Categories: Без рубрики

Сьогодні ввечері КМДА підсвітять кримським орнаментом Орьнек, що увійшов до списку ЮНЕСКО

16 грудня його було включено до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Увечері 16 грудня на будівлі Київської міської державної адміністрації відбудеться презентація візуальної інсталяції/проекції орнаменту Орьнек. Про це пише сайт КМДА.

За інформацією Міністерства закордонних справ України, сьогодні, 16 грудня, під час 16-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (м. Париж, Франція) український елемент «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Організатори презентації: МЗС України, Національна комісія України у справах ЮНЕСКО, Київська міська державна адміністрація та Асоціація міст України. Цей захід відбудеться у рамках Меморандуму про співробітництво між Національною комісією України у справах ЮНЕСКО та Асоціацією міст України.

В КМДА нагадують: «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» – четвертий елемент української культури, внесений до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.

Кримські татари є корінним народом України. Орнамент Орьнек є важливим для сучасної кримськотатарської культури та є унікальною складовою культури, мистецтва та історії України. Орьнек – це система символів  та унікальних значень кожного з них, які сьогодні використовуються, наприклад, у вишивці, ткацтві, гончарстві, майоліці, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, склу, настінному розпису тощо.

Багато символів використовуються як захисні обереги. Усього близько 35 символів, кожен із яких має своє унікальне значення і сенс. Орьнек також використовується в багатьох традиційних ремеслах.

Значення орнаментальних композицій Орьнека загалом пов’язане з побажаннями злагоди, примирення в родині, продовження роду, турботи про сім’ю та дітей, поваги до життєвого досвіду та мудрості старшого покоління.

Варто зазначити, що у попередні роки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО були включені такі українські елементи: Петриківський розпис як феномен українського декоративно-орнаментального малярства (2013 р.) і «Традиція Косівської мальованої кераміки» (2019 р.) та Козацькі пісні Дніпропетровщини (2016 р.).

Фото: Фейсбук

Recent Posts

Україна та Угорщина з 12 травня розпочнуть консультації для розблокування переговорного процесу про вступ в ЄС — Стефанішина

З 12 травня на регулярній основі будуть працювати команди, які сьогодні були присутні в Будапешті з української і угорської…

5 хв. ago

Франція звинуватила російське ГРУ у кібератаках, зокрема під час виборів та Олімпіади

Дипломатичне відомство Франції наголосило, що хакерське угруповання з РФ APT28 також використовується для "здійснення постійного…

18 хв. ago

Напруженість між Індією та Пакистаном вирує на кордоні з Кашміром. Премʼєр Індії дозволив збройним силам атакувати Пакистан

Уряд індійського Кашміру оголосив, що закрив 48 із 87 схвалених урядом туристичних напрямків у мальовничому…

28 хв. ago

У Латвії засудили чоловіка, який воював на боці Росії проти України

Чоловіка затримали 7 жовтня 2023 року в прикордонному селі, коли він намагався незаконно повернутися до…

28 хв. ago

Українців можуть зобов’язати сплачувати податок за продаж товарів на OLX і Rozetka

У Міністерстві фінансів пояснили, що проєкт закону передбачає пільгову ставку з податку на доходи фізичних…

38 хв. ago

Росія зменшує активність на півночі, наступ зміщується на південь — ОСУВ “Хортиця”

Речник ОСУВ Хортиця Трегубов також підтвердив зниження використання важкої техніки противником. Натомість зростає використання мотоциклів,…

48 хв. ago