Україна веде перемовини з Європейською комісією стосовно так званих автономних торгових заходів для України з Європейським Союзом і розраховує на запровадження після 5 червня певного перехідного періоду безмитної торгівлі з ЄС.
KYIV, UKRAINE - MARCH 08, 2024 - Prime Minister of Ukraine Denys Shmyhal is pictured during a joint briefing with European Commission xeutive Vice-President Valdis Dombrovskis, Kyiv. (Photo credit should read Eugen Kotenko / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Про це під час години запитань до уряду у Верховній Раді повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
“Минулого року, коли ці правила і параметри запроваджувались для України, була також підписана домовленість з Єврокомісією про те, що будуть внесені відповідні зміни до статті 29 Угоди про асоціацію, в якій уже на весь час дії Угоди про асоціацію будуть закріплені відповідні торгові преференції для нашої держави”, – розповів Шмигаль.
Єврокомісія розпочала цю роботу, і українська сторона проводила неодноразові перемовини з цього питання й опрацьовує цей варіант.
“Станом на сьогодні уряд України знаходиться в перемовинах… І до 5 червня ми розраховуємо домовитись про певний перехідний варіант безвізової торгівлі з Євросоюзом до моменту завершення перемовин і внесення змін у статтю 29.4 Угоди про асоціацію з Україною”, – розповів прем’єр-міністр.
“Робота триває. Я переконаний, буде результат”, – сказав Шмигаль.
“Перехідні заходи” призведуть до обмеження аграрної галузі України, позначаться на її фінансовому стані та можливостях, а також на експорті, вважає голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Він розповів, що за новими умовами, річні квоти безмитних постачань хочуть поділити на 12 місячних квот.
Так, раніше безмитне ввезення товарів могло припинятись кілька разів на рік – у березні, червні, серпні або жовтні, залежно від виду товару. Тепер ці обмеження можуть вводитись щомісяця.
На думку Гетманцева, на практиці укладати й виконувати контракти стане складніше і напруженіше.
Крім того, можуть скоротити й самі квоти. “Найбільшого удару, за інформацією інсайдерів, зазнають виробники кукурудзи, для яких квота у річному вимірі скоротиться до 650 000 тонн (для порівняння – торік в Європу відвантажено понад 14 млн тонн, або майже половина, річна безмитна квота – майже 11,2 млн тонн, п’ятимісячна – 4,7 млн тонн), тобто безмитної торгівлі практично не буде”, – написав Гетманцев.
Квота на цукор може скоротитись більш ніж удвічі – до 40 700 тонн. Для порівняння: торік Україна експортувала рекордні 750 000 тонн цукру, з яких близько 40% пішло до країн ЄС.
Обмежень зазнає й інша продукція – мед, м’ясо птиці.
За експертними оцінками, збитки України від нових умов торгівлі після завершення “торгового безвізу” можуть сягнути 3,5 млрд євро у річному вимірі.
“Доволі відчутний удар – у 2025 році весь місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд євро, і компенсувати такі втрати аграрного експорту на інших ринках практично нереально”, – зазначив нардеп.
Наступного тижня у столиці відбудуться культурні події музеїв, театрів і бібліотек. Серед яких – низка…
Міністерство оборони України нагадало, що військовозобов'язаним громадянам, які до 4 травня 2024 року були визнані…
Співробітники СБУ та Нацполіції затримали «на гарячому» фігуранта під час отримання ним 7 500 доларів…
Посол США при НАТО Метью Вітакер наголосив, що скорочення американських військ у Європі – "це…
Туск нагадав, що РФ вимагала, щоб на переговорах не було представників США, а також назвав…
У своєму виступі перед початком саміту Європейської політичної спільноти в Тирані прем'єр-міністерка Італії говорила про…