Чи каталися ви коли-небудь на ровері? А можливо вам доводилося проїхатися з вітерцем на лайбі? Якщо ж не знаєте, що це за транспортний засіб, то у рубриці «Перемикай на українську» з опанування мови зануримося у світ велосипедів та їхніх унікальних назв, які побутують у різних регіонах.
Young couple riding their bikes on the street in Copenhagen in Denmark.
Одні люди кажуть ровер, інші – біціглі, а у бабусь і дідусів це веломашина. Сьогодні з вітерцем проїдемося по діалектних назвах велосипеда та з’ясуємо, як іменують цей транспортний засіб у різних регіонах України. Отже розгортаємо мовну мапу.
Варіанти «велосипед» та скорочені «велик» або «велік» є найбільш розповсюдженими. Побутують на півночі, сході, півдні та в центрі нашої країни. Лексема примандрувала з французької, де vélocipède має буквальний переклад «швидкими ногами». Іменник витворився на початку ХІХ століття. Простежуємо зв’язок із латинськими лексемами velox, velōcis – «швидкий» та pēs, pedis – «нога».
Лісопєд або Лісапєд. Це слово в різних регіонах може вимовлятися й писатися як із літерою Д вкінці, так із буквою Т. Найчастіше його почуємо на півночі Сумщини, Чернігівщини, Київщини й Житомирщини. Активно використовують такий варіант на Хмельниччині, Вінниччині, Одещині, Запоріжжі. Що цікаво, існує ще й співзвучний фемінітив – Лісапєда. Так зокрема кажуть в окремих населених пунктах Київської області.
Веломашина – побутує думка, що лексема витворилася у ХХ столітті в середовищі спортсменів та активної молоді. Тут проглядається злиття іменників «велосипед» і «машина». Якщо згадати, що з латинської velox означає «швидкий», то отримаємо дослівно «швидка машина». Саме на веломашинах їздять на Харківщині, Луганщині, Одещині, Житомирщині та подекуди на Київщині.
Ровер – цей варіант заполонив фактично весь захід України, зокрема Рівненську, Волинську, Тернопільську, Львівську та Івано-Франківську Області. Дуже цікавою є історія походження слова. Британська фірма, яка першою в 1887-му році розгорнула широке виробництво велосипедів з двома колесами однакового розміру, мала назву Rover. Англійське дієслово «rove» (роув) означає «блукати». А ровер – це мандрівник; той, хто мандрує, блукає. І саме велосипеди фірми «Ровер» першими з’явилися в Польщі й на заході України, тому за цим транспортним засобом закріпилася така територіальна назва.
Біціглі – так говорять на Закарпатті. Лексема походить від англійського bicycle – дослівно «два цикли», тобто «два кола», «два колеса».
Бісіклєтка – можемо почути на Кременнеччині. Це Тернопільська область, волинські етнічні землі.
Колесо або Кола – цей варіант є максимально локальним та побутує в окремих населених пунктах Чернівецької області. Назва прямо вказує на головну деталь велосипеда – колесо.
Лайба чи Лайбик – унікальний діалектизм, поширений на Харківщині, Сумщині, Луганщині й Донеччині. Загалом у переносному значенні цим словом окреслюють щось велике та незграбне, таке собі одоробло. Лексему запозичили у фінів, бо фінською мовою laiva — це судно, корабель, човен. І дійсно, лайбою спершу іменували великий парусний човен. Очевидно, асоціація з його поганою маневровістю. Потім лайбою почали називати будь-який транспортний засіб. Тепер же лише велосипед.
Чермет – можна почути в Оржицькому районі на Полтавщині. Загалом «чермет» – це розмовний варіант, скорочена форма словосполучення «чорні метали». Тобто маємо вказівку на те, з чого зроблений велосипед.
Отже любімо наше локальне, територіальне слово, не забуваймо, як говорять на нашій малій Батьківщині, та борімося за існування української мови!
Автор: Ірина Коваленко
Раніше Володимир Путін заявив про готовність заморозити бойові дії по лінії зіткнення й відмовитися від…
у рамках перемовин з Україною про вступ до Євросоюзу скринінговий звіт Єврокомісії щодо кластера 1…
Сили оборони підтверджують влучання та вибухи в районі цілі.
Поставки нафти з РФ були припинені в березні після погрози президента США Дональда Трампа обкласти…
За словами Трампа, заява Зеленського про те, що Україна юридично не визнає окупацію Криму, "дуже…
Диктатор РФ заявив, що на поточний рік ВПК поставлено «ще масштабніші», ніж раніше, завдання, а…