Categories: Без рубрики

Що відомо про російську ракету РС-26 «Рубіж» і чому про неї заговорили

На фоні попередження від посольства США про можливу "серйозну атаку" по Україні в мережі почали писати про нібито підготовку росіян до запуску експериментальної балістики. Начебто йдеться про міжконтинентальну ракету РС-26 "Рубіж".

Різні телеграм-канали сьогодні написали, що Росія може вдарити по Україні міжконтинентальною балістичною ракетою РС-26 “Рубіж”, яка б’є на відстань до 6 тисяч кілометрів, а маса її бойової частини сягає 1200 кілограмів, що еквівалентно майже трьом балістичним ракетам “Іскандер-М”. Мовляв, завдавання удару можливе зі сходу. А саме з ракетного полігону “Капустін Яр” у північно-східній частині Астраханської області. При цьому підкреслюється високий ризик застосування й інших ракет. Така загроза може діяти не лише сьогодні, а й найближчими днями.

Реакція влади

Повідомлення про загрозу “особливо масованого”ракетно-бомбового удару по українських містах сьогодні — російська ІПСО, повідомило ГУР Міноборони України.

Очільник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко наголошує, що росіяни давно готувалися до обстрілів в холодну пору року, а на їхньому озброєнні є різні типи ракет. Зараз же вони, за словами Коваленка, намагаються хитати панічні настрої на фоні закриття посольств.

“Що потрібно робити українцям в цій ситуації? За три роки широкомасштабки, а також, знаючи зараз про наявність у Росії ракет і планів щодо обстрілів України, інфраструктури, українці вже розуміють ситуацію — потрібно спланувати свій час і підготувати для себе безпечні місця на випадок тривоги”, — наголосив військовий.

Коваленко також підкреслив, що плани росіян відомі Силам оборони, а тому “протидія є і буде”.

Водночас джерела hromadske у військових колах стверджують, що застосування міжконтинентальної балістичної ракети для удару по Україні виглядає малоймовірним, позаяк в Росії достатньо інших засобів для повітряних атак. До того ж ця ракета є доволі далекобійною, тому її використання виглядає недоцільним.

Хто розповсюдив інформацію

Джерело інформації щодо РС-26 “Рубіж” не вказано. Однак, ймовірно, першим таке попередження запустив канал Strategic Control, який спеціалізується на прослуховуванні радіочастот та моніторингу російської стратегічної та військово-транспортної авіації. За його даними, ймовірність застосування РС-26 “Рубіж” пов’язана з тим, що противник може готувати відповідь на українські удари балістичними ракетами ATACMS. Зазначимо, напередодні стало відомо про використання цих далекобійних західних ракет для атаки на великий військовий арсенал біля Карачова Брянської області.

“Розміщення РС-26 у цьому регіоні (в Астраханській області — ред.) забезпечує можливість запуску по Україні зі східного напрямку, оминаючи більшу частину протиракетних систем, розгорнутих ближче до північних кордонів. Це також мінімізує ризик перехоплення на ранніх етапах польоту”, — вважають OSINT-аналітики.

На їхню думку, інформація про можливий удар “Рубежем” може бути не більше, ніж спробою Кремля чинити психологічний тиск та показати силу західним партнерам України. Примітно, що наразі такого повідомлення на каналі немає.

Що таке РС-26 “Рубіж”

РС-26 “Рубіж” – російський проєкт рухомого ґрунтового ракетного комплексу стратегічного призначення з міжконтинентальною балістичною ракетою, пише військовий портал Defence Express. Є розвитком проєкту “Ярс” (РС-24 “Ярс”) з новими керованими бойовими блоками для прориву протиракетної оборони. Який, своєю чергою, є модифікацією ракетного комплексу “Тополь-М”.

Ракета може оснащуватися термоядерною бойовою частиною. Також призначена для використання з гіперзвуковим блоком “Авангард”.

Перше успішне випробування “Рубежу” відбулося у травні 2012 року. Запущена з космодрому “Плесецьк” ракета за кілька хвилин подолала 5800 км та вразила ціль на полігоні Кура. Подальші випробування проводилися на полігонах Капустін Яр та Сари-Шаган.

Очікувалося, що ракета надійде на озброєння у 2015 році, розгортання планувалося на 2017 рік. Однак у 2018 році стало відомо про виключення мобільного ракетного комплексу РС-26 “Рубіж” із програми озброєнь до 2027 року.

РС-26 “Рубіж” піддавалася критиці з боку західних військових спостерігачів. Причина — порушення Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності (РСМД) від 1987 року між США та СРСР (згодом Росією).

Зазначимо, ще 2014 року Москву звинуватили у випробуванні ракет середньої дальності, які порушували договір. Потім у 2017-му тодішній президент США Дональд Трамп оголосив про намір вийти з угоди, а Конгрес виділив кошти на розробку своїх ракет. Після цього Росія звинуватила США у розгортанні установок, які можуть запускати ракети “Томагавк”. Переговори завершилися провалом і в 2019 році договір перестав діяти.

Ракета показала, що з легким корисним навантаженням або без нього здатна долати погоджену РСМД межу 5500 км. Хоча всі подальші випробування “Рубежу” були польотами значно меншої дальності.

У колонці Джеффрі Льюїса, директора Програми з нерозповсюдження в Східній Азії Інституту міжнародних досліджень Міддлбері, опублікованій в 2024 році в Foreign Policy, йдеться, що “Рубіж” призначений для стримування західних сил від надання допомоги східним членам НАТО, які межують з Росією.

Реальний статус розробки на сьогодні невідомий, зазначають аналітики Defense Express. Однак у липні 2024 року у Кремлі погрожували поновити виробництво ракет середньої та малої дальності. Тому ймовірність того, що Росія взялася за реалізацію цього рішення, досить висока.

Тим більше, що йдеться не про окрему ракету, а про один із варіантів відомого “Тополя”. Вважається, що РС-26 створена на базі двох ступеней “Тополь-М”. Схожий підхід свого часу був реалізований для ракети РСД-10 “Піонер”, для якої взяли ступені від “Темп-2С”. З урахуванням того, що “Рубіж” теж середньої дальності, навряд чи Москва пішла б іншим шляхом.

Розробником виступає автор усіх вищезгаданих ракет “Московський інститут теплотехніки”, а виробником — “Воткінський завод” (також випускає балістичні “Ікандери”).

Таким чином, Росія дійсно має всі можливості, щоб досить швидко розгорнути виробництво РС-26 “Рубіж” на основі вже наявних технологічних ліній, ланцюжків постачання і рішень, додали в Defense Express.

Recent Posts

Віллем Дефо співає українську народну пісню. 24 квітня у прокат виходить американське пригодницьке фентезі “Очі. Легенда Карпат”

The Legend of Ochi — це американська фентезійна пригодницька стрічка, яка поєднує міфологічні мотиви, візуальну…

6 години ago

Страх і напруга, що лоскочуть нерви. 24 квітня у прокат виходить горог «Until Dawn: До світанку»

«Until Dawn: До світанку» — це кінематографічна адаптація популярної відеогри, яка вперше вийшла у 2015…

7 години ago

До роковин Чорнобильської трагедії у Києві пройдуть міжнародний форум та мистецька виставка

25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів,…

7 години ago

У Києві відкриють виставку відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею

24 квітня у Києві відкриють виставку «Іканича»: маріупольська писанка — перша фізична експозиція, присвячена культурній…

7 години ago

Макрон розглядає можливість розпуску парламенту та дострокових виборів восени — Bloomberg

У грудні французький президент заявив лідерам партій, що він намагатиметься уникнути позачергових виборів до закінчення…

7 години ago