У ЗМІ поширювали інформацію про те, що вакина не має сертифікату стандарту якості - GMP.
Про це повідомила група розслідувачів-фактчекерів спільноти “По той бік новин“.
Зокрема, 22 лютого десятки українських ЗМІ поширили заяву голови Національної медичної палати Сергія Кравченка. В ефірі телеканалу “Україна 24” він заявив: «Індійський Інститут сироваток не має української національної GMP-сертифікації і вакцину його виробництва не можна застосовувати».
GMP (Good Manufacturing Practice) — це процедура, яка гарантує, що продукція постійно виробляється і контролюється за стандартами якості, які відповідають її призначенню та відповідно до вимог реєстраційного досьє.
Фактчекери роз’яснили, що вакцина CoviShield, яку виготовляють у індійському Інституті сироватки крові за ліцензією британсько-шведської компанії Oxford-Astra Zeneca, і справді не має української національної GMP-сертифікації. Проте вона має її в Індії — країні, де її виготовили. Номер дозволу MF/BIO/21/000001 від третього січня 2021 року — для обмеженого використання в екстрених ситуаціях.
«За посиланням на сайті Міністерства охорони здоров’я Індії ви не знайдете назви CoviShield. Але ця вакцина там є — під «робочою» назвою ChAdOx1 nCoV-19 Corona Virus Vaccine (Recombinant). Під цією ж назвою її можна знайти і на сайті Інституту сироватки крові», – зазначають розслідувачі.
Вони додають, що індійської GMP-сертифікації для того, щоб застосовувати цю вакцину в Україні достатньо. За наказом Міністерства охорони здоров’я №227 від 10 лютого 2021 року Україна визнає «результати інспектування країни-виробника на відповідність умов виробництва вакцини вимогам GMP». 23 лютого це також підтвердив головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко: «В законі прописано, що за спрощеної процедури реєстрації вакцини, яка дозволяється для екстреного використання, дозволяється використовувати GMP країни-виробника. Такий сертифікат в цієї країни існує».
МОЗ 22 лютого зареєструвало вакцину проти COVID-19 Oxford/AstraZeneca (Covishield) для екстреного медичного застосування. На реєстрацію до Державного експертного центру її подали 15 лютого. В Україні діє закон, який спрощує процедуру реєстрації вакцин від COVID-19 та скорочує її до п’яти робочих днів. Тому питань до вакцини немає.
Що ж стосується «Національної Медичної Палати України», то це звичайна громадська організація.
«Її очільник Сергій Кравченко, який і запустив фейк про те CoviShield не можна застосовувати в Україні, неодноразово на проросійських каналах виступав на захист російської вакцини “Спутнік V”. Він доводить, що медичні препарати з Росії не підпадають під санкції, мовляв, в України немає жодних причин не виготовляти російську вакцину на своїй території. Цю ж інформацію він активно поширює на сторінці організації» – додали розслідувачі.
Раніше ми повідомляли, що перша партія Covid-вакцини вже в Україні та зазначали – кого щеплять, де зберігатимуть, і коли привезуть наступні. Вакцинацію мають розпочати сьогодні, 24 лютого.
Державне бюро розслідувань провело обшуки в адвокатки Світлани Панаіотіді. Вона обіймала посаду ексзаступниці міністра економіки…
Щороку 23 квітня Україна відзначає День психолога — свято, присвячене спеціалістам, які допомагають людям долати…
У місті Тетіїв Київської області відкриється філія Оптико-механічного фахового коледжу Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
На зустрічі в Лондоні Францію представлятимуть дипломатичний радник президента Еммануель Бонн та політичний директор МЗС…
Російські війська просунулися біля Сухої Балки та Ясенового Донецької області.
Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" оголосила, що її річний тариф на газ для побутових клієнтів "Фіксований"…