складі наближених бізнесменів відкрито зустрічається з Путіним під час війни, а компанії олігарха беруть участь у виробництві ракет, які використовуються під час бомбардування території України.
Ще один спосіб вивести свій бізнес з-під санкцій – оформити акції на менеджерів компанії (як варіант – з правом зворотного викупу), на родичів або інших підконтрольних осіб. Схожу схему обрав Алішер Усманов: він скоротив свою частку в USM, зараз близький до голови партії “Единая Россия” Дмитра Медведєва олігарх володіє 49% холдингу. Тому після занесення Усманова до санкційного списку ЄС в USM заявили, що самих компаній холдингу це не торкнеться.
До USM входить, зокрема, “Металоінвест” – найбільша залізорудна компанія Росії та СНД. Підприємства “Металоінвесту” експортують свою продукцію в країни Європи.
Партнер Усманова по “Металлоинвесту” – депутат Держдуми від “Единой России” Андрій Скоч. Сам він перебуває під санкціями, але бізнес оформлений на його батька Володимира і дочку Варвару, на яких обмеження ЄС не поширюються.
З початку великої війни статки Усманова і сімейства Скоча тільки зросли: до $13,4 млрд і $6,7 млрд відповідно. Сумарно за два роки вони стали багатшими майже на $4 мільярди.
Також на торгівлі з Європою заробляють член “Единой России” Андрій Гур’єв і його партнер Володимир Литвиненко, якого вважають справжнім автором фальшивої дисертації Путіна.
Родині Гур’єва належить 48,5% компанії “Фосагро” – найбільшого в Росії виробника фосфорних добрив.
Литвиненко і його дружина Тетяна, якій він у 2022 році передав понад 20% акцій “Фосагро”, не перебувають під санкціями ЄС. І “Фосагро” вільно експортує свою продукцію в Європу. Статки Литвиненка з 2022 року зросли вдвічі: до $3 мільярдів.
Постачає добрива в Європу і “Єврохім” олігарха Андрія Мельниченка, який знизив свою частку в компанії після потрапляння під санкції.
Роман Абрамович також продовжує отримувати прибуток від торгівлі з Європою. Абрамовичу належить 28,64% акцій “Євразу”, великої металургійної та гірничодобувної компанії. Підприємство експортує продукцію до Франції та Чехії.
Абрамович також є і міноритарним акціонером “Норнікеля”. Основного власника компанії Потаніна Євросоюз не санкціонує, тому лідер гірничо-металургійної промисловості Росії не лише експортує свою продукцію, а й володіє на території Європи виробництвом.
“Гаманець” Путіна Геннадій Тимченко виступає як молодший партнер мільярдера Леоніда Міхельсона. Тимченку належать частки в “Новатеку” (23,49%) і “Сибурі” (17%). Сам основний власник компаній Міхельсон не під санкціями ЄС, тому й на компанії, прибуток з яких отримує Тимченко, обмеження не поширюються.
Міністерство оборони США оголосило про планову ротацію близько 6000 американських військовослужбовців у Східній Європі влітку…
На вулиці Ярославів Вал, 27 відновили будівельні роботи на фасаді "Будинку з хлібною лавкою". Він…
Українська тенісистка Еліна Світоліна (№18 WTA) стала чемпіонкою турніру WTA 250 у французькому Руані.
Крім того, окупанти просунулися біля Нового, Преображенки та в Сухій Балці.
Міністерство економічного розвитку РФ знизило прогноз середньої ціни на нафту марки Brent у 2025 році…
Поливаний понеділок — це особливий день, який святкується на другий день після Великодня. У 2025…