Саміт закінчився, але лідери країн ЄС знову зберуться 12 березня.
Неформальне засідання Європейської ради (саміту ЄС), що відбулося у ніч на четвер завершилося схваленням декларації, що містить компромісне визнання перспективи членства України в ЄС. КиївMedia зібрав пояснення від європейських ЗМІ та інституцій щодо значення цього рішення для України.
Так, видання Politico повідомляє, що у рішенні є низка позитивних зсувів у порівнянні з попередніми формулюваннями, однак в ньому немає посилань на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання, а також немає ані позитивних, ані негативних згадок про “пришвидшену процедуру”, вступу якої прагнула Україні.
«Після суперечок щодо тексту, що тривали годинами, лідери ЄС засудили «не провоковану та не виправдану воєнну агресію рф», підтвердили підтримку України та людей, які вимушено залишають країну. Утім, вони не затвердили прискорену процедуру вступу України в ЄС, яку ставив на порядок денний президент Володимир Зеленський» – йдеться у матеріалі.
Повідомляється, що лідери країн ЄС «врахували європейські прагнення України» і вказали, що заявка про членство в ЄС була швидко передана Європейській Комісії, яка повинна озвучити свою «думку» з цього приводу».
Підготувати плану вступу України в Європейський Союз в межах п’яти років пропонує Словаччина. Пропозицію висловив прем’єр-міністр країни Едуард Хегер.
Ідею представляють як проміжний варіант між «прискореним вступом України в ЄС» і традиційною тривалою процедурою євроінтеграції. Що передбачає план:
Хегер вважає, що цей підхід може також включати допомогу у відновленні України.
“Ми маємо допомогти їм встати на ноги, й ми повинні придумати нові інструменти“, – сказав він, висуваючи ідею фонду відновлення України.
Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що путіну не вдалося роз’єднати європейську спільноту нападом на Україну.
«путін вірив, що може завоювати Україну – і він провалився. Він вірив, що може роз’єднати нас – і провалився. Він вірив, що зможе послабити трансатлантичні відносини – провалився і в цьому. Тепер він мусить зупинити війну», – цитує політика The Washington Post.
Крім того, виділити ще 500 мільйонів євро на оборону України пропонує голова Європейської Ради Шарль Мішель.
Водночас литовський лідер Гітанас Науседа лишився задоволений рішенням саміту ЄС, написавши:
«Історична ніч у Версалі. Після пʼяти годин гарячих дискусій лідери ЄС сказали «так» українській євроінтеграції. Процес почався. Тепер ми і українці повинні зробити це швидко. Героїчна українська нація заслуговує знати, що їй раді в ЄС» – заявив він.
Фото: Фейсбук
10 травня, до Києва на зустріч "коаліції рішучих" прибули президент Франції Емманюель Макрон, премʼєри Польщі…
Зокрема, наступного тижня у столиці відбудуться культурні події музеїв, театрів і бібліотек.
Керолайн Левітт прокоментувала вчорашню розмову Трампа та Зеленського, зазначивши, що це був гарний дзвінок.
У дописі словацький премʼєр звертається до глави дипломатії ЄС як "люба Кає", зацитувавши її слова…
За інформацією посольства, на першому етапі проєкт буде реалізовано в чотирьох академічних регіонах Франції: Паризький…
Обмеження триватимуть 10 травня з 5:38 до 12:00.