Categories: Без рубрики

“Що скаже СБУ?” Фільм “раша гудбай” від “Кварталу 95” показав працівників спецслужби як тотальних ідіотів

Українська комедійна драма розповідає про мешканку Горлівки Риту, яка протягом 10 років прожила в окупації, зокрема у шлюбі з агентом ФСБ. Під впливом російської пропаганди вона стала рупором кремлівських наративів і фейків про Україну.

Події фільму розгортаються у 2023 році. Одного дня, разом з 10-річним сином, жінка змушена тікати й замість Москви опиняється в Ужгороді. Там героїня зіштовхується з реальністю, яка кардинально відрізняється від її уявлень. Так розпочинається процес “деокупації” свідомості українки та переосмислення її ідентичності. Творці назвали свій фільм “щепленням від руського міра”.

Головні ролі виконали: Катерина Варченко, Андрій Ісаєнко, Анна Буткевич, Олексій Нагрудний, Віталій Іванченко, Слава Красовська, Артем Мяус, Гриша Горобчук. Також у фільмі знялася донька власника супермаркетів “АТБ” Геннадія Буткевича Анна. Їй дісталась роль сестри головної героїні.

Режисер – Олексій Кирющенко, відомий за роботами “Моя прекрасна няня”, “Слуга народу” та “Недотуркані”.

Критик Ігор Кромф назвав фільм “жахливим гібридом неякісного ситкому та телевізійної мелодрами”, який може стати хіба що “щепленням від хорошого кіно”. Він зауважив, що стрічка має надмірний патріотичний кітч, розтягнуті гумористичні сценки та сентиментальні кліше, що нагадує телебачення початку 2010-х. Також фільм “не пропонує рефлексію, а лише недолуго цитує прописні істини”. На його думку, представники СБУ представлені настільки наївними та некомпетентними, що “справжня СБУ могла б зацікавитись метою такої репрезентації”.

Сайт “Антоніна” назвав фільм “феєрверком ідіотизму”, йдеться у рецензії. Серед багатьох вад фільму особливу увагу вартує те, як висвітлюють діяльність працівників СБУ: “Їхня тупість очевидна із самого початку, коли вони не можуть зловити нашу героїню, розуміючи, що вона сепаратистка і пропагандистка. Згодом ми дізнаємося, що один з есбеушників — чоловік сестри головної героїні. Цей герой починає відмазувати свою родичку від покарання, мовляв, вона була його сплячою агенткою. І всі його високопосадові колеги на це ведуться. Тим паче, на сепарському телеканалі Горлівки стверджують, що їхня колишня ведуча справді працювала на СБУ. І ужгородські співробітники одразу в це вірять. Ну, по тєліку ж сказали!”, – йдеться в матеріалі.

Співзасновник проєкту “Мобільні лікарі” та переселенець із Маріуполя Олександр Бухтіяр різко відреагував на згадування трагедії Маріуполя та Азовсталі в гумористичному контексті: “Ви хоча б були на Азовсталі? Ви знаєте, що там відбувалося? Ви знаєте, що відчували люди, які там були? Ви розумієте, що таке на цьому Азовсталі вийти заміж та стати вдовою за три дні? Ви знаєте скільки людей з окупованих територій йшли пішки під бомбами на підконтрольні території України? Ви взагалі розумієте, хто там був? Ви взагалі розумієте скільки людей чекають визволення на Донбасі? Ви взагалі розумієте як знущаються з проявів українського патріотизму там? ВИ ЗНАЙОМІ З ПАРТИЗАНСЬКИМИ РУХАМИ ТА ЖОВТИМИ СТРІЧКАМИ?“, – емоційно написав він у Facebook.

Загалом фільм викликав чимало суперечок і критики ще до своєї прем’єри. Ось основні аспекти, за які його критикують:

Недоречний гумор. Багато глядачів і критиків вважають, що комедійний жанр не підходить для висвітлення таких болючих тем, як окупація, трагедія Маріуполя та Азовсталі. Наприклад, переселенці з окупованих територій висловили обурення через гумористичний підхід до цих подій.

Стереотипізація мешканців окупованих територій. Головна героїня, мешканка Горлівки, зображена як затята пропагандистка Кремля. Це викликало обурення серед тих, хто проживає на окупованих територіях, адже багато людей там підтримують Україну та беруть участь у партизанських рухах.

Розкол у суспільстві. Деякі глядачі побоюються, що фільм може спотворити сприйняття мешканців окупованих територій і сприяти подальшому розділенню країни.

Критика виконавиці головної ролі. Акторка Катерина Варченко, яка зіграла головну героїню, також зазнала критики за кривляння і невміння грати. Акторка прокоментувала хвилю хейту через свою роль пропагандистки з Горлівки так: “Я впевнена, що у кожного зрезонує і зтригерить саме їхня історія, проблематика. Є в цьому багато питань. Всі мають право на свою думку. Я все це поважаю, нікого не засуджую. Звичайно, є деякі речі, які ображають” — прокоментувала Катерина Варченко. Акторка закликала дивитися фільм повністю, перш ніж робити якісь висновки. А її чоловік, військовий Анатоль Фон Філандра, підтримав її з фронту.

Російська мова. “Квартал 95” отримав дозвіл на використання російської мови у фільмі попри норму закону про 90% української мови у фільмах, що теж спровокувало негативні обговорення в мережі. Її ніби як переозвучують українською, але це зроблено так, що глядачі чують російську.

Recent Posts

До ЗСУ добровільно мобілізувалися 48 фігурантів справ про корупцію — САП

Після направлення до суду обвинувальних актів 48 фігурантів у справах САП та НАБУ вирішили добровільно…

2 хв. ago

Відкриття парку Universal Studios у Великобританії принесе економіці $64 млрд прибутку

Universal Studios відкриє свій перший європейський тематичний парк у Бедфорді, Велика Британія, у 2031 році,…

8 хв. ago

Стало відомо, хто переконав Трампа призупинити дію тарифів

Міністр фінансів Скотт Бессент і міністр торгівлі Говард Лютнік об’єднались, щоб закликати президента США Дональда…

9 хв. ago

Міністри розкрили зарплати за 2024 рік. Найбагатшим виявився Олексій Чернишов із 25 мільйонами

На початку 2025 року всі українські міністри, відповідно до вимог закону, опублікували свої декларації про…

18 хв. ago

Трамп скасував обмеження Байдена на використання води в душових лійках

Наказ, який видав Трамп, уповноважує Департаменту енергетики США опублікувати повідомлення про скасування постанови.

23 хв. ago

Ткаченко звільнив Поворозника з посади першого заступника начальника КМВА

Начальник КМВА Тимур Ткаченко звільнив Миколу Поворозника з посади першого заступника начальника Київської міської військової…

24 хв. ago