У Швеції побоюються, що Росія може використовувати церкву для майбутніх розвідувальних або диверсійних операцій.
Про це пише Politico.
«Швеція — купольний шпиль, схожий на цибулину, підноситься над деревами в ясне осіннє небо. Високий паркан обмежує периметр, а знаки попереджають про відеоспостереження. При звуках наближення автомобіля з-поза припаркованого мікроавтобуса вискакує собака і гавкає через зачинені ворота», – так видання описує нещодавно збудовану російську православну церкву на околиці шведського міста Вестерос.
Шведські експерти вбачають у ній потенційну загрозу національній безпеці Швеції. Занепокоєння зумовлене її близьким розташуванням до стратегічно важливого аеропорту, водоочисних споруд і великих енергетичних компаній. Вони закликають посилити контроль над російськими установами, зокрема цією церквою.
Дослідник Маркус Йоранссон із Шведського університету оборони заявив, що церква може слугувати точкою збору інформації як щодо аеропорту Вестерос, який може використовуватися для військових цілей, так і великих енергетичних компаній.
Раніше шведські спецслужби відзначили, що представники церкви у Вестеросі контактували з агентами російської розвідки. У травні фінансування церкви було припинено після консультацій зі шведською службою безпеки Säpo.
Крім того, є приклади з інших країн Північної Європи, де зростає стурбованість щодо активності Росії поблизу стратегічних об’єктів. У Фінляндії, наприклад, трьом громадянам Росії не дозволили купити будівлю поблизу військової бази з міркувань національної безпеки.
Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
20 серпня 2024 року у Верховній Раді ухвалили законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з Росією.
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, — Росією.
Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.
Також нагадаємо, що проти понад 100 священників УПЦ МП відкрили провадження. СБУ уточнила, що майже 50 священнослужителям повідомили про підозру, а 26 вже отримали вироки суду.
Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…
22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.
На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…
Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…
У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…
Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.